Regulamin dla zwiedzających Leśne Centrum Edukacyjne „Las Winiarski”

 

  1. Regulamin Leśnego Centrum Edukacji „Las Winiarski”, zwanego dalej LCE określa zasady i tryb korzystania z obiektu i jego urządzeń znajdujących się przy ul. Gajowa 1 w Kaliszu.
  2. Każda osoba korzystająca z LCE jest zobowiązana do zapoznania się z niniejszym Regulaminem i do jego przestrzegania.
  3. Zarządcą LCE jest Nadleśnictwo Kalisz z siedzibą w Szałe
    ul. Kaliska 105, 62-803 Kalisz 4, zwane dalej Nadleśnictwem.
  4. LCE jest czynne przez cały rok.
  5. LCE udostępniane jest codziennie w okresie:
    od maja do września w godzinach od 9.00-18.00
    od października do kwietnia w godzinach od 9.00 do 15.00
  6. W razie zaistnienia takiej potrzeby, godziny funkcjonowania LCE mogą ulec zmianie.
  7. Z LCE mogą korzystać:

1)dzieci przedszkolne oraz dzieci i młodzież szkolna, w grupach zorganizowanych pod opieką nauczyciela,

2)instytucje lub organizacje na podstawie stosownych umów,

3)osoby fizycznie.

  1. Nadleśnictwo Kalisz nie ponosi odpowiedzialności za wypadki losowe mogące powstać na terenie LCE.
  2. Udostępnienie LCE dla celów edukacyjnych jest bezpłatne. Wynajem w celach rekreacyjnych jest możliwy za wniesieniem opłaty i na warunkach określonych w odrębnym regulaminie oraz w umowie zawartej pomiędzy stronami.
  3. Osoby indywidualne i grupy zorganizowane mogą zwiedzać LCE wyłącznie pieszo. 
  4. Na terenie LCE zabrania się:
  1. pozyskiwania, niszczenia lub umyślnego uszkadzania drzew, krzewów i innych roślin oraz grzybów,
  2. chwytania lub zabijania dziko występujących zwierząt,
  3. zbierania lub niszczenia jaj, postaci młodocianych i form rozwojowych zwierząt, umyślnego płoszenia zwierząt, niszczenia nor, lęgowisk i innych schronień zwierząt oraz miejsc ich rozrodu,
  4. zaśmiecania terenu,
  5. niszczenia urządzeń LCE,
  6. niszczenia i przenoszenia tabliczek informacyjnych,
  7. palenia ognisk oraz używania źródeł światła o otwartym płomieniu, z wyjątkiem miejsc do tego wyznaczonych,
  8. biwakowania,
  9. poruszania się poza wyznaczonymi ścieżkami,
  10. parkowania pojazdów poza miejscami wyznaczonymi,
  11. jazdy na rowerach po terenie LCE oraz wprowadzania rowerów poza wyznaczone miejsce przy bramie do LCE.
  1. Na terenie LCE obowiązuje zakaz:
  1. spożywania środków odurzających, alkoholu oraz palenia tytoniu i innych używek,
  2. wstępu osobom w stanie wskazującym na spożycie alkoholu lub wszelkiego rodzaju środków odurzających,
  3. wprowadzania zwierząt,
  4. przebywania podczas gwałtownych opadów i wyładowań atmosferycznych oraz silnych wiatrów.
  1. Małoletnie dzieci powinny znajdować się pod stałą opieką opiekuna.
  2. Wszystkie osoby znajdujące się na terenie LCE są obowiązane stosować się do wskazówek i poleceń wydawanych przez pracowników Nadleśnictwa Kalisz.
  3. Nadzór i kontrolę nad przestrzeganiem regulaminu sprawują pracownicy Nadleśnictwa Kalisz.
  4. Nieprzestrzeganie zasad określonych w niniejszym regulaminie podlega karze na zasadach określonych w obowiązujących przepisach prawa.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Las jest w nas - nowa NIEMAPA Lasy Okolic Poznania

Las jest w nas - nowa NIEMAPA Lasy Okolic Poznania

Wielkopolskie lasy kryją w sobie wiele tajemnic i pięknych zakątków. Można je odkryć z nową NIEMAPĄ LASÓW OKOLIC POZNANIA - kreatywnym przewodnikiem wydanym przez Mamy Projekt. Dzięki NIEMAPIE poznajemy nadwarciańskie łąki, rozliczne jeziora i świetnie przygotowane leśne szlaki, ale też wypatrujemy śladów po deszczu meteorytów oraz spacerujemy po ścieżce w koronach drzew. Premiera NIEMAPY LASÓW OKOLIC POZNANIA już 11 września na festynie “Łączymy pokolenia - eko festyn rodzinny” w Murowanej Goślinie.

- Razem z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych stworzyłyśmy NIEMAPĘ, która pokazuje, że “pobyt w lesie radość niesie”. Wspólnie wybraliśmy miejsca warte odwiedzenia przez całe rodziny. Drezyną, rowerem, kajakiem, pociągiem czy promem. Ze spacerówką, nosidłem lub za rękę z najmłodszymi. Możliwości jest wiele, a atrakcji całe mnóstwo - mówi Małgosia Żmijska z kolektywu Mamy Projekt.

Fotografia przedstawia NIEMAPĘ Okolic Poznania. Fot. kolektyw Mamy Projekt.

NIEMAPA daje aż 14 propozycji na rodzinne wyprawy i spędzanie czasu na łonie przyrody. Wypatrywanie perkozów na wieży w Szachtach, wyprawa drezyną, zwiedzanie drewnianego dworca w Puszczykowie, spływ Konwaliowym Szlakiem Kajakowym czy odnalezienie dorodnego dębu liczącego 570 lat, to tylko niektóre z atrakcji. 


Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu wraz ze swoimi 25 nadleśnictwami przygotowały ścieżki dydaktyczne, gry edukacyjne, wieże widokowe i wiele innych atrakcji. Można podpatrywać wodne ptaki, zwiedzać arboreta pełne ciekawych roślin lub okoliczne muzea - Arkadego Fiedlera czy pszczelarstwa. Na liście “do zobaczenia” znalazły się też zabytki architektury jak np. zamek w Kórniku czy „Czeszewski Las” - najstarszy rezerwat w Wielkopolsce.

Ilustracja przedstawia fragment NIEMAPY z orłem bielikiem. Fot. kolektyw Mamy Projekt.

Mamy nadzieję, że odkrywanie tajemnic najbliższej okolicy, będzie fascynujące zarówno dla małych, jak i dla większych miłośników przyrody. A wyjątkowych miejsc w Wielkopolsce mamy sporo, bo są i piramidy, i retorta, i jedyny jelonek w polskich lasach, czyli jelonek rogacz.


- Przy realizacji tego projektu nie mogło zabraknąć leśników z Poznania, dlatego z dużą przyjemnością i pełnym zaangażowaniem włączyliśmy się, jako Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu, w realizację tego wyjątkowego przedsięwzięcia, jakim było stworzenie NIEMAPY LASÓW OKOLIC POZNANIA. Mamy nadzieję, że odkrywanie tajemnic najbliższej okolicy, będzie fascynujące zarówno dla małych, jak i dla większych miłośników przyrody. A wyjątkowych miejsc w Wielkopolsce mamy sporo, bo są i piramidy, i retorta, i jedyny jelonek w polskich lasach, czyli jelonek rogacz. - mówi dr inż. Małgorzata Krokowska-Paluszak rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.


NIEMAPA LASÓW OKOLIC POZNANIA ma też część edukacyjną - dedykowaną najmłodszym podróżnikom. Dowiedzą się oni między innymi jakie ważne funkcje pełni las i jak realizują je wybrane nadleśnictwa. Odważni leśni odkrywcy dostaną też wskazówki jak zaplanować i spędzić bezpieczną noc w lesie.

Fotografia przedstawia dzieci korzystające z NIEMAPY Okolic Poznania. Fot. Małgorzata Krokowska-Paluszak (RDLP w Poznaniu).


NIEMAPĘ LASÓW OKOLIC POZNANIA można pobrać za darmo ze strony NIEMAPY.

Papierowa wersja jest dostępna w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu oraz w każdym z 25 nadleśnictw z terenu RDLP w Poznaniu.

Joanna Studzińska
t.: 799 925 237
joanna.studzinska@gmail.com


Warto śledzić portale społecznościowe RDLP w Poznaniu oraz naszych nadleśnictw - tam NIEMAPĘ będzie można wygrać w konkursach.

NIEMAPA to seria nietypowych przewodników dla wszystkich, którzy chcą wspólnie z dziećmi odkrywać otaczający ich świat. Po wielu wydawnictwach o miastach Polski przyszedł czas na leśną przygodę. Serię tworzy zespół Mamy Projekt, a ilustracje
wykonała Patricija Bliuj-Stodulska. NIEMAPA LASÓW OKOLIC POZNANIA była konsultowana z popularnymi blogerkami - Darią Panek-Płókarz z bloga Poznańska Spacerówka, Anną Pomorską z bloga The beduins, a także edukatorkami Joanną Rohnka i Karoliną Klają z Fundacji Leśne Dziki. Wszystkie NIEMAPY można pobrać za darmo z www.niemapa.pl