Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla lasu

SELEKCJA I NASIENNICTWO

Działania z zakresu nasiennictwa i selekcji w Nadleśnictwie Kalisz zostały zawarte w:

  • Programie zachowania leśnych zasobów genowych i hodowli selekcyjnej drzew leśnych na lata 1991-2010 oraz w
  • Programie zachowania leśnych zasobów genowych i hodowli selekcyjnej drzew w Polsce na lata 2011-2035 I etap realizacji lata 2011-2021

Baza nasienna Nadleśnictwa położona jest w zasięgu regionu nasiennego 354 i 452.

Podstawą bazy nasiennej dla nadleśnictwa są gospodarcze drzewostany nasienne  oraz źródła nasion.
Wykazana poniżej baza nasienna zaewidencjonowana jest w Krajowym Rejestrze Leśnego Materiału Podstawowego.

Drzewostany nasienne gospodarcze:
Drzewostany nasienne gospodarcze stanowią w przypadku nadleśnictwa podstawową bazę nasienną. W minionym okresie nadleśnictwo dokonało weryfikacji gospodarczych drzewostanów nasiennych i wg. stanu na 31. 12. 2013 r. posiada ich łącznie 269,95 ha, w tym:
brzozowych 3.74 ha
dębowych  20.67 ha
olchowych 2.62 ha
sosnowych 242.92 ha

Źródła nasion:
Źródła nasion są najniższą podkategorią bazy nasiennej, należącej do kategorii ze zidentyfikowanego źródła. Bazę tę rozpoczęto tworzyć po 2004 r. po wejściu w życie ustawy o leśnym materiale rozmnożeniowym. Zgodnie z wymogami nadleśnictwo uznało i zarejestrowało 6 źródeł nasion następujących gatunków drzew leśnych: dąb czerwony, jesion, klon, lipa, jawor, grab.

Opisana baza nasienna zabezpiecza zapotrzebowanie nadleśnictwa na materiał sadzeniowy głównych gatunków niezbędnych do wykonania odnowień i zalesień. Jedynym mankamentem jest brak dostatecznej bazy nasiennej dębu szypułkowego oraz brak bazy nasiennej dębu bezszypułkowego oraz buka.

Bloki upraw pochodnych:
W Nadleśnictwie Kalisz wyznaczono 169,59 ha bloków upraw pochodnych, z czego jeden sosny z WDN Nadleśnictwa Bolewice (48,11 ha), jeden sosny rychtalskiej z WDN w Nadleśnictwie Syców (79,46 ha), i jeden blok sosny rychtalskiej z PLANT NAS w Nadleśnictwie Syców (42,02 ha).
Do  2012.12.31 założono 57,99 ha upraw pochodnych, z czego 50,78 ha w blokach upraw pochodnych a 7,21 ha poza blokami, w tym:
Uprawy w blokach:
- So WDN Bolewice     –   17,43 ha 
- So WDN  Syców    – 26,92 ha
- So PN Syców -  6,43 ha
   
Uprawy poza blokami:
- So WDN Syców – 7,21 ha.

 

SZKÓŁKARSTWO

Nadleśnictwo Kalisz  posiada jedną szkółkę leśną w miejscowości Brzeziny przy ul. Kordeckiego 4.
Szkółka Długosz założona została w 1989 roku. Położona jest na terenie Obrębu Pieczyska leśnictwa Zajączki. Powierzchnia całkowita 823 ary, powierzchnia produkcyjna 440 ary. Szkółka składa się z czterech kwater, dwóch pasów podokapowych do produkcji jodły i buka o łącznej powierzchni 1,80 ara i inspektu o powierzchni 2 ary. Gleby szkółki to piaski słabo gliniaste i gliniaste lekkie. 
W 2009 roku nadleśnictwo opracowało „Perspektywiczny Program Produkcji Szkółkarskiej na lata 2009 – 2015". Od 2012 roku powierzchnia produkcyjna szkółki  – wynosi 3,90 ha.
Szkółka wyposażona jest w sprzęt do uprawy gleby, wysiewu nasion, nawadniania, pielęgnacji i ochrony sadzonek. Zebrane nasiona wysiewamy na szkółce i  produkujemy z nich sadzonki 1-roczne, 2-letnie, 3-letnie i 4-letnie drzew i krzewów iglastych oraz liściastych. Materiał, który produkujemy w pełni pokrywa zapotrzebowanie na sadzonki Nadleśnictwa. Nadmiary sadzonek Nadleśnictwo sprzedaje odbiorcom indywidualnym oraz innym jednostkom Lasów Państwowych.

