Regulamin ścieżki edukacyjnej w Nadleśnictwie Kalisz

Regulamin Korzystania ze ścieżki edukacyjnej w Nadleśnictwie Kalisz

1. Korzystanie ze ścieżki edukacyjnej w Nadleśnictwie Kalisz odbywa się na własną odpowiedzialność.

2. Podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych (burz i silnych wiatrów) odwiedzający powinni dla własnego bezpieczeństwa opuścić ścieżkę edukacyjną.

3. Nadleśnictwo Kalisz nie odpowiada za ukąszenia oraz inne nieprzewidziane zdarzenia wynikłe na skutek spotkania ze zwierzętami.

4. Wszelkie uwagi i nieprawidłowości oraz dostrzeżone uszkodzenia infrastruktury, mogące mieć wpływ na bezpieczeństwo prosimy niezwłocznie zgłaszać do biura Nadleśnictwa Kalisz

tel. 62 766 44 40 lub e-mail: kalisz@poznan.lasy.gov.pl

5. Osobom korzystającym ze ścieżki edukacyjnej w Nadleśnictwie Kalisz zabrania się:

1) niszczenia drzew, krzewów, oraz innych roślin,

2) jazdy pojazdami mechanicznymi i konnymi,

3) zaśmiecania terenu,

4) wyrzucania odpadów domowych, komunalnych i innych do koszy służących na potrzeby ścieżki edukacyjnej,

5) rozpalania ognisk i korzystania z otwartego ognia na terenie ścieżki,

6) zakłócania spokoju, chwytania i płoszenia zwierząt,

7) puszczanie zwierząt domowych luzem.

6. W przypadku grup zorganizowanych osoba odpowiedzialna za grupę (organizator wycieczki) przebywa z uczestnikami cały czas, organizator zobowiązany jest do zapoznania uczestników z regulaminem, oraz ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczestników, w szczególności:

1) za zapoznanie uczestników z zagrożeniami (alergie, ukąszenia), rozpoznaniem czy nie ma przeciwwskazań do uczestnictwa w zajęciach;

2) za zapewnienie, aby użytkownicy posiadali odpowiednią odzież, obuwie do korzystania ze ścieżki;

3) zapewnienia środków do udzielenia pierwszej pomocy;

4) odpowiada za pozostawienie porządku po zwiedzaniu.

7. Opiekunowie grup są odpowiedzialni za zachowanie swoich podopiecznych.

8. Dzieci mogą przebywać na terenie ścieżki wyłącznie pod opieką rodziców bądź opiekunów, którzy ponoszą za nie pełną odpowiedzialność.

9. Za wszelkie uszkodzenia pełną odpowiedzialność materialna ponosi osoba, która wyrządziła szkodę lub jej prawni opiekunowie.

10. W trakcie pobytu na ścieżce, w momencie dużej wilgotności powietrza, opadów deszczu bądź śniegu, prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, ponieważ elementy konstrukcji drewnianej mogą być śliskie.

11. Należy pamiętać, że na ścieżce edukacyjnej mogą pojawiać się przeszkody powstałe w sposób naturalny, bez wiedzy administracji leśnej, jak np. złomy, wywroty, leżące gałęzie. Wszelkiego rodzaju zdarzenia, które zagrażają ruchowi, należy zgłosić w biurze Nadleśnictwa Kalisz pod nr tel. 62 766 44 40 lub e-mail: kalisz@poznan.lasy.gov.pl

12. Nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie wypadki i zdarzenia spowodowane nieprzestrzeganiem niniejszego regulaminu ścieżki, jak i ogólnych zasad BHP.

13. Nadleśnictwo Kalisz nie ponosi odpowiedzialności za szkody będące wynikiem zdarzenia o charakterze siły wyższej.

14. Każdy użytkownik ścieżki edukacyjnej w Nadleśnictwie Kalisz zobowiązany jest do przestrzegania niniejszego regulaminu.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Hodowla lasu

Hodowla lasu

SELEKCJA I NASIENNICTWO

Działania z zakresu nasiennictwa i selekcji w Nadleśnictwie Kalisz zostały zawarte w:

  • Programie zachowania leśnych zasobów genowych i hodowli selekcyjnej drzew leśnych na lata 1991-2010 oraz w
  • Programie zachowania leśnych zasobów genowych i hodowli selekcyjnej drzew w Polsce na lata 2011-2035 I etap realizacji lata 2011-2021

Baza nasienna Nadleśnictwa położona jest w zasięgu regionu nasiennego 354 i 452.

Podstawą bazy nasiennej dla nadleśnictwa są gospodarcze drzewostany nasienne  oraz źródła nasion.
Wykazana poniżej baza nasienna zaewidencjonowana jest w Krajowym Rejestrze Leśnego Materiału Podstawowego.

