Regulamin dla zwiedzających Leśne Centrum Edukacyjne „Las Winiarski”

 

  1. Regulamin Leśnego Centrum Edukacji „Las Winiarski”, zwanego dalej LCE określa zasady i tryb korzystania z obiektu i jego urządzeń znajdujących się przy ul. Gajowa 1 w Kaliszu.
  2. Każda osoba korzystająca z LCE jest zobowiązana do zapoznania się z niniejszym Regulaminem i do jego przestrzegania.
  3. Zarządcą LCE jest Nadleśnictwo Kalisz z siedzibą w Szałe
    ul. Kaliska 105, 62-803 Kalisz 4, zwane dalej Nadleśnictwem.
  4. LCE jest czynne przez cały rok.
  5. LCE udostępniane jest codziennie w okresie:
    od maja do września w godzinach od 9.00-18.00
    od października do kwietnia w godzinach od 9.00 do 15.00
  6. W razie zaistnienia takiej potrzeby, godziny funkcjonowania LCE mogą ulec zmianie.
  7. Z LCE mogą korzystać:

1)dzieci przedszkolne oraz dzieci i młodzież szkolna, w grupach zorganizowanych pod opieką nauczyciela,

2)instytucje lub organizacje na podstawie stosownych umów,

3)osoby fizycznie.

  1. Nadleśnictwo Kalisz nie ponosi odpowiedzialności za wypadki losowe mogące powstać na terenie LCE.
  2. Udostępnienie LCE dla celów edukacyjnych jest bezpłatne. Wynajem w celach rekreacyjnych jest możliwy za wniesieniem opłaty i na warunkach określonych w odrębnym regulaminie oraz w umowie zawartej pomiędzy stronami.
  3. Osoby indywidualne i grupy zorganizowane mogą zwiedzać LCE wyłącznie pieszo. 
  4. Na terenie LCE zabrania się:
  1. pozyskiwania, niszczenia lub umyślnego uszkadzania drzew, krzewów i innych roślin oraz grzybów,
  2. chwytania lub zabijania dziko występujących zwierząt,
  3. zbierania lub niszczenia jaj, postaci młodocianych i form rozwojowych zwierząt, umyślnego płoszenia zwierząt, niszczenia nor, lęgowisk i innych schronień zwierząt oraz miejsc ich rozrodu,
  4. zaśmiecania terenu,
  5. niszczenia urządzeń LCE,
  6. niszczenia i przenoszenia tabliczek informacyjnych,
  7. palenia ognisk oraz używania źródeł światła o otwartym płomieniu, z wyjątkiem miejsc do tego wyznaczonych,
  8. biwakowania,
  9. poruszania się poza wyznaczonymi ścieżkami,
  10. parkowania pojazdów poza miejscami wyznaczonymi,
  11. jazdy na rowerach po terenie LCE oraz wprowadzania rowerów poza wyznaczone miejsce przy bramie do LCE.
  1. Na terenie LCE obowiązuje zakaz:
  1. spożywania środków odurzających, alkoholu oraz palenia tytoniu i innych używek,
  2. wstępu osobom w stanie wskazującym na spożycie alkoholu lub wszelkiego rodzaju środków odurzających,
  3. wprowadzania zwierząt,
  4. przebywania podczas gwałtownych opadów i wyładowań atmosferycznych oraz silnych wiatrów.
  1. Małoletnie dzieci powinny znajdować się pod stałą opieką opiekuna.
  2. Wszystkie osoby znajdujące się na terenie LCE są obowiązane stosować się do wskazówek i poleceń wydawanych przez pracowników Nadleśnictwa Kalisz.
  3. Nadzór i kontrolę nad przestrzeganiem regulaminu sprawują pracownicy Nadleśnictwa Kalisz.
  4. Nieprzestrzeganie zasad określonych w niniejszym regulaminie podlega karze na zasadach określonych w obowiązujących przepisach prawa.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Nasze lasy

Nasze lasy

Nadleśnictwo Kalisz w całości położone jest na terenie powiatu kaliskiego: Ziemskiego i Grodzkiego, które wchodzą w skład województwa wielkopolskiego. Swoim zasięgiem terytorialnym obejmuje 81.823 ha, 10 gmin powiatu kaliskiego i Miasto Kalisz.

Nadleśnictwo zajmuje pow.  11.023 ha , w tym 10.796 ha stanowią lasy. Lasy nadleśnictwa stanowią jeden obręb  leśny Pieczyska. W skład obrębu wchodzi 8 leśnictw:  Kazala , Orla Góra, Morawin, Winiary, Zajączki, Wróbel, Brzeziny i Wilcze Ługi. Nadleśnictwo położone jest na obszarze 2 różnych krain przyrodniczo-leśnych: IV Krainie Mazowiecko - Podlaskiej, 3 Dzielnicy Równiny Warszawsko- Kutnowskiej, w Mezoregionie Wysoczyzny Kłodawsko - TureckiejIII Krainie Wielkopolsko - Pomorskiej, 9 dzielnicy Kotliny Zmigrodzko - Grabowskiej.
Lasy ochronne (gleboochronne , wodoochronne, ostoje zwierząt chronionych, uszkodzone przez przemysł II strefa, w miastach, wokół miast) stanowią 59% pow. leśnej. Największy kompleks leśny o łącznej pow. ok. 5 tys. ha obejmuje uroczysko Pieczyska i Brzeziny. W kompleksie tym, zlokalizowane są dwa rezerwaty "Brzeziny"- dla paproci długosz królewski i "Olbina" obejmujący jodłę na północnym krańcu zasięgu.
Drugim co do wielkości kompleksem leśnym jest uroczysko Orla Góra o pow. 2.424 ha. Pod względem geomorfologicznym jest to równina ze wzniesieniami w postaci wałów wydmowych, zbudowana z piasków rzecznych dawnych tarasów akumulacyjnych.
Nadleśnictwo Kalisz posiada pewne swoiste cechy, które determinują zarówno zakres prac jak i kształt sporządzanego Planu Ochrony Przyrody. Wyraźne rozciągnięcie obszaru w kierunku północno - południowym, zróżnicowanie geomorfologiczne sprawia, iż na stosunkowo niewielkim terenie posiadamy skrajnie ubogie zbiorowiska Cladonio - Pinetum, jak i wydzielenia jodłowe na granicy północnego występowania w dobrej kondycji zdrowotnej. Ponadto drzewostany nadleśnictwa nie wyróżniają się szczególnymi wartościami tak z punktu widzenia oceny przyrodniczej jak i technicznej. Stąd też, niektóre inwentaryzowane elementy o unikatowych walorach w naszym regionie nie stanowią na tyle cennych wartości przyrodniczych, aby wprowadzić instytucjonalną ochronę prawną.


Dodatkowym elementem wyróżniającym nadleśnictwo jest rozdrobnienie obszaru na ponad 90 kompleksów leśnych. Wynikają z tego powodu pewne trudności organizacyjne, ale przede wszystkim wiąże się to z penetracją przez ludność. Brak stałych ostoi zwierzyny, zagrożenia pożarowe czy zaśmiecanie lasu są skutkiem pełnienia przez lasy tej nieodłącznej funkcji społecznej. Program Ochrony Przyrody Nadleśnictwa Kalisz w swej postaci jest skierowany głównie na zabezpieczanie wszystkich wartościowych przyrodniczo obiektów stanowiących o urozmaiceniu krajobrazu i bioróżnorodności przyrodniczej regionu.