Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu jest gałęzią gospodarki leśnej, która zajmuje się planowaniem i racjonalnym pobieraniem użytków leśnych.

Wyróżniamy użytkowanie:
•    główne – dotyczy pozyskania i wykorzystania surowca drzewnego w granicach nie przekraczających możliwości produkcyjnych lasu,
•    uboczne – dotyczy pozyskania i wykorzystania innych użytków niedrzewnych – głównie grzyby leśne oraz owoce – borówki czernicy (zwanej czarną jagodą), borówki brusznicy,  jeżyny, maliny, róży, głogów, jarzębu pospolitego (popularnej jarzębiny czerwonej), żurawiny, bzu czarnego, orzechów laskowych).


Użytkowanie lasu zajmuje się przede wszystkim sposobami i organizacją pozyskania drewna oraz innych płodów leśnych. Pod tym pojęciem rozumiemy ścinkę, okrzesanie, wyrób sortymentów oraz ich odbiór przez pracownika Służby Leśnej. Pozyskanie rozpoczyna się od jego zaplanowania podczas sporządzania planu urządzania lasu. O jego wielkości decyduje tzw. etat cięć. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Weryfikacja wielkości pozyskania odbywa się podczas szacunków brakarskich, które wykonywane są w roku kalendarzowym, poprzedzającym wycinkę, a na ich podstawie powstaje jednoroczny plan cięć tzw. wniosek cięć. Dają one dokładniejsze informacje na temat ilości i jakości planowanej do pozyskania masy drzewnej. Ponadto zapewniają pozyskanie drewna w granicach nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, ale również systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapasu na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość odnawiania. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu).

Przed przystąpieniem do prac wykonywany jest szereg czynności przygotowawczych np.: oznaczenie granic powierzchni manipulacyjnej, wyznaczenie miejsc składowania drewna, kierunku obalania drzew i wywozu drewna. W trakcie trwania wycinki surowiec drzewny sukcesywnie jest odbierany i kontrolowany pod względem jakości jego wykonania. Po zakończeniu prac związanych z pozyskaniem, powierzchnia zostaje uprzątnięta w sposób umożliwiający przyszłe odnowienie drzewostanu.


Pozyskane drewno pochodzi z:
•    cięć rębnych – usuwanie z lasu drzewostanów dojrzałych, których podstawowym celem jest ich przebudowa oraz odtworzenie,
•    cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwanie z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu. Pozyskane drewno jest uboczną konsekwencją pielęgnacji drzewostanów w celu zwiększenia możliwości rozwojowych drzew i poprawy ich jakości technicznej,
•    cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych.

Obecnie wyróżniamy następujące sposoby pozyskania drewna:
•    ręczno-maszynowy – drewno pozyskuje się ręcznie, za pomocą pilarek. Prace pilarką obejmują ścinkę, okrzesywanie oraz wyrzynkę na poszczególne sortymenty. Następnie za pomocą ciągników drewno zrywane jest do miejsca składowania, gdzie czeka na odbiór przez klienta.
•    mechaniczny – proces ten jest realizowany z zastosowaniem maszyn wielooperacyjnych: harwesterów, które ścinają, okrzesują oraz wyrabiają sortymenty oraz forwarderów, które wyrobione drewno zrywają. Podnoszą one ergonomię i wydajność prac pozyskaniowych.

Nadleśnictwo Kalisz w obecnie obowiązującym planie urządzania lasu pozyskuje średnio rocznie 50 250 m3 grubizny i około 4 000 m3 drobnicy.

Planowane użytkowanie główne na okres obowiązywania planu urządzania lasu wynosi:
•    etat  powierzchniowy: 8 500,68 ha,
•    etat  miąższościowy: 502 545 m3 grubizny netto,

  •  drewno gatunków iglastych 475 732 m3,
  •  drewno gatunków liściastych 26 813 m3.

Użytkowanie lasu jest dziedziną nie tylko o użytkach leśnych, ale i służącą zaspokajaniu potrzeb społecznych poprzez kształtowanie warunków zdrowotnych i rekreacyjnych.
 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zapraszamy na plogging – sprzątanie połączone z biegiem!