Drzewostany nasienne gospodarcze:
Drzewostany nasienne gospodarcze stanowią w przypadku nadleśnictwa podstawową bazę nasienną. W minionym okresie nadleśnictwo dokonało weryfikacji gospodarczych drzewostanów nasiennych i wg. stanu na 31. 12. 2013 r. posiada ich łącznie 269,95 ha, w tym:
brzozowych 3.74 ha
dębowych  20.67 ha
olchowych 2.62 ha
sosnowych 242.92 ha

Źródła nasion:
Źródła nasion są najniższą podkategorią bazy nasiennej, należącej do kategorii ze zidentyfikowanego źródła. Bazę tę rozpoczęto tworzyć po 2004 r. po wejściu w życie ustawy o leśnym materiale rozmnożeniowym. Zgodnie z wymogami nadleśnictwo uznało i zarejestrowało 6 źródeł nasion następujących gatunków drzew leśnych: dąb czerwony, jesion, klon, lipa, jawor, grab.

Opisana baza nasienna zabezpiecza zapotrzebowanie nadleśnictwa na materiał sadzeniowy głównych gatunków niezbędnych do wykonania odnowień i zalesień. Jedynym mankamentem jest brak dostatecznej bazy nasiennej dębu szypułkowego oraz brak bazy nasiennej dębu bezszypułkowego oraz buka.

Bloki upraw pochodnych:
W Nadleśnictwie Kalisz wyznaczono 169,59 ha bloków upraw pochodnych, z czego jeden sosny z WDN Nadleśnictwa Bolewice (48,11 ha), jeden sosny rychtalskiej z WDN w Nadleśnictwie Syców (79,46 ha), i jeden blok sosny rychtalskiej z PLANT NAS w Nadleśnictwie Syców (42,02 ha).
Do  2012.12.31 założono 57,99 ha upraw pochodnych, z czego 50,78 ha w blokach upraw pochodnych a 7,21 ha poza blokami, w tym:
Uprawy w blokach:
- So WDN Bolewice     –   17,43 ha 
- So WDN  Syców    – 26,92 ha
- So PN Syców -  6,43 ha
   
Uprawy poza blokami:
- So WDN Syców – 7,21 ha.

 

SZKÓŁKARSTWO

Nadleśnictwo Kalisz  posiada jedną szkółkę leśną w miejscowości Brzeziny przy ul. Kordeckiego 4.
Szkółka Długosz założona została w 1989 roku. Położona jest na terenie Obrębu Pieczyska leśnictwa Zajączki. Powierzchnia całkowita 823 ary, powierzchnia produkcyjna 440 ary. Szkółka składa się z czterech kwater, dwóch pasów podokapowych do produkcji jodły i buka o łącznej powierzchni 1,80 ara i inspektu o powierzchni 2 ary. Gleby szkółki to piaski słabo gliniaste i gliniaste lekkie. 
W 2009 roku nadleśnictwo opracowało „Perspektywiczny Program Produkcji Szkółkarskiej na lata 2009 – 2015". Od 2012 roku powierzchnia produkcyjna szkółki  – wynosi 3,90 ha.
Szkółka wyposażona jest w sprzęt do uprawy gleby, wysiewu nasion, nawadniania, pielęgnacji i ochrony sadzonek. Zebrane nasiona wysiewamy na szkółce i  produkujemy z nich sadzonki 1-roczne, 2-letnie, 3-letnie i 4-letnie drzew i krzewów iglastych oraz liściastych. Materiał, który produkujemy w pełni pokrywa zapotrzebowanie na sadzonki Nadleśnictwa. Nadmiary sadzonek Nadleśnictwo sprzedaje odbiorcom indywidualnym oraz innym jednostkom Lasów Państwowych.

 

ODNOWIENIA I ZALESIENIA

Odnowienie lasu oznacza zakładanie nowych drzewostanów, mających zająć miejsce dotychczasowych, ustępujących bądź to w toku użytkowania przy zastosowaniu określonych rębni, bądź też zniszczony przez klęski elementarne, pożary lub śniegi, żer owadów, masowe występowanie grzybów pasożytniczych, lawiny itp.
Zalesienia to zakładanie nowych drzewostanów na gruntach rolnych lub innych nie użytkowanych rolniczo.
Wyhodowane w szkółkach sadzonki trafiają do wszystkich leśnictw na zakładane corocznie nowe uprawy oraz między innymi do prywatnych właścicieli lasów. Około 20% wszystkich odnowień w Nadleśnictwie stanowią odnowienia naturalne sosny na powierzchniach otwartych. Eliminuje to etap produkcji sadzonek, stres, któremu ulegają sadzonki przy przesadzaniu ze szkółki oraz zmniejsza degradację środowiska leśnego. Jesteśmy dumni z powstałych w ten sposób samosiewów sosnowych