Wydawca treści
Nasze lasy
Nadleśnictwo Kalisz w całości położone jest na terenie powiatu kaliskiego: Ziemskiego i Grodzkiego, które wchodzą w skład województwa wielkopolskiego. Swoim zasięgiem terytorialnym obejmuje 81.823 ha, 10 gmin powiatu kaliskiego i Miasto Kalisz.
Nadleśnictwo zajmuje pow.
Lasy ochronne (gleboochronne , wodoochronne, ostoje zwierząt chronionych, uszkodzone przez przemysł II strefa, w miastach, wokół miast) stanowią 59% pow. leśnej. Największy kompleks leśny o łącznej pow. ok. 5 tys. ha obejmuje uroczysko Pieczyska i Brzeziny. W kompleksie tym, zlokalizowane są dwa rezerwaty "Brzeziny"- dla paproci długosz królewski i "Olbina" obejmujący jodłę na północnym krańcu zasięgu.
Drugim co do wielkości kompleksem leśnym jest uroczysko Orla Góra o pow. 2.424 ha. Pod względem geomorfologicznym jest to równina ze wzniesieniami w postaci wałów wydmowych, zbudowana z piasków rzecznych dawnych tarasów akumulacyjnych.
Nadleśnictwo Kalisz posiada pewne swoiste cechy, które determinują zarówno zakres prac jak i kształt sporządzanego Planu Ochrony Przyrody. Wyraźne rozciągnięcie obszaru w kierunku północno - południowym, zróżnicowanie geomorfologiczne sprawia, iż na stosunkowo niewielkim terenie posiadamy skrajnie ubogie zbiorowiska Cladonio - Pinetum, jak i wydzielenia jodłowe na granicy północnego występowania w dobrej kondycji zdrowotnej. Ponadto drzewostany nadleśnictwa nie wyróżniają się szczególnymi wartościami tak z punktu widzenia oceny przyrodniczej jak i technicznej. Stąd też, niektóre inwentaryzowane elementy o unikatowych walorach w naszym regionie nie stanowią na tyle cennych wartości przyrodniczych, aby wprowadzić instytucjonalną ochronę prawną.
Dodatkowym elementem wyróżniającym nadleśnictwo jest rozdrobnienie obszaru na ponad 90 kompleksów leśnych. Wynikają z tego powodu pewne trudności organizacyjne, ale przede wszystkim wiąże się to z penetracją przez ludność. Brak stałych ostoi zwierzyny, zagrożenia pożarowe czy zaśmiecanie lasu są skutkiem pełnienia przez lasy tej nieodłącznej funkcji społecznej. Program Ochrony Przyrody Nadleśnictwa Kalisz w swej postaci jest skierowany głównie na zabezpieczanie wszystkich wartościowych przyrodniczo obiektów stanowiących o urozmaiceniu krajobrazu i bioróżnorodności przyrodniczej regionu.
Najnowsze aktualności
Na końskim grzbiecie!
Na końskim grzbiecie!
Na terenie leśnictwa Morawin odbyły się zawody jeździeckie. Zwycięzcom gratulujemy!
W dniach 19-20.06.2021 w Gospodarstwie Agroturystycznym Stajnia Krzyżówki, po długiej pandemicznej przerwie, odbyły się zawody jeździeckie z elementami TREC. Organizatorka Zofia Bień zaplanowała zawody w odmienionej, pozaregulaminowej formie, propagującej dyscyplinę TREC zwłaszcza wśród adeptów tej pięknej dyscypliny. Zamiast tradycyjnych trzech faz, odbyła się jedynie faza biegu terenowego, z rozmieszczonymi na trasie przeszkodami Trec-owymi. Zmiany podyktowane były zarówno bezpieczeństwem pandemicznym, jak również chęcią przyciągnięcia, łatwiejszą formą rozgrywek, osób które nie miały jeszcze okazji spróbować swoich sił w TREC-u. Pomysł sprawdził się wyśmienicie. W sobotę, na trudniejszej trasie rywalizowało ze sobą dziesięcioro doświadczonych zawodników. Jednakże w niedzielę, w łatwiejszych rozgrywkach, pojawiły się aż dwadzieścia cztery osoby, spragnione przygód w tej niezwykłej dyscyplinie.
Wyniki sobotnich zawodów prezentują się następująco:
1 miejsce- Grzegorz Grodzicki na koniu Kamphoras Legacy
2miejsce- Sara Lindberg na koniu Cent
3 miejsce- Marta Bień na koniu Królewicz
3 miejsce- Tobiasz Janczak na koniu Drachma
Sobotnią dekorację zawodników zaszczycili swoimi osobami Pani Iwona Michniewicz - Burmistrz Gminy Koźminek oraz Pan Mateusz Przyjazny - Prezes Kaliskiego Oddziału PTTK
W drugim dniu zawodów wśród juniorów triumfowali:
1 miejsce- Amelia Stasiak na koniu Mewa
2 miejsce- Oliwia Nawrocka na koniu Polinezja
3 miejsce- Olga Ciszewska również na Polinezji
Wśród seniorów także byli debiutanci, którzy zajęli poniższe lokaty:
1 miejsce- Adam Bień na koniu Bona
2 miejsce- Aleksandra Witczak na koniu Królewicz
3 miejsce- Weronika Wiewióra na koniu Drachma
Sponsorami zawodów byli:
Urząd Miejski Gminy Koźminek
Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej
Zakład Usługowo-handlowy "PIG-SIN"
Gmina Spółdzielnia Samopomoc Chłopska Koźminek
Partnerzy:
OSP Krzyżówki-Młynisko
Nadleśnictwo Kalisz
PTTK Kalisz
Patronat medialny:
Calisia.pl
Organizatorzy Gospodarstwo Agroturystyczne "Stajnia Krzyżówki" oraz
Wielkopolski Klub Turystyki Konnej PTTK Kalisz z całego serca wszystkim bardzo dziękują!
Przepiękna upalna pogoda, wspaniała atmosfera i rozczulająca gościnność państwa Bień pozostawiły niezapomniane wrażenia, zarówno w doświadczonych i jak świeżo zakochanych w TREC-u sercach. Spotkanie przyjaciół po tak długiej i trudnej przerwie, wycisnęło niejedną łzę oraz wzmocniło pragnienie jak najszybszego spotkania w podobnym gronie na kolejnych, tak wspaniałych zawodach.
Do zobaczenia podczas kolejnej TREC-owej przygody !
Maciej Szymanik