Wydawca treści Wydawca treści

Lasy prywatne

Nadleśnictwo Kalisz sprawuje nadzór nad lasami niepaństwowymi.

Nadleśnictwo Kalisz sprawuje nadzór nad lasami nie stanowiącymi własności Skarbu Państwa na terenie powiatu kaliskiego w gminach: Godziesze Wielkie, Brzeziny, Szczytniki, Opatówek, Koźminek, Ceków Kolonia, Lisków, Żelazków (wieś Skarszew i Dębe), Mycielin (wieś Słuszków i Teodorów)  na mocy stosownego porozumienia, podpisanego przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Kalisz ze Starostwem Powiatowym w Kaliszu.
W zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Kalisz lasy nie będące własnością Skarbu Państwa zajmują powierzchnię 4458,84 ha.
Sprawy związane z lasami niepaństwowymi  prowadzi Specjalista Służby Leśnej ds. lasów nadzorowanychRafał Lotka –  tel. kom. 534 139 288.

Ważne!

Gradacja borecznika oraz zagrożenie pożarowe.

Na podstawie bieżącej lustracji lasu w związku z utrzymującym się zagrożeniem lasów wynikającym ze wzmożonej obecności szkodników pierwotnych – charakterystycznych dla sosny- oraz z trwającym okresem zagrożenia pożarowego, zwracamy się z prośbą do wszystkich posiadaczy lasu na terenie Nadleśnictwa Kalisz o wykonywanie obowiązku powszechnej ochrony oraz trwałości utrzymania lasu.

Cechą charakterystyczną lasów na terenie nadleśnictwa Kalisz jest rozdrobnienie i rozproszenie  powierzchniowe oraz własnościowe, realizacja tego obowiązku dotyczy jednak wszystkich posiadaczy lasu -bez względu na formę ich własności - poprzez:

1. Powołując się na art.9 ust.1 pkt 2 ustawy o lasach - zapobieganiu, wykrywaniu i zwalczaniu nadmiernie pojawiających i rozprzestrzeniających się organizmów szkodliwych.

Realizacja tego obowiązku polega na stałej obserwacji swojego drzewostanu (oraz sąsiadującego z nim innej własności) stanu zdrowotnego oraz sanitarnego.

Zauważone w drzewostanie: latające motyle, jaja i larwy na igłach, korze, ściółce oraz larwy zwisające, kokony przyczepione do szpilek, gałązek lub kory drzew oraz zmiany w wyglądzie drzewostanu takie jak: zmiana zabarwienia igieł, zrzucanie igieł, ogryzanie brzegów igieł lub innych oznak zmian stanu zdrowotnego wskazuje na obecność szkodników pierwotnych ( szkodniki atakujące drzewa zdrowe ), wykazujących tendencje do występowania w formie gradacji ( występowanie masowe), takich jak: boreczniki, barczatka sosnówka, brudnica mniszka, poproch cetyniak, osnuja gwiaździsta, strzygonia chojnówka.

 

Obecność w/w zmian należy niezwłocznie zgłosić Służbie Leśnej w Nadleśnictwie Kalisz - telefon kontaktowy: 696419763 – w celu ustalenia rzeczywistego sprawcy zaobserwowanych zmian, stopnia  uszkodzeń drzew oraz podjęcia stosownych działań ograniczających zagrożenie wynikające z masowego wystąpienia szkodników w nawiązaniu również do lasów Skarbu Państwa - art.10 ust.1 pkt 1 i 2 ustawy o lasach.

2. Powołując się na art.9 ust.1 pkt 1 ustawy o lasach z dn. 28 września 1991 r. - wykonywanie zabiegów profilaktycznych i ochronnych zapobiegających powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów.

Realizacja tego obowiązku polega na:

- usuwaniu przy granicy lasu z droga publiczną oraz linii energetycznej materiałów łatwopalnych oraz udrożnienie dróg dojazdowych do lasu oraz zbiorników wodnych,

- stale dozorowanie powstałych pożarzysk do czasu całkowitego wygaśnięcia ognia,

- zabezpieczenie pożarzyska poprzez obkopanie lub oboranie,

- dogaszanie pożarzyska,

- usuwaniu z lasu śmieci.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

W lesie znajdziesz coś dla ciała i dla ducha!

W lesie znajdziesz coś dla ciała i dla ducha!

Ostatnie wydarzenie z cyklu Otwarty Las Winiarski za nami!

Miłośnicy natury, kosmetyków, ręcznie wykonywanych ozdób i przebywania na świeżym powietrze już poraz czwarty spotkali się w Leśnym Centrum Edukacji "Las Winiarski" by wspólnie, rodzinnie świętować niedzielne popołudnie.

Dzięki Wam, dostaliśmy olbrzymi zastrzyk energii !-zgodnie dodają leśnicy z Nadleśnictwa Kalisz

Uczestnicy warsztatów pod okiem leśniczki i edukatorki Beatay Kątnej wykonali doniczkę, karmnik, lub też zabawkę, wszystko to w duchu ZERO WASTE przy uzyciu odpadów katronów po sokach i mleku. W kolejnej części warsztatów czystnicy poznawali właściwości leśnych ziół tworząc peeling do ciała, sól do stóp i puder do kąpieli.

 

Podczas cyklu spotkań Otwarty Las Winiarski wspólnie uczyliśmy się żyć w zgodzie z naturą, tworzyć biżuterie i ozdoby z drewna, wykonywaliśmy zabawki i gotowaliśmy. Leśnicy z Nadleśnictwa Kalisz dodają, że maja nadzieję na kolejne spotkania podczas kolejnych wakacji!

Krótka relacja z poprzednich wydarzeń! Bezpłatne warsztaty kulinarne pn."Otwarty Las Winiarski – Dzikie Jadło” cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśrod mieszkańców Kalisza i okolic. Nierzadko całe rodziny pod czujnym okiem profesjonalnego szefa kuchni przygotowały wyśmienite "dzikie" potrawy z produktów pochodzących z lasu. W menu były m.in. burgery z jelenia i dzika, curry z sarny, dzika sałata, ziemniaki z ogniska i leśna lemoniada z wrotyczy, krwawnika, żurawiny, borówki i mięty, którą przygotowali najmłodsi kucharze.

Podczas warsztatów niezabraklo rozmów o właściwościach odżywczych i walorach smakowych dziczyzny, jak również i innych naturalnych produktów pochodzących z lasu i od lokalnych producentów. Wszystko po to by zwrocić uwagę uczestników na to, że każdy z nas ma plyw na ograniczenie produkcji odpadów, emisję CO2, a każdy produkt powinniśmy kupować z myślą o długości tzw. łańcucha dostaw.  

Po smacznej degustacji uczestnicy mieli okazję wziąć udział w warsztatach "Zero Waste", podczas których zarówno młodsi, jak i starsi uczestnicy, własnoręcznie przy użyciu jedynie nożyczek, farb i liści tworzyli ekologiczne, modne i poręczne torby z zużytych t-shirtów.

 

 

Wydarzenie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Centrum Informacyjnemu Lasów Państwowych.