Asset Publisher Asset Publisher

Lasy prywatne

Nadleśnictwo Kalisz sprawuje nadzór nad lasami niepaństwowymi.

Nadleśnictwo Kalisz sprawuje nadzór nad lasami nie stanowiącymi własności Skarbu Państwa na terenie powiatu kaliskiego w gminach: Godziesze Wielkie, Brzeziny, Szczytniki, Opatówek, Koźminek, Ceków Kolonia, Lisków, Żelazków (wieś Skarszew i Dębe), Mycielin (wieś Słuszków i Teodorów)  na mocy stosownego porozumienia, podpisanego przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Kalisz ze Starostwem Powiatowym w Kaliszu.
W zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Kalisz lasy nie będące własnością Skarbu Państwa zajmują powierzchnię 4458,84 ha.
Sprawy związane z lasami niepaństwowymi  prowadzi Leśniczy ds. lasów nadzorowanych – Rafał Lotka –  tel. kom. 534 139 288.

Ważne!

Gradacja borecznika oraz zagrożenie pożarowe.

Na podstawie bieżącej lustracji lasu w związku z utrzymującym się zagrożeniem lasów wynikającym ze wzmożonej obecności szkodników pierwotnych – charakterystycznych dla sosny- oraz z trwającym okresem zagrożenia pożarowego, zwracamy się z prośbą do wszystkich posiadaczy lasu na terenie Nadleśnictwa Kalisz o wykonywanie obowiązku powszechnej ochrony oraz trwałości utrzymania lasu.

Cechą charakterystyczną lasów na terenie nadleśnictwa Kalisz jest rozdrobnienie i rozproszenie  powierzchniowe oraz własnościowe, realizacja tego obowiązku dotyczy jednak wszystkich posiadaczy lasu -bez względu na formę ich własności - poprzez:

1. Powołując się na art.9 ust.1 pkt 2 ustawy o lasach - zapobieganiu, wykrywaniu i zwalczaniu nadmiernie pojawiających i rozprzestrzeniających się organizmów szkodliwych.

Realizacja tego obowiązku polega na stałej obserwacji swojego drzewostanu (oraz sąsiadującego z nim innej własności) stanu zdrowotnego oraz sanitarnego.

Zauważone w drzewostanie: latające motyle, jaja i larwy na igłach, korze, ściółce oraz larwy zwisające, kokony przyczepione do szpilek, gałązek lub kory drzew oraz zmiany w wyglądzie drzewostanu takie jak: zmiana zabarwienia igieł, zrzucanie igieł, ogryzanie brzegów igieł lub innych oznak zmian stanu zdrowotnego wskazuje na obecność szkodników pierwotnych ( szkodniki atakujące drzewa zdrowe ), wykazujących tendencje do występowania w formie gradacji ( występowanie masowe), takich jak: boreczniki, barczatka sosnówka, brudnica mniszka, poproch cetyniak, osnuja gwiaździsta, strzygonia choinówka.


Obecność w/w zmian należy niezwłocznie zgłosić Służbie Leśnej w Nadleśnictwie Kalisz - telefon kontaktowy: 696419763 – w celu ustalenia rzeczywistego sprawcy zaobserwowanych zmian, stopnia  uszkodzeń drzew oraz podjęcia stosownych działań ograniczających zagrożenie wynikające z masowego wystąpienia szkodników w nawiązaniu również do lasów Skarbu Państwa - art.10 ust.1 pkt 1 i 2 ustawy o lasach.

2. Powołując się na art.9 ust.1 pkt 1 ustawy o lasach z dn. 28 września 1991 r. - wykonywanie zabiegów profilaktycznych i ochronnych zapobiegających powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów.

Realizacja tego obowiązku polega na:

- usuwaniu przy granicy lasu z droga publiczną oraz linii energetycznej materiałów łatwopalnych oraz udrożnienie dróg dojazdowych do lasu oraz zbiorników wodnych,

- stale dozorowanie powstałych pożarzysk do czasu całkowitego wygaśnięcia ognia,

- zabezpieczenie pożarzyska poprzez obkopanie lub oboranie,

- dogaszanie pożarzyska,

- usuwaniu z lasu śmieci.

W 2023 roku zostało uruchomione nowe działanie w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.


Nadleśnictwo bierze w nim czynny udział poprzez sporządzanie planów zalesień oraz potwierdzanie ich wykonania.
Zgodnie z art. 35 ust. 5 ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach Nadleśnictwo, na wniosek właścicieli gruntów przeznaczonych do zalesienia w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, sporządza plany zalesień i potwierdza ich wykonanie.

Zasady przyznania pomocy i wymogi jakie trzeba spełnić by wziąć udział w ww. programie określa: Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 kwietnia 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w ramach wsparcia inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych oraz w formie premii z tytułu zalesień, zadrzewień lub systemów rolno-leśnych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, oraz Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 marca zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w ramach wsparcia inwestycji leśnych lub zadrzewieniowej oraz w formie premii z tytułu zalesień , zadrzewień lub systemów rolno- leśnych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 - 2027.
 
Wnioski o sporządzeniu Planów Zalesienie należy składać wraz z wymaganymi dokumentami na podstawie w/w obowiązujących Rozporządzeń.

 

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Na końskim grzbiecie!

Na końskim grzbiecie!

Na terenie leśnictwa Morawin odbyły się zawody jeździeckie. Zwycięzcom gratulujemy!

W dniach 19-20.06.2021 w Gospodarstwie Agroturystycznym Stajnia Krzyżówki, po długiej pandemicznej przerwie, odbyły się zawody jeździeckie z elementami TREC. Organizatorka Zofia Bień zaplanowała zawody w odmienionej, pozaregulaminowej  formie, propagującej dyscyplinę TREC zwłaszcza wśród adeptów tej pięknej dyscypliny. Zamiast tradycyjnych trzech faz, odbyła się jedynie faza biegu terenowego, z rozmieszczonymi na trasie przeszkodami Trec-owymi. Zmiany podyktowane były zarówno bezpieczeństwem pandemicznym, jak również chęcią przyciągnięcia, łatwiejszą formą rozgrywek, osób które nie miały jeszcze okazji spróbować swoich sił w TREC-u. Pomysł sprawdził się wyśmienicie. W sobotę, na trudniejszej trasie rywalizowało ze sobą dziesięcioro doświadczonych zawodników. Jednakże w  niedzielę, w łatwiejszych rozgrywkach,  pojawiły się aż dwadzieścia cztery osoby, spragnione przygód w tej niezwykłej dyscyplinie.

Wyniki sobotnich zawodów prezentują się następująco:

1 miejsce- Grzegorz Grodzicki na koniu Kamphoras Legacy

2miejsce- Sara Lindberg na koniu Cent

3 miejsce- Marta Bień na koniu Królewicz

3 miejsce- Tobiasz Janczak na koniu Drachma

 

Sobotnią dekorację zawodników zaszczycili swoimi osobami Pani Iwona Michniewicz - Burmistrz Gminy Koźminek oraz Pan Mateusz Przyjazny - Prezes Kaliskiego Oddziału PTTK

W drugim dniu zawodów wśród juniorów triumfowali:

1 miejsce- Amelia Stasiak na koniu Mewa

2 miejsce- Oliwia Nawrocka na koniu Polinezja

3 miejsce- Olga Ciszewska również na Polinezji

 

Wśród seniorów także byli debiutanci, którzy zajęli poniższe lokaty:

1 miejsce- Adam Bień na koniu Bona

2 miejsce- Aleksandra Witczak na koniu Królewicz

3 miejsce- Weronika Wiewióra na koniu Drachma

 

Sponsorami zawodów byli:

Urząd Miejski Gminy Koźminek

Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej

Zakład Usługowo-handlowy "PIG-SIN"

Gmina Spółdzielnia Samopomoc Chłopska Koźminek

Partnerzy: 

OSP Krzyżówki-Młynisko

Nadleśnictwo Kalisz

PTTK Kalisz

Patronat medialny:

Calisia.pl

 

Organizatorzy Gospodarstwo Agroturystyczne "Stajnia Krzyżówki" oraz

Wielkopolski Klub Turystyki Konnej PTTK Kalisz z całego serca wszystkim bardzo dziękują!

 

Przepiękna upalna pogoda, wspaniała atmosfera i rozczulająca gościnność państwa Bień pozostawiły niezapomniane wrażenia, zarówno w doświadczonych i jak świeżo zakochanych w TREC-u sercach. Spotkanie przyjaciół po tak długiej i trudnej przerwie, wycisnęło niejedną łzę oraz wzmocniło pragnienie jak najszybszego spotkania w podobnym gronie na kolejnych, tak wspaniałych zawodach.

Do zobaczenia podczas kolejnej TREC-owej przygody !

Maciej Szymanik