Wydawca treści
Lasy regionu
Nadleśnictwa należące do RDLP w Poznaniu zarządzają majątkiem Skarbu Państwa na powierzchni 440 351,96 ha, w tym lasy zajmują 419 650,83 ha
Lasy te występują głównie w Województwie Wielkopolskim, z wyjątkiem jego północnej części, oraz na niewielkich obszarach Województw: Dolnośląskiego, Lubuskiego, Łódzkiego i Kujawsko-Pomorskiego. Lesistość zasięgu terytorialnego RDLP, z uwzględnieniem lasów innych własności, stanowi 22 % i jest bardzo zróżnicowana. Dominuje krajobraz rolniczy z rozdrobnionymi kompleksami leśnymi. Wysoką lesistością charakteryzuje się część północna z dużymi, zwartymi kompleksami leśnymi (Puszcza Notecka, Puszcza Zielonka) i Południowa (Lasy Antonińsko-Sycowskie). Na pozostałym obszarze występują wyspowo, dość regularnie rozmieszczone, duże kompleksy leśne jak: Bory Nowotomyskie, Lasy Włoszakowickie, Lasy Nadbaryckie, Lasy Kórnickie, Lasy Czerniejewskie, Lasy Skorzęcińskie, Lasy Czeszewskie, Bory Grodzieckie.
Teren RDLP w Poznaniu, według regionalizacji przyrodniczo-leśnej, należy głównie do III Krainy Wielkopolsko-Pomorskiej. Niewielki obszar na wschodzie w okolicy Koła (Wysoczyzna Kłodawska) należy do IV Krainy Mazowiecko-Podlaskiej, oraz na Południu w okolicy Sycowa (Wzgórza Trzebnicko-Ostrzeszowskie i Równina Oleśnicka) – do V Krainy Śląskiej. Klimat jest łagodny ze względu na znaczący wpływ powietrza pochodzenia oceanicznego, jednak zróżnicowany. Na krańcach zachodnich średnia temperatura roczna sięga 8,5 0C, na wschodnich spada do 8 0C w związku z postępującą w kierunku wschodnim kontynentalizacją klimatu. Ilość opadów wodnych jest niewielka – około 550 mm rocznie, w części wschodniej spada do 450 mm, na krańcach południowych wzrasta do 650 mm. Otwarte tereny wielkich równin sprzyjają swobodnemu przepływowi mas powietrza o różnym pochodzeniu, stąd duża zmienność zjawisk pogodowych. Termiczny okres wegetacyjny jest długi i przekracza 220 dni, w części wschodniej spada do 210 dni w roku.
Krajobraz ukształtowany został na większości obszaru RDLP - w części północnej i środkowej, w mezoregionach: Puszczy Noteckiej, Pojezierzy Wielkopolskich, Równiny Nowotomyskiej, Równiny Opalenicko-Wrzesińskiej, Wysoczyzny Leszczyńskiej i Borów Grodzieckich - przez zlodowacenie bałtyckie. Rozległe, sfalowane równiny moren dennych urozmaicone są licznymi pagórkami moren czołowych, piaszczystymi równinami uformowanymi przez odpływające wody z lądolodu i jeziorami na pojezierzach: Poznańskim, Gnieźnieńskim, Międzychodzko-Sierakowskim, Sławskim, Leszczyńskim. Na wielu piaszczystych równinach wiatry uformowały pagórkowate obszary wydmowe, największe z nich charakteryzują Puszczę Notecką.
Krajobraz części południowej - fragmenty Wysoczyzny Leszczyńskiej, Mezoregion Krotoszyński, Wysoczyzna Turecka, Wysoczyzna Kłodawska, Kotlina Żmigrodzka, Milicka i Grabowska, Równina Oleśnicka, Wzgórza Trzebnicko-Ostrzeszowskie - ukształtowany został przez starsze zlodowacenie środkowopolskie, stąd rzeźba tego terenu jest mniej urozmaicona i charakteryzuje się brakiem jezior. Jednak to tutaj znajduje się najwyższe wzniesienie morenowe w Wielkopolsce – Kobyla Góra (284 m npm).
Charakterystyczna jest obecność w krajobrazie zalewowych dolin rzecznych: Warty, Prosny, Obry i mniejszych rzek, oraz rozległych pradolin: warszawsko-berlińskiej, łączącej bieg środkowej Warty poprzez łęgi obrzańskie do Odry, oraz pradoliny Baryczy.
Z budową geologiczną regionu i lokalizacją lasów w terenach mniej przydatnych dla rolnictwa związana jest jakość gleb leśnych. Około 30 % powierzchni to zalesione dawne grunty rolne. Największe powierzchnie zajmują utworzone z piasków gleby rdzawe i bielicowe, mniejsze – utworzone z glin i innych utworów zwałowych gleby brunatne i płowe. W dolinach zalewowych i obniżeniach terenu dominują, wykształcone w procesach bagiennych, gleby murszaste, czarne ziemie, gleby torfowe i murszowe.
Spośród typów lasów dominują bory świeże i mieszane bory świeże. Siedliska borowe zajmują ogółem 50 % powierzchni. 49 % powierzchni zajmują siedliska lasowe, dominują tutaj lasy mieszane i lasy liściaste, na które składają się głównie grądy z grabem i dąbrowy, a w miejscach wilgotnych, zalewowych, w dolinach rzek i strumieni: łęgi jesionowo-wiązowo-dębowe, wierzbowo-topolowe, 2,8 % zajmują olsy.
Najliczniej spotykanym gatunkiem, w większości siedlisk leśnych jest sosna – na 77,2 % powierzchni. Wyjątkowo duży udział w skali kraju zajmują dęby – 12,6 %. Brzoza i olsza zajmują odpowiednio 3,6 i 4,6 %. Pozostałą niewielką powierzchnię zajmują: świerk, buk, grab i topole.
W borach sosnowych wykształciły się cenne ekotypy sosny. Na zachodnim krańcu – sosna bolewicka, na południowym – sosna rychtalska. W lasach często spotykane są dąbrowy, z których najbardziej znana jest dąbrowa krotoszyńska, jako jeden z największych kompleksów drzewostanów dębu szypułkowego w Polsce, którego drewno osiąga tutaj najwyższą jakość. Cenne dąbrowy dębu bezszypułkowego to dąbrowy: rychtalskie, włoszakowickie, grodziskie i z Puszczy Zielonki.
Trudne warunki przyrodnicze oraz urbanizacja złożyły się na priorytet funkcji ochronnych lasu. Lasy o różnych kategoriach ochronności stanowią 56,3 % powierzchni. Średni wiek drzewostanów to 62 lata. Najwięcej jest drzewostanów, w przedziale 61-80 lat zajmują 20,2 % powierzchni, w przedziale 41-60 lat – 19,8 %. Drzewostanów młodych – w wieku do 40 lat jest 27,7 %, a drzewostany dojrzałe (ponad 80-letnie) jest 25,3 % udziału powierzchniowego. Średnia zasobność drzewostanów wynosi 261 m3ha, a w ciągu roku przyrasta na 1 hektarze lasu około 8,64 m3 brutto masy drzewnej na hektar.
Najnowsze aktualności
Wyniki konkursu "Wiosna bez płomieni"
Wyniki konkursu "Wiosna bez płomieni"
Konkurs plastyczny pod hasłem "Wiosna bez płomieni" adresowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Nadleśnictwa Kalisz i Powiatu Kaliskiego. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na szkodliwość wiosennego wypalania traw.
10 czerwca 2020 r. w siedzibie Nadleśnictwa Kalisz odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Wiosna bez płomieni". W finale konkursu brały udział prace wytypowane w wewnętrznym etapie konkursu w każdej ze szkół. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią covid-19, regulamin zostal zmieniony tak, aby umożliwić w największym stopniu udział dzieci i młodzieży w konkursie.
Wyniki konkursu w poszczególnych kategoria wiekowych:
Nagrodzone prace Kategoria dla uczniów klas I-III:
I miejsce – Natalia Molka klasa Ic Szkoła Podstawowa w Brzezinach
II miejsce Agata Ciesielska II klasa Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Tłokini Wielkiej
III miejsce – Zofia Olek klasa I Szkoła Podstawowa w Ciepielewie
Wyróżnienie – Joanna Kaczmarek klasa II Szkoła Podstawowa w Ciepielewie
Wyróżnienie – Zofia Nowicka klasa I Szkoła Podstawowa w Ciepielewie
Wyróżnienie – Oskar Kryjon klasa I Szkoła Podstawowa w Kajsku
Wyróżnienie – Adam Kurczewski klasa II Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Godzieszach
Wyróżnienie – Szymon Wałęsa klasa I Szkoła Podstawowa w Rajsku
Wyróżnienie – Gabriela Zaorska klasa Ib Szkoła Podstawowa nr. 2 w Kaliszu
Nagrodzone prace Kategoria dla uczniów klas IV-VI:
I miejsce – Jagoda Oliwiecka klasa V Szkoła Podstawowa nr 18 w Kaliszu
II miejsce – Marta Machelak klasa V Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Tłokini Wielkiej
II miejsce – Szymon Miklas klasa VI Szkoła Podstawowa w Ciepielewie
III miejsce – Justyna Ciesielska klasa V Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Tłokini Wielkiej
Wyróżnienie – Oskar Kubiak klasa VI Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wielkopolskim
Wyróżnienie – Natalia Wąsik klasa VI Szkoła Podstawowa w Brzezinach
Wyróżnienie – Klaudia Kaczmarek klasa VI Szkoła Podstawowa w Ciepielewie
Nagrodzone prace Kategoria dla uczniów klas VII-VIII:
Wyróżnienie – Patrycja Kraszewska klasa VII Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Tłokinie Wielkiej
Nagrodzone prace Kategoria dla szkół średnich:
I miejsce Milena Kurczewska klasa II Liceum im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu
II miejsce Adrian Młynek Zespół Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku
Kategoria film edukacyjny:
I miejsce - Szymon Miklasa klasa VI Szkoła Podstawowa w Ciepielewie
Laureatom gratulujemy!
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, ich rodzicom i nauczycielom!
Ze względu na obecną sytuację związaną z pandemią nagrody i dyplomy zostaną dostarczone do szkół, w zależności od możliwości placówek oświatowych podczas apeli z okazji zakończenia roku szkolnego bądź przy osobistym odbiorze dyplomów.