Aktualności Aktualności

Święto Leśników i Drzewiarzy

W Leśnym Centrum Edukacyjnym „Las Winiarski” Nadleśnictwa Kalisz 19 maja 2023 r. odbyła się konferencja pt.: „Archeologiczne dziedzictwo kulturowe terenów leśnych” połączona z obchodami Dnia Leśnictwa i Drzewnictwa Południowej Wielkopolski. Organizatorem wydarzenia były Nadleśnictwo Kalisz oraz Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Kaliszu. Na konferencję zjechali się leśnicy i drzewiarze okręgu kaliskiego oraz zaproszeni goście.

Wydarzenie to otworzył Nadleśniczy Nadleśnictwa Kalisz Szymon Lis, który przybliżył zagadnienia związane z funkcjonowaniem Nadleśnictwa oraz przywitał zaproszonych gości. Po nim referaty okolicznościowe zaprezentowali przedstawiciele Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa. O ponad 40-letniej działalności Oddziału SITLiD w Kaliszu opowiedziała Przewodnicząca, przybliżając również bieżącą działalność Stowarzyszenia.

Uczestnicy konferencji podczas jej trwania mogli degustować poczęstunek „Dobre z lasu” – żywność wytworzona z darów lasu oraz słodkości przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Czempiszu.

Po wystąpieniu zaproszonych gości, którzy gratulowali organizatorom bogatej działalności, nadszedł czas na referat pt.: „Archeologiczne dziedzictwo kulturowe terenów leśnych na przykładzie cmentarzyska kurhanowego w Tłokini Kościelnej na ternie Nadleśnictwa Kalisz”, który wygłosił dr. Grzegorz Szczurek. W swoim wystąpieniu omówił znaleziska archeologiczne odkryte w kaliskich lasach oraz dalsze prace odkrywkowe i badawcze jakie będą w tym miejscu przeprowadzane. Podziękował również Nadleśnictwu Kalisz za wsparcie i pomoc w działaniach archeologicznych.

W trakcie konferencji nie zabrakło uhonorowania zasłużonych działaczy Stowarzyszenia. Sekretarz Generalny SITLiD w Warszawie Anna Staniszewska wraz z Przewodniczącą kaliskiego Oddziału SITLiD Joanną Zalejską-Niczyporuk serdecznie pogratulowały dziesięciu wybitnym członkom Stowarzyszenia i wyróżniły ich srebrnymi oraz złotymi honorowymi odznakami SITLiD. Odznaki te zostały przyznane przez Prezydium Zarządu Głównego SITLiD w Warszawie na wniosek Zarządu Oddziału SITLiD w Kaliszu.

          Od ponad 40 lat kaliski Oddział SITLiD organizuje nieprzerwanie konkurs z wiedzy o lesie dla młodzieży szkół średnich pn.: „Las i jego użytkowanie, a środowisko naturalne człowieka”. W tegorocznej edycji wzięło udział 14 szkół średnich z Południowej Wielkopolski, które do finału zgłosiły laureatów I etapu przeprowadzanego w macierzystych szkołach. I to właśnie podczas piątkowej konferencji odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów sześciu laureatom tego konkursu. Nagrody rokrocznie fundowane są przez Zarząd Oddziału SITLiD w Kaliszu, a w bieżącej edycji jedną nagrodę ufundowała Federacja Stowarzyszeń Naukowo Technicznych – NOT w Kaliszu. Podziękowano również nauczycielom przygotowującym uczniów w tych rozgrywkach edukacyjnych.

Jednym z ostatnich punktów tego święta był koncert w wykonaniu uczniów i nauczycieli z Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu, którzy w przepięknej leśnej scenerii zaprezentowali utwory znanych artystów. Po uczcie dla ducha zaproszeni goście posadzili drzewo – dęba, którego żołędzie zostały poświęcone przez papieża Franciszka podczas pielgrzymki leśników do groby św. Jana Pawła II. Drzewo posadzili: ksiądz Piotr Kuświk – proboszcz parafii pw. bł. Michała Kozala na osiedlu Winiary w Kaliszu oraz prezes OSP w Kaliszu Winiary, aspirant Konrad Kaźmierczak – Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji i Profilaktyki Społecznej Komendy Policji w Kaliszu, st. kpt. Damian Knopa – Zastępca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu oraz Szymon Lis Nadleśniczy Nadleśnictwa Kalisz.

Na zakończenie wydarzenia odbyło się spotkanie koleżeńskie i wspólna biesiada, która odbył się w leśnej, drewnianej wiacie. Podczas spotkania nie zabrakło ciepłego poczęstunku przygotowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich w Czempiszu.