Wydawca treści Wydawca treści

HCVF i ekosystemy reprezentatywne

Wymogiem certyfikacji gospodarki leśnej FSC jest wyznaczanie, identyfikowanie oraz zachowanie lasów o szczególnych walorach przyrodniczych.

Identyfikacja obszarów oparta jest na podstawie „Kryteriów wyznaczania Lasów o szczególnych walorach przyrodniczych”. Wyróżnia ona następujące kategorie lasów:

1. HCVF 1 – lasy posiadające globalne, regionalne lub narodowe znaczenie pod względem koncentracji wartości biologicznych

  •  HCVF 1.1 – Obszary chronione
    • 1.1.a- lasy w rezerwatach przyrody oraz parkach narodowych
    • 1.1.b – lasy w parkach krajobrazowych oraz w strefach „ochrony krajobrazowej” parków narodowych i rezerwatów przyrody 
  • HCVF 1.2 – Ostoje zagrożonych i ginących gatunków

2. HCFV 2 – Kompleksy leśne odgrywające znaczącą rolę w krajobrazie, w skali krajowej, makroregionalnej lub globalnej.

3. HCVF 3 – Obszary obejmujące rzadkie, ginące lub zagrożone ekosystemy

  • HCVF 3.1 – Ekosystemy skrajnie rzadkie i ginące
  • HCVF 3.2 – Ekosystemy rzadkie i zagrożone w skali Europy

4. HCFV 4 – Lasy pełniące funkcje w sytuacjach krytycznych

  • HCVF 4.1 –Lasy wodochronne
  • HCVF 4.2- Lasy glebochronne

5. HCVF 6- lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF (High Conservation Value Forests) wyznaczane zgodnie z wymogami posiadanego certyfikatu FSC to: obszary chronione w rezerwatach i parkach narodowych, obszary chronione w parkach krajobrazowych, ostoje zagrożonych i ginących gatunków, kompleksy leśne odgrywające znaczącą rolę w krajobrazie, w skali krajowej, makroregionalnej lub globalnej, ekosystemy skrajnie rzadkie i ginące, marginalne z punktu widzenia gospodarki leśnej, ekosystemy rzadkie i zagrożone w skali Europy, lasy wodochronne, lasy glebochronne, lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności.

Ekosystemy reprezentatywne są wyznaczane w ramach kryterium 6.4 Krajowego Standardu Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej FSC® w Polsce FSC-NSTD-FM-PL. W ramach danego obszaru, reprezentatywne przykłady istniejących ekosystemów są zachowywane w stanie naturalnym, stosownie do zakresu działań gospodarczych oraz unikalnego charakteru danych zasobów, a także zaznaczone na mapach. Zarządzający lasami o dużych powierzchniach wyznacza, zachowuje i zaznacza na mapach przykłady istniejących w krajobrazie ekosystemów (tzw. ekosystemy referencyjne, Representative Sample Areas). W pierwszej kolejności, jako ekosystemy referencyjne wyznaczane są powierzchnie w stanie naturalnym lub maksymalnie zbliżonym do naturalnego. Takie obszary, stosownie do ich planów są pozostawione bez ingerencji w naturalnym stanie.

Wybrane mapy przedstawiające wyznaczone na terenie Nadleśnictwa Kalisz lasy o szczególnych walorach przyrodniczych i ekosystemy reprezentatywne znajdują się poniżej.

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych -HCVF

   

 

         

Kategoria

Nazwa

Powierzchnia (ha)

Liczba

Km

HCVF 1.1. a

Lasy w rezerwach przyrody

21,4

2

0

HCVF 1.1. b

Lasy w parkach krajobrazowych

0

0

0

HCVF 1.2

Ostoje zagrożonych i ginących gatunków

134,67

5

0

 

Razem

156,07

7

0

HCVF 3.1

Ekosystemy skrajnie rzadkie i ginące (w tym wybrane siedliska priorytetowe):

0

0

0

 

Siedliska przyrodnicze w stanie zachowania - A

0

0

0

 

Siedliska przyrodnicze w stanie zachowania - B

0

0

0

HCVF 3.2

Ekosystemy rzadkie i zagrożone w skali Europy

0

0

0

 

siedliska przyrodnicze w stanie zachowania - A

0

0

0

 

siedliska przyrodnicze w stanie zachowania -B

13,75

10

0

 

Razem

13,75

10

0

HCVF 4.1

Lasy wodochronne

2 597,98

0

0

HCVF 4.2

Lasy glebochronne

2 154,43

0

0

 

Razem

4 752,41

0

0

HCVF 6.

Lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności:

 

 

 

 

cmentarze

 

0

0

 

stanowiska archeologiczne

 

1

0

 

grodziska

 

0

0

 

parki podworskie

 

0

0

 

pomniki przyrody

 

9

0

 

kapliczki

 

20

0

 

drogi brukowe

 

0

0

 

ogrody dendrologiczne/botaniczne, arboreta

 

0

0

 

ścieżki przyrodniczo-leśne

 

2

4

 

Inne (należy wyszczególnić)

 

6

0

 

Razem

 

38

4

 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zanocuj w kaliskich lasach

Zanocuj w kaliskich lasach

„Zanocuj w lesie” to projekt, dzięki któremu już od 27 kwietnia do dyspozycji miłośników bushcraftu i surwiwalu w kaliskich lasach.

Należy pamiętać, że bez względu na to jakiego sprzętu będzie się używać do wypoczynku, nie może on niszczyć drzew, krzewów oraz runa leśnego. Utrzymany jest także zakaz używania otwartego ognia poza wyznaczonymi do tego miejscami.

Więcej informacji o projekcie

Każdy, kto będzie chciał nocować w lesie – w wyznaczonych strefach - dłużej niż dwie noce z rzędu lub w grupie większej niż dziewięć osób musi zgłosić to drogą mailową do miejscowego nadleśnictwa i otrzymać akceptację w wiadomości zwrotnej.

Wybierając się do „leśnego hotelu” należy jednak pamiętać, że w lesie nie ma kranów, bieżącej wody, restauracji czy parkingu. Są za to wspaniała przyroda, dzikie zwierzęta czy owady i nie zawsze sprzyjające warunki atmosferyczne. Akcja „Zanocuj w Lesie” skierowana jest przede wszystkim do osób przygotowanych do bytowania w trudnych warunkach terenowych.

Spędzenie nocy w lesie to zetknięcie się z dziką przyrodą w całej okazałości. Dlatego nie należy zapominać o zasadach bezpieczeństwa, zdrowym rozsądku oraz przestrzeganiu regulaminu dostępnego na stronie internetowej Lasów Państwowych.

Przypominamy też, że fragmenty lub całe obszary wyznaczone do nocowania mogą być czasowo wyłączane z użytkowania ze względu na sytuację przeciwpożarową lub inne względy związane z bezpieczeństwem nocujących oraz otaczającej ich przyrody.

 

Nadleśniczy Nadleśnictwa Kalisz wyznaczył specjalny obszar leśny o powierzchni zajmującej ponad 1,5 tys. hektarów, gdzie nie tylko miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy] oraz z poziomu aplikacji Mbdl [Android lub IOS], z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru (znajdziesz go w plikach do pobrania)
  2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać.
  3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
  4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu [czaswlas.pl

5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu

Informacje o zakazach wstępu do lasu związane z prowadzonymi pracami gospodarczymi znajdziecie Państwo na udostępnionej poniżej MAPIE OBSZARÓW „ZANOCUJ W LESIE” RDLP Poznań.

6. czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków,

7. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin; na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!  informacje nt. planowanych terminów polowań zbiorowych można uzyskać we właściwych urzędach gmin; na terenie objętym programem:

1) Obszar „Zanocuj w lesie” zgodnie z zał. 1 w leśnictwie Winiary obwód łowiecki nr 392 – Koło Łowieckie „SOKÓŁ” w Kaliszu ul. Serbinowska 31/30, 62-800,

2) Obszar „Zanocuj w lesie” zgodnie z zał. 1 w leśnictwie Brzeziny obwód łowiecki nr 396 – Koło Łowieckie „ SZARAK” w Brzezinach ul. 1000-lecia 3, 62-874 Brzeziny,

3) Obszar „Zanocuj w lesie” zgodnie z zał. 1 w leśnictwie Kazala i Orla Góra obwód łowiecki nr 385 Koło Łowieckie „ Złoty Róg” w Cekowie Nowe Prażuchy 4a, 62-834 Ceków  i obwód łowiecki nr 376 Koło Łowieckie „KACZKA”.

Granice obwodów łowieckich widoczne są na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy  (z menu wybierz - mapy BDL – mapa łowiectwa),

8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza] oraz przesłanie go na adres kalisz@poznan.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

 

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Magdalena Lotka
magdalena.lotka@poznan.lasy.gov.pl
tel. 696419764
(preferowany kontakt mailowy)

 

           Nadleśnictwo Kalisz przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
 

Chcielibyśmy dowiedzieć się więcej i wyjść na przeciw oczekiwaniom wszystkich, którzy korzystaja z uroków lasu, turystycznie i rekreacyjnie. Dlatego Lasy Państwowe przygotowały specjalną anonimową ankietę, dzięki której zapoznamy się z Waszą opinią.

Zachęcamy do jej wypełnienia pod linkiem -> Ankieta