 

ODNOWIENIA I ZALESIENIA

Odnowienie lasu oznacza zakładanie nowych drzewostanów, mających zająć miejsce dotychczasowych, ustępujących bądź to w toku użytkowania przy zastosowaniu określonych rębni, bądź też zniszczony przez klęski elementarne, pożary lub śniegi, żer owadów, masowe występowanie grzybów pasożytniczych, lawiny itp.
Zalesienia to zakładanie nowych drzewostanów na gruntach rolnych lub innych nie użytkowanych rolniczo.
Wyhodowane w szkółkach sadzonki trafiają do wszystkich leśnictw na zakładane corocznie nowe uprawy oraz między innymi do prywatnych właścicieli lasów. Około 20% wszystkich odnowień w Nadleśnictwie stanowią odnowienia naturalne sosny na powierzchniach otwartych. Eliminuje to etap produkcji sadzonek, stres, któremu ulegają sadzonki przy przesadzaniu ze szkółki oraz zmniejsza degradację środowiska leśnego. Jesteśmy dumni z powstałych w ten sposób samosiewów sosnowych


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Otwarty Las Winiarski - Leśne DIY

Otwarty Las Winiarski - Leśne DIY

Zapraszamy na kolejne wydarzenie w Lesie Winiarskim, tym razem przygotowaliśmy dla Was niespodziankę z okazji Dnia Ojca! 
 
Zapraszamy całe rodziny, opiekunów, dziadków,  babcie, mamy, tatusiów, dzieci i nastolatków. Zapraszamy nie tylko majsterkowiczów i majsterkowiczki. Wszyscy jesteście mile widziani w Leśnym Centrum Edukacji Las Winiarski!
 
Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 27.06.21 r. przy Ulicy Gajowej 1/1 w KaliszuNa uczestników pikniku czekać będzie "dzikie jadło", degustacja dziczyzny i przetworów prosto z lasu oraz możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w pracy z drewnem. Każdy uczestnik bedzie mógł wykonać drewniane kolczyki oraz spinki do mankietów, młodsi natomiast będą mogli zmierzyć się z wykonaniem drewnianej zabawki. 
Wstęp na wydarzenie nieodpłatny, należy jednak pamiętać o wcześniejszym zapisie.
 
Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem beata.katna@poznan.lasy.gov.pl
 

Harmonogram godzinowy:

Grupa I

 

- 14:00 - Rozpoczęcie warsztatów. Przywitanie uczestników

- 14:15 - Spacer dendrologiczny 

- 15:00 - Warsztaty majsterkowicza z okazji Dnia Ojca, warsztat poprowadzi pasjonat drewna. Dorośli oraz dzieci pod opieką opiekunów będą mieli możliwość zaprojektowania i wykonania przedmiotów z drewna, zabawki z drewna oraz drobnych drewnianych przedmiotów użytkowych.

- 16:15 Eko Piknik pod hasłem: "Prawdziwa przygoda pachnie lasem, żywicą, dymem ogniska, drewnem i aromatem roślin, które nie wyrosną na twoim podwórku” – posiłek przygotowany na ognisku. „Dziki poczęstunek dla uczestników spotkania”

- 17:00 Gra terenowa "CSI Zagadki Nadleśnictwa Kalisz" -     dedykowana dla rodzin z dziećmi

 

Grupa II

 

- 15:00 - Rozpoczęcie warsztatów. Przywitanie uczestników

- 15:15 - Spacer dendrologiczny 

- 16:00 - Warsztaty majsterkowicza z okazji Dnia Ojca, warsztat poprowadzi pasjonat drewna. Dorośli oraz dzieci pod opieką opiekunów będą mieli możliwość zaprojektowania i wykonania przedmiotów z drewna, zabawki z drewna oraz drobnych drewnianych przedmiotów użytkowych.

- 17:15 Eko Piknik pod hasłem: "Prawdziwa przygoda pachnie lasem, żywicą, dymem ogniska, drewnem i aromatem roślin, które nie wyrosną na twoim podwórku” – posiłek przygotowany na ognisku. „Dziki poczęstunek dla uczestników spotkania”

- 18:00 Gra terenowa "CSI Zagadki Nadleśnictwa Kalisz" -     dedykowana dla rodzin z dziećmi

 

Grupa II

 

- 16:00 - Rozpoczęcie warsztatów. Przywitanie uczestników

- 16:15 - Spacer dendrologiczny 

- 17:00 - Warsztaty majsterkowicza z okazji Dnia Ojca, warsztat poprowadzi pasjonat drewna. Dorośli oraz dzieci pod opieką opiekunów będą mieli możliwość zaprojektowania i wykonania przedmiotów z drewna, zabawki z drewna oraz drobnych drewnianych przedmiotów użytkowych.

- 18:15 Eko Piknik pod hasłem: "Prawdziwa przygoda pachnie lasem, żywicą, dymem ogniska, drewnem i aromatem roślin, które nie wyrosną na twoim podwórku” – posiłek przygotowany na ognisku. „Dziki poczęstunek dla uczestników spotkania”

- 19:00 Gra terenowa "CSI Zagadki Nadleśnictwa Kalisz" -     dedykowana dla rodzin z dziećmi

 


Partnerem imprezy jest Sklep "Dobre z lasu"