Zapraszamy na plogging – sprzątanie połączone z biegiem!

Czym jest ,,Plogging”? To akcja łącząca przyjemne z pożytecznym, czyli aktywność fizyczna ze zbieraniem odpadów. To jednocześnie propagowanie zdrowego trybu życia, aktywności fizycznej oraz promocja działań proekologicznych. Akcja ma uświadomić społeczeństwu, że wszyscy możemy dołożyć swoją "cegiełkę", aby las był czysty. Ważne, że podczas ploggingu bieg odgrywa rolę symboliczną, dlatego praktycznie każdy może spróbować swoich sił. Zaproszenie do działania przyjęli już kaliscy kijkarze i kaliscy seniorzy.

W najbliższą sobotę Nadleśnictwo Kalisz zaprasza na akcję „Czysty Las Winiarski”. Zaprzyjaźnione organizację Stowarzyszenie „Pod Lasem” Kalisia Nordic Team - Kalisz oraz pozostałe zainteresowane osoby mogą połączyć  swoje siły dla „Czystego Lasu Winiarskiego”, czyli swobodnego biegu, połączonego ze sprzątaniem lasu. Nie obędzie się bez niespodzianek! Nadleśnictwo Kalisz szykuję atrakcję edukacyjne w postaci spaceru dendrologicznego, chętnych zapraszamy w sobote o 11:00 do LCE "Las Winiarski" ul Gajowa 1.

Czym jest ,,Plogging”? To akcja polegająca na bieganiu i zbieraniu odpadów. To jednocześnie propagowanie zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej, promocja zachowań proekologicznych oraz dbanie o czystość lasów. Zaproszenie do akcji przyjęli już kaliscy kijkarze.

Wydarzenie podzielone jest na trzy części: sprzątanie Lasu Winiarskiego, spacer dendrologiczny i eko piknik.

"Czysty Las Winiarski" zaczynamy w sobotę 17 lipca na Osiedlu Winiarskim o godzinie 9:00, następnie zapraszamy na spacer ekologiczny z Beatą Kątną, leśniczką, specjalistką ds. edukacji leśnej. Na spacer w Lesie Winiarskim zapraszamy miłośników przyrody. Podczas spotkania poruszymy temat roli drzew, nauczymy się jak je rozpoznawać i dowiemy się jakie moce drzemią w polskich drzewach. Na spacerze oczywiście nie zabraknie ciekawostek z życia lasu! Mamy nadzieje, że nasza atrakcja spacer dendrologiczny będzie interesujący zarówno dla młodszych, jak i dla starszych uczestników.

Na koniec Nadleśnictwo Kalisz zaprasza wszystkich uczestników na eko piknik w Leśnym Centrum Edukacji "Las Winiarski" podsumowujący sobotni plogging  (godzina 13:00).Uczestnicy niedzielnej akcji proszeni są o zabranie własnych sztućców i kubków termicznych tak, aby nie generować produkcji śmieci podczas pikniku kończącego sprzątanie. Kawę, herbatę oraz wodę zapewnia organizator.

Do akcji "Czysty Las Winiarski" można dołączyć w dowolnej chwili między godziną 9:00 a 11:00 (wiata edukacyjna przy ul. Gajowa 1 Kalisz) i pobrać worki oraz rękawiczki. Sprzątaniem objęty będzie teren o powierzchni ok. 200 ha. Leśnicy proszą o pozostawianie pełnych worków wzdłuż dróg leśnych.

– Bawimy się indywidualnie lub drużynowo. Osoby nieletnie powinny być członkami zespołów, w których będzie też odpowiedzialny za nich opiekun. Nie ustalamy limitów liczby członków drużyn. Na naszej stronie internetowej znajduje się formularz, który trzeba wypełnić i wysłać na adres mailowy – beata.katna@poznan.lasy.gov.pl lub dostarczyć wypełniony do naszego biura – mówi Beata Kątna z Nadleśnictwa