Asset Publisher Asset Publisher

Położenie lasów Nadleśnictwa Kalisz

Grunty Nadleśnictwa Kalisz położone są w województwie wielkopolskim na terenie powiatu kaliskiego i wchodzących w jego skład 11 gmin: Blizanów, Brzeziny, Ceków Kolonia, Godziesze Wielkie, Koźminek, Lisków, Mycielin, Opatówek, Szczytniki, Żelazków i Miasto Kalisz.
Nadleśnictwo Kalisz podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Siedziba Nadleśnictwa znajduje się w oddziale 216f, w miejscowości Szałe.

Przynależność do krainy, dzielnicy przyrodniczo-leśnej i mezoregionów.
Pod względem regionalizacji przyrodniczo-leśnej (Trampler i inni 1990) opartej na właściwościach ekologiczno-fizjograficznych warunkujących potencjalne możliwości rozwoju lasów i ich wielorakich funkcji Nadleśnictwo Kalisz położone jest na terenie następujących jednostek:

  • Kraina Wielkopolsko-Pomorska (III), 

Dzielnica Niziny Wielkopolsko-Kujawskiej (III.7),
Mezoregion Doliny Konińskiej (III.7.d) - leśnictwo Kazala, część leśnictwa Orla Góra,
Dzielnica Krotoszyńska (III.8) - części leśnictw Orla Góra, Morawin i Winiary,
Dzielnica Kotliny Żmigrodzko-Grabowskiej (III.9) - leśnictwa Zajączki, Wróbel, Brzeziny, Wilcze Ługi, południowo-zachodnia część leśnictwa Winiary,

  • Kraina Mazowiecko-Podlaska (IV),

Dzielnica Równiny Warszawsko-Kutnowskiej (IV.3.)
Mezoregion Wysoczyzny Kłodawsko-Tureckiej (IV.3.a) - większość leśnictwa Morawin, środkowa część leśnictwa Winiary.

Położenie geograficzne
Nadleśnictwo Kalisz geograficznie położone jest między 18°03'39'' a 18°24'03''  długości geograficznej wschodniej oraz 51°32'16'' a 51°58'45'' szerokości geograficznej północnej.
Położenie Nadleśnictwa Kalisz według podziału Polski na regiony fizycznogeograficzne w układzie dziesiętnym (Kondracki, 2000) przedstawia się następująco:

  •     Obszar – Europa Zachodnia (1-924)
  •     Podobszar – Pozaalpejska Europa Zachodnia (1-924.3)
  •     Prowincja – Niż Środkowoeuropejski (31)
  •     Podprowincja – Niziny Środkowopolskie (318)
  •     Makroregion – Nizina Południowo-wielkopolska (318.1-2)
  •     Mezoregion – Wysoczyzna Kaliska (318.12)
  •     Mezoregion – Równina Rychwalska (318.16)
  •     Mezoregion – Wysoczyzna Turecka (318.17)
  •     Mezoregion – Kotlina Grabowska (318.21)
  •     Mezoregion – Wysoczyzna Złoczewska (318.22).


 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Obserwatorzy przyrody na tropie – Jaszczurka zwinka

Obserwatorzy przyrody na tropie – Jaszczurka zwinka

Nauki zdalna to doskonały czas na naukę przyrody poprzez obserwację przyrody.

Mało kto wie, że w naszym kraju występują aż 4 gatunki jaszczurek. Dziś przyjrzymy się bliżej jaszczurce zwince.

Jaszczurka zwinka swoją nazwę zawdzięcza przede wszystkim swojej szybkości i zwinności. Jest jedną z najliczniej występujących jaszczurek w Polsce, tuż za nią plasuje się jaszczurka żyworódka i padalec, w niektórych regionach kraju nazywany również miedzianką. Do najrzadszych jaszczurek należy jaszczurka zielona, jest tak rzadko obserwowana, że mało kto wierzy w jej występowanie na terenie naszego kraju.

Zwinka w ciągu swojego dość długie życia (10-12 lat) może osiągać nawet do 25 cm i 40-70 g. W naturze jednak rzadko możemy obserwować tak duże osobniki, dzieje się tak ze względu na licznych wrogów, jakich posiada. Zwinna jaszczurka musi być wciąż gotowa na ucieczkę, czyha na nią wiele niebezpieczeństw z lądu, a nawet z powietrza. Do wrogów numer jeden zwinki możemy zaliczyć bez wątpienia gniewosza plamistego, czyli naszego rodzimego węża, równie niebezpieczni okazują się nasi sympatyczni milusińscy, koty uwielbiają dla zabawy polować na te zwinne gady.

Jaszczurka zwinka podobnie jak pozostałe gady jest najaktywniejsza w godzinach popołudniowych. Tę porę dnia również wskazujemy jako najlepszą do obserwacji naszych rodzimych gadów. Warto odpowiednio przemyśleć miejsce planowanej obserwacji gadów, najlepsze pod kątem obserwacji jaszczurek są odkryte polany, zarastające skraje lasów, oraz ogródki skalne w pobliżu siedzib ludzkich. Wspaniałą podpowiedzią dla obserwatorów jaszczurek jest występowanie nagich ślimaków, tam, gdzie jest ich pod dostatkiem, możemy mieć pewność, że znajdziemy również jaszczurkę zwinkę.

Na koniec chcieliśmy tylko dodać, że wszystkie gady są w Polsce pod ochroną, nie należy stresować niepotrzebnie tych zwierząt, ponieważ w momencie zagrożenia ratują się odrzuceniem ogona, napastnik ma zadowolić się wijącym fragmentem ciała i tym samym pozwolić jaszczurce bezpiecznie oddalić się od niebezpieczeństwa. Uszkodzony ogon regeneruje się, niestety nie zawsze prawidłowo.