Regulamin ścieżki biegowej

Regulamin Korzystania ze ścieżki biegowej w Nadleśnictwie Kalisz

1. Korzystanie ze ścieżki biegowej w Nadleśnictwie Kalisz odbywa się na własną odpowiedzialność.

2. Podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych (burz i silnych wiatrów) odwiedzający powinni dla własnego bezpieczeństwa opuścić ścieżkę edukacyjną.

3. Nadleśnictwo Kalisz nie odpowiada za ukąszenia oraz inne nieprzewidziane zdarzenia wynikłe na skutek spotkania ze zwierzętami.

4. Wszelkie uwagi i nieprawidłowości oraz dostrzeżone uszkodzenia infrastruktury, mogące mieć wpływ na bezpieczeństwo prosimy niezwłocznie zgłaszać do biura Nadleśnictwa Kalisz tel. 62 766 44 40 lub e-mail: kalisz@poznan.lasy.gov.pl

5. Osobom korzystającym ze ścieżki biegowej w Nadleśnictwie Kalisz zabrania się:

1) niszczenia drzew, krzewów, oraz innych roślin,

2) jazdy pojazdami mechanicznymi i konnymi,

3) zaśmiecania terenu,

4) wyrzucania odpadów domowych, komunalnych i innych do koszy służących na potrzeby ścieżki biegowej,

5) rozpalania ognisk i korzystania z otwartego ognia na terenie ścieżki,

6) zakłócania spokoju, chwytania i płoszenia zwierząt,

7) puszczanie zwierząt domowych luzem.

6. W przypadku grup zorganizowanych osoba odpowiedzialna za grupę (organizator wycieczki) przebywa z uczestnikami cały czas, organizator zobowiązany jest do zapoznania uczestników z regulaminem, oraz ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczestników, w szczególności:

1) za zapoznanie uczestników z zagrożeniami (alergie, ukąszenia), rozpoznaniem czy nie ma przeciwwskazań do aktywnego korzystania ze ścieżki;

2) za zapewnienie, aby użytkownicy posiadali odpowiednią odzież, obuwie do korzystania ze ścieżki;

3) zapewnienia środków do udzielenia pierwszej pomocy;

4) odpowiada za pozostawienie porządku po użytkowaniu ścieżki.

7. Opiekunowie grup są odpowiedzialni za zachowanie swoich podopiecznych.

8. Dzieci mogą przebywać na terenie ścieżki biegowej wyłącznie pod opieką rodziców bądź opiekunów, którzy ponoszą za nie pełną odpowiedzialność.

9. Za wszelkie uszkodzenia pełną odpowiedzialność materialna ponosi osoba, która wyrządziła szkodę lub jej prawni opiekunowie.

10. W trakcie pobytu na ścieżce, w momencie dużej wilgotności powietrza, opadów deszczu bądź śniegu, prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, ponieważ elementy konstrukcji drewnianej mogą być śliskie.

11. Należy pamiętać, że na ścieżce biegowej mogą pojawiać się przeszkody powstałe w sposób naturalny, bez wiedzy administracji leśnej, jak np. złomy, wywroty, leżące gałęzie, wystające korzenie. Wszelkiego rodzaju zdarzenia, które zagrażają ruchowi, należy zgłosić w biurze Nadleśnictwa Kalisz pod nr tel. 62 766 44 40 lub e-mail: kalisz@poznan.lasy.gov.pl

12. Nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie wypadki i zdarzenia spowodowane nieprzestrzeganiem niniejszego regulaminu ścieżki, jak i ogólnych zasad BHP.

13. Nadleśnictwo Kalisz nie ponosi odpowiedzialności za szkody będące wynikiem zdarzenia o charakterze siły wyższej.

14. Każdy użytkownik ścieżki biegowej w Nadleśnictwie Kalisz zobowiązany jest do przestrzegania niniejszego regulaminu.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Obiekty edukacyjne Nadleśnictwa Kalisz

Obiekty edukacyjne Nadleśnictwa Kalisz

Obiekty edukacji leśnej nadleśnictwa gdzie prowadzone są zajęcia:

1.    Leśne Centrum Edukacyjne „Las Winiarski".

Zlokalizowane jest w leśnictwie Winiary, w kompleksie leśnym Winiary usytuowanym w granicach miasta Kalisza. W skład niego wchodzi:
a)  Sala edukacyjna, zlokalizowana w budynku leśniczówki, przystosowana do prowadzenia zajęć dla grup 25 – 30 osobowych. Wyposażona jest w następujące gabloty: sosna zwyczajna, szkodniki sosny, szyszki drzew, nasiona i owoce wybranych drzew i krzewów, chrząszcze, motyle dzienne i nocne, przekroje glebowe, tablice opisowe rezerwatu „Olbina", „Brzeziny" i „Torfowiska Lis" oraz sprzęt multimedialny.

b)  Obok sali edukacyjnej znajduje się wydzielony dla celów edukacyjnych dwu hektarowy obszar specjalnie zagospodarowanego lasu. Teren ten wyposażony jest w wiatę, w której zjnajduje się ruszt do grilla, miejsce na ognisko oraz rzeźby przedstawiające zwierzęta leśne – bóbr, borsuk,dzik. Wzdłuż istniejących ścieżek zlokalizowane są instalacje dydaktyczne.

c)  Bezpośrednio obok wyżej opisanego terenu przebiega ścieżka przyrodniczo leśna „Winiary" o długości około 3 km. Na trasie ścieżki znajdują się 34 tablice, które przybliżają naukę o lesie. Pokazują budowę i funkcjonowanie ekosystemów leśnych, produkcyjne i pozaprodukcyjne znaczenie, co zagraża lasom, jak je chronimy i jaka jest rola leśników w gospodarowaniu zasobami przyrody.
Przy Leśnym Centrum Edukacyjnym znajduje się miejsce parkingowe dla samochodów i autokarów. Do LCE można również dojechać komunikacją miejską lub rowerem – trasa rowerowa z Kalisza przez Winiary na Szałe.

Ze względu na umiejscowienie oraz zakres tematyczny jest to najważniejszy obiekt edukacyjny w nadleśnictwie.




2.    Ścieżka dydaktyczna w rezerwacie „Olbina"- aktualnie ścieżka wewnątrz rezerwatu z uwagi na warunki bezpieczeństwa jest zamknięta do odwołania.

Ścieżka ta zlokalizowana jest w leśnictwie Wilcze Ługi. Przebiega przez teren rezerwatu o nazwie „Olbina", który chroni fragment boru mieszanego z udziałem jodły na jej północnym krańcu naturalnego zasięgu. Głównym obiektem ochrony w rezerwacie jest jodła pospolita. Wartość estetyczna i kulturowa krajobrazu rezerwatu jest bardzo wysoka. Jest to, bowiem stary las, w którym rosną okazałe jodły i sosny. Wnętrze lasu ma bardzo zróżnicowany charakter, są tam zarówno miejsca zacienione, pod silnie zwartymi koronami jodeł i świerków jak i odsłonięte polanki z bujnie rozwijającym się młodym pokoleniem lasu. Puszczańskiego charakteru rezerwatowi nadają liczne wywroty, zwalone pnie drzew oraz stojące obumarłe drzewa. Krajobraz urozmaica obecność bagna i małych fragmentów olsu okresowego zalewanego przez wodę. „Ścieżka" biegnąca przez rezerwat ma około 1 km. Na jej trasie usytuowanych jest pięć tablic dydaktycznych, które przybliżają nam otoczenie rezerwatu.
Do rezerwatu można dojechać komunikacją publiczną PKS do miejscowości Pieczyska, przystanek Pieczyska Las a dalej pieszo około 1,5 km lub samochodem do leśniczówki Wilcze Ługi i dalej pieszo około 0,5 km.


3.    Ścieżka leśna w rezerwacie „Brzeziny"

Rezerwat  został utworzony w 1958 r. ze względu na występowanie rzadkiej w Polsce, reliktowej, pochodzącej z ubiegłych epok geologicznych i będącą pod ochroną gatunkową paproci długosz królewski. Stojąc na wyznaczonej ścieżce, można doskonale obserwować skupiska reliktowej paproci długosz królewski.
Dojazd do rezerwatu komunikacją publiczna PKS lub samochodem do miejscowości Brzeziny a dalej pieszo około 1 km.