Asset Publisher
Obiekty edukacyjne Nadleśnictwa Kalisz
Obiekty edukacji leśnej nadleśnictwa gdzie prowadzone są zajęcia:
1. Leśne Centrum Edukacyjne „Las Winiarski".
Zlokalizowane jest w leśnictwie Winiary, w kompleksie leśnym Winiary usytuowanym w granicach miasta Kalisza. W skład niego wchodzi:
a) Sala edukacyjna, zlokalizowana w budynku leśniczówki, przystosowana do prowadzenia zajęć dla grup 25 – 30 osobowych. Wyposażona jest w następujące gabloty: sosna zwyczajna, szkodniki sosny, szyszki drzew, nasiona i owoce wybranych drzew i krzewów, chrząszcze, motyle dzienne i nocne, przekroje glebowe, tablice opisowe rezerwatu „Olbina", „Brzeziny" i „Torfowiska Lis" oraz sprzęt multimedialny.
b) Obok sali edukacyjnej znajduje się wydzielony dla celów edukacyjnych dwu hektarowy obszar specjalnie zagospodarowanego lasu. Teren ten wyposażony jest w wiatę, w której zjnajduje się ruszt do grilla, miejsce na ognisko oraz rzeźby przedstawiające zwierzęta leśne – bóbr, borsuk,dzik. Wzdłuż istniejących ścieżek zlokalizowane są instalacje dydaktyczne.
c) Bezpośrednio obok wyżej opisanego terenu przebiega ścieżka przyrodniczo leśna „Winiary" o długości około 3 km. Na trasie ścieżki znajdują się 34 tablice, które przybliżają naukę o lesie. Pokazują budowę i funkcjonowanie ekosystemów leśnych, produkcyjne i pozaprodukcyjne znaczenie, co zagraża lasom, jak je chronimy i jaka jest rola leśników w gospodarowaniu zasobami przyrody.
Przy Leśnym Centrum Edukacyjnym znajduje się miejsce parkingowe dla samochodów i autokarów. Do LCE można również dojechać komunikacją miejską lub rowerem – trasa rowerowa z Kalisza przez Winiary na Szałe.
Ze względu na umiejscowienie oraz zakres tematyczny jest to najważniejszy obiekt edukacyjny w nadleśnictwie.
2. Ścieżka dydaktyczna w rezerwacie „Olbina"- aktualnie ścieżka wewnątrz rezerwatu z uwagi na warunki bezpieczeństwa jest zamknięta do odwołania.
Ścieżka ta zlokalizowana jest w leśnictwie Wilcze Ługi. Przebiega przez teren rezerwatu o nazwie „Olbina", który chroni fragment boru mieszanego z udziałem jodły na jej północnym krańcu naturalnego zasięgu. Głównym obiektem ochrony w rezerwacie jest jodła pospolita. Wartość estetyczna i kulturowa krajobrazu rezerwatu jest bardzo wysoka. Jest to, bowiem stary las, w którym rosną okazałe jodły i sosny. Wnętrze lasu ma bardzo zróżnicowany charakter, są tam zarówno miejsca zacienione, pod silnie zwartymi koronami jodeł i świerków jak i odsłonięte polanki z bujnie rozwijającym się młodym pokoleniem lasu. Puszczańskiego charakteru rezerwatowi nadają liczne wywroty, zwalone pnie drzew oraz stojące obumarłe drzewa. Krajobraz urozmaica obecność bagna i małych fragmentów olsu okresowego zalewanego przez wodę. „Ścieżka" biegnąca przez rezerwat ma około 1 km. Na jej trasie usytuowanych jest pięć tablic dydaktycznych, które przybliżają nam otoczenie rezerwatu.
Do rezerwatu można dojechać komunikacją publiczną PKS do miejscowości Pieczyska, przystanek Pieczyska Las a dalej pieszo około 1,5 km lub samochodem do leśniczówki Wilcze Ługi i dalej pieszo około 0,5 km.
3. Ścieżka leśna w rezerwacie „Brzeziny"
Rezerwat został utworzony w 1958 r. ze względu na występowanie rzadkiej w Polsce, reliktowej, pochodzącej z ubiegłych epok geologicznych i będącą pod ochroną gatunkową paproci długosz królewski. Stojąc na wyznaczonej ścieżce, można doskonale obserwować skupiska reliktowej paproci długosz królewski.
Dojazd do rezerwatu komunikacją publiczna PKS lub samochodem do miejscowości Brzeziny a dalej pieszo około 1 km.
Asset Publisher
Na końskim grzbiecie!
Na końskim grzbiecie!
Na terenie leśnictwa Morawin odbyły się zawody jeździeckie. Zwycięzcom gratulujemy!
W dniach 19-20.06.2021 w Gospodarstwie Agroturystycznym Stajnia Krzyżówki, po długiej pandemicznej przerwie, odbyły się zawody jeździeckie z elementami TREC. Organizatorka Zofia Bień zaplanowała zawody w odmienionej, pozaregulaminowej formie, propagującej dyscyplinę TREC zwłaszcza wśród adeptów tej pięknej dyscypliny. Zamiast tradycyjnych trzech faz, odbyła się jedynie faza biegu terenowego, z rozmieszczonymi na trasie przeszkodami Trec-owymi. Zmiany podyktowane były zarówno bezpieczeństwem pandemicznym, jak również chęcią przyciągnięcia, łatwiejszą formą rozgrywek, osób które nie miały jeszcze okazji spróbować swoich sił w TREC-u. Pomysł sprawdził się wyśmienicie. W sobotę, na trudniejszej trasie rywalizowało ze sobą dziesięcioro doświadczonych zawodników. Jednakże w niedzielę, w łatwiejszych rozgrywkach, pojawiły się aż dwadzieścia cztery osoby, spragnione przygód w tej niezwykłej dyscyplinie.
Wyniki sobotnich zawodów prezentują się następująco:
1 miejsce- Grzegorz Grodzicki na koniu Kamphoras Legacy
2miejsce- Sara Lindberg na koniu Cent
3 miejsce- Marta Bień na koniu Królewicz
3 miejsce- Tobiasz Janczak na koniu Drachma
Sobotnią dekorację zawodników zaszczycili swoimi osobami Pani Iwona Michniewicz - Burmistrz Gminy Koźminek oraz Pan Mateusz Przyjazny - Prezes Kaliskiego Oddziału PTTK
W drugim dniu zawodów wśród juniorów triumfowali:
1 miejsce- Amelia Stasiak na koniu Mewa
2 miejsce- Oliwia Nawrocka na koniu Polinezja
3 miejsce- Olga Ciszewska również na Polinezji
Wśród seniorów także byli debiutanci, którzy zajęli poniższe lokaty:
1 miejsce- Adam Bień na koniu Bona
2 miejsce- Aleksandra Witczak na koniu Królewicz
3 miejsce- Weronika Wiewióra na koniu Drachma
Sponsorami zawodów byli:
Urząd Miejski Gminy Koźminek
Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej
Zakład Usługowo-handlowy "PIG-SIN"
Gmina Spółdzielnia Samopomoc Chłopska Koźminek
Partnerzy:
OSP Krzyżówki-Młynisko
Nadleśnictwo Kalisz
PTTK Kalisz
Patronat medialny:
Calisia.pl
Organizatorzy Gospodarstwo Agroturystyczne "Stajnia Krzyżówki" oraz
Wielkopolski Klub Turystyki Konnej PTTK Kalisz z całego serca wszystkim bardzo dziękują!
Przepiękna upalna pogoda, wspaniała atmosfera i rozczulająca gościnność państwa Bień pozostawiły niezapomniane wrażenia, zarówno w doświadczonych i jak świeżo zakochanych w TREC-u sercach. Spotkanie przyjaciół po tak długiej i trudnej przerwie, wycisnęło niejedną łzę oraz wzmocniło pragnienie jak najszybszego spotkania w podobnym gronie na kolejnych, tak wspaniałych zawodach.
Do zobaczenia podczas kolejnej TREC-owej przygody !
Maciej Szymanik