Wydawca treści Wydawca treści

Obszary chronionego krajobrazu

Według ustawy o ochronie przyrody obszar chronionego krajobrazu obejmuje tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

W obszarze terytorialnego zasięgu działania Nadleśnictwa Kalisz znajdują się dwa obszary chronionego krajobrazu.

 

Obszar chronionego krajobrazu "Dolina rzeki Swędrni"

Obszar powołany został Rozporządzeniem nr 68 Wojewody Kaliskiego z dnia 20 grudnia 1991 roku w sprawie ustalenia obszaru chronionego krajobrazu "Dolina rzeki Swędrni" (Dz. Urz. Woj. Kal. Nr 17, poz. 161). Obszar o ogólnej powierzchni 5000 ha cechuje się istotnymi wartościami przyrodniczymi: rzeźba terenu, zbiorniki wodne, szata roślinna i walory estetyczno-widokowe krajobrazu, mającymi aktualne i potencjalne znaczenie dla regulacji warunków środowiska i zabezpieczenia możliwości realizacji funkcji rekreacyjnej. Powierzchnia ogólna gruntów Nadleśnictwa na obszarze chronionego krajobrazu wynosi 1345,84 ha, w tym: powierzchnia leśna - 1274,94 ha i powierzchnia nieleśna - 40,45 ha. Dolina Swędrni powstała w okresie zlodowacenia środkowopolskiego, stąd jej atrakcyjne walory naturalnego krajobrazu meandrującej rzeki ze stromymi zejściami i łąkami łęgowymi. Stwierdzono tu 714 gatunków roślin, w tym 19 chronionych, m. in.:    grzybień północny   ,   grążel żółty  ,  rosiczka okrągłolistna ,  k  alina koralowa , kocanki piaskowe, lilia złotog łów czy konwalia majowa. Udział zbiorowisk leśnych jest tu niewielki - około 27%. W faunie obszaru stwierdzono występowanie ptaków uznanych w skali Europy za ginące: czajka, błotniak stawowy, zimorodek, perkozek, cyranka czy płaskonos. Największe zagrożenie dla zbiorowisk tak ściśle związanych z oddziaływaniem wody upatruje się w obniżaniu poziomu wód gruntowych.  

 

Obszar chronionego krajobrazu "Dolina rzeki Prosny"

Obszar powołany został Rozporządzeniem nr 65 Wojewody Kaliskiego z dnia 20 grudnia 1996 roku w sprawie ustalenia obszaru chronionego krajobrazu "Dolina rzeki Prosny" (Dz. Urz. Woj. Kal. z 1997 r. Nr 1, poz. 1). Całkowita powierzchnia obszaru wynosi 94400 ha i częściowo leży w granicach Nadleśnictwa Kalisz. Obejmuje Dolinę Prosny oraz Kotlinę Grabowską i Wzgórza Chełmce. Obszar powołano w celu ochrony wartości przyrodniczych, kulturowych oraz zasobów wodnych i walorów rekreacyjnych. Do najcenniejszych elementów obszaru należą różnorodność zbiorowisk, stanowiska gatunków chronionych, pomniki przyrody, zabytki architektury, miejsca atrakcyjne turystycznie i krajobrazowo. Powierzchnia ogólna gruntów Nadleśnictwa na obszarze chronionego krajobrazu wynosi 5341,40 ha, w tym: powierzchnia leśna - 5078,32 ha i powierzchnia nieleśna - 141,08 ha.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Bieg Kryptonim Szare Szeregi w Lesie Winiarskim. Trwają zapisy!

Bieg Kryptonim Szare Szeregi w Lesie Winiarskim. Trwają zapisy!

26 września o godzinie 8:00 w Lesie Winiarskim odbędzie się bieg dla dorosłych i młodzieży w ramach projektu Kryptonim Szare Szeregi”.

Organizując to wydarzenie chcemy przypomnieć i przybliżyć dzieciom i dorosłym heroiczne poświęcenie „Młodych Bohaterów”. Poprzez wydarzenie sportowe pragniemy upamiętnić postaci i wydarzenia , które miały istotne znaczenie dla polskiej tożsamości. Pamięć o tych, którzy mieli odwagę, by pokazać swoją niezłomność. Młodzi Bohaterowie – harcerze Szarych Szeregów wykazali się wyjątkowo patriotyczną postawą za którą wielokrotnie zapłacili najwyższą cenę. Przed, po i w trakcie wydarzenia przybliżymy historię i postaci Szarych Szeregów.

Bieg Kryptonim Szare Szeregi - Kalisz, UL .GAJOWA 1, NADLEŚNICTWO KALISZ

- start 26.09.2021 godz. 8:00

- zakończenie godz. 15:00

Start zapisów : 26.08.2021 

Bogaty pakiet startowy

Dystans:

1939 m - bieg POKOLENIOWY do przebycia zarówno przez biegaczy, chodziarzy jak i na wózku (rok rozpoczęcia działalności Szarych Szeregów), bez limitu wieku

9390 m - bieg GŁÓWNY ( na pętlach lub jednej trasie), od 16 roku życia

opłata startowa 39 zł