Wydawca treści
Obiekty edukacyjne Nadleśnictwa Kalisz
Obiekty edukacji leśnej nadleśnictwa gdzie prowadzone są zajęcia:
1. Leśne Centrum Edukacyjne „Las Winiarski".
Zlokalizowane jest w leśnictwie Winiary, w kompleksie leśnym Winiary usytuowanym w granicach miasta Kalisza. W skład niego wchodzi:
a) Sala edukacyjna, zlokalizowana w budynku leśniczówki, przystosowana do prowadzenia zajęć dla grup 25 – 30 osobowych. Wyposażona jest w następujące gabloty: sosna zwyczajna, szkodniki sosny, szyszki drzew, nasiona i owoce wybranych drzew i krzewów, chrząszcze, motyle dzienne i nocne, przekroje glebowe, tablice opisowe rezerwatu „Olbina", „Brzeziny" i „Torfowiska Lis" oraz sprzęt multimedialny.
b) Obok sali edukacyjnej znajduje się wydzielony dla celów edukacyjnych dwu hektarowy obszar specjalnie zagospodarowanego lasu. Teren ten wyposażony jest w wiatę, w której zjnajduje się ruszt do grilla, miejsce na ognisko oraz rzeźby przedstawiające zwierzęta leśne – bóbr, borsuk,dzik. Wzdłuż istniejących ścieżek zlokalizowane są instalacje dydaktyczne.
c) Bezpośrednio obok wyżej opisanego terenu przebiega ścieżka przyrodniczo leśna „Winiary" o długości około 3 km. Na trasie ścieżki znajdują się 34 tablice, które przybliżają naukę o lesie. Pokazują budowę i funkcjonowanie ekosystemów leśnych, produkcyjne i pozaprodukcyjne znaczenie, co zagraża lasom, jak je chronimy i jaka jest rola leśników w gospodarowaniu zasobami przyrody.
Przy Leśnym Centrum Edukacyjnym znajduje się miejsce parkingowe dla samochodów i autokarów. Do LCE można również dojechać komunikacją miejską lub rowerem – trasa rowerowa z Kalisza przez Winiary na Szałe.
Ze względu na umiejscowienie oraz zakres tematyczny jest to najważniejszy obiekt edukacyjny w nadleśnictwie.
2. Ścieżka dydaktyczna w rezerwacie „Olbina"- aktualnie ścieżka wewnątrz rezerwatu z uwagi na warunki bezpieczeństwa jest zamknięta do odwołania.
Ścieżka ta zlokalizowana jest w leśnictwie Wilcze Ługi. Przebiega przez teren rezerwatu o nazwie „Olbina", który chroni fragment boru mieszanego z udziałem jodły na jej północnym krańcu naturalnego zasięgu. Głównym obiektem ochrony w rezerwacie jest jodła pospolita. Wartość estetyczna i kulturowa krajobrazu rezerwatu jest bardzo wysoka. Jest to, bowiem stary las, w którym rosną okazałe jodły i sosny. Wnętrze lasu ma bardzo zróżnicowany charakter, są tam zarówno miejsca zacienione, pod silnie zwartymi koronami jodeł i świerków jak i odsłonięte polanki z bujnie rozwijającym się młodym pokoleniem lasu. Puszczańskiego charakteru rezerwatowi nadają liczne wywroty, zwalone pnie drzew oraz stojące obumarłe drzewa. Krajobraz urozmaica obecność bagna i małych fragmentów olsu okresowego zalewanego przez wodę. „Ścieżka" biegnąca przez rezerwat ma około 1 km. Na jej trasie usytuowanych jest pięć tablic dydaktycznych, które przybliżają nam otoczenie rezerwatu.
Do rezerwatu można dojechać komunikacją publiczną PKS do miejscowości Pieczyska, przystanek Pieczyska Las a dalej pieszo około 1,5 km lub samochodem do leśniczówki Wilcze Ługi i dalej pieszo około 0,5 km.
3. Ścieżka leśna w rezerwacie „Brzeziny"
Rezerwat został utworzony w 1958 r. ze względu na występowanie rzadkiej w Polsce, reliktowej, pochodzącej z ubiegłych epok geologicznych i będącą pod ochroną gatunkową paproci długosz królewski. Stojąc na wyznaczonej ścieżce, można doskonale obserwować skupiska reliktowej paproci długosz królewski.
Dojazd do rezerwatu komunikacją publiczna PKS lub samochodem do miejscowości Brzeziny a dalej pieszo około 1 km.
Najnowsze aktualności
LCE „Las Winiarski”! ponownie otwarte!
LCE „Las Winiarski”! ponownie otwarte!
Serdecznie zapraszamy do Centrum Edukacji Leśnej „Las Winiarski”!
- od 8 czerwca jest udostępniony dla zwiedzających tereny otwarte ośrodka, w tym ogród edukacyjny, tzn. arboretum LCE „Las Winiarski” mieszczący się przy ulicy Gajowe,
- od 16 czerwca jest możliwość organizowania zajęć edukacyjnych, sala edukacyjna pozostaje nadal niedostępna dla dzieci i młodzieży.
Zasady przebywania na terenie Centrum Edukacji Leśnej „Las Winiarski” podczas pandemii COVID-19
Podstawa prawna: ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Sytuacja pandemiczna wciąż wymaga od nas odpowiedzialnego zachowania, dlatego przedstawiamy kilka zasad korzystania z obiektów turystycznych.
1. Na terenie obiektów otwartych (otwarte tereny ośrodka, w tym ogród edukacyjny) obowiązuje nakaz noszenia maseczek zakrywających usta i nos lub zachowanie dystansu 2 m od innych osób (z wyjątkami określonymi w Rozporządzeniu).
2. Infrastruktura turystyczna (na ścieżce dydaktycznej, na miejscach postoju pojazdów, na terenie ogrodu edukacyjnego oraz wiata na terenie ośrodka) nie jest dezynfekowana. Prosimy o unikanie kontaktu z poręczami, ławami, tablicami, barierkami, ogrodzeniami, toaletą przy wieży, itp. – bez zabezpieczenia (rękawiczki, własny środek do dezynfekcji), ze względu na ryzyko zakażenia.
3. Prosimy o wyrzucanie wszelkich odpadów (zużyte maseczki i rękawiczki) do kosza stojącego przy miejscu postoju pojazdów lub zabranie ich ze sobą.
4. Przebywający na terenie ośrodka zobowiązani są do stosowania się do regulaminów obowiązujących na terenie danych obiektów oraz aktualnych zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
5. Podczas zajęć edukacyjnych może przebywać maksymalnie 15 osób wraz z opiekunem.
5. Aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa Sars-CoV-2 w Polsce, w tym o sposobach ochrony przed zakażeniem można znaleźć pod adresem: www.gov.pl/web/koronawirus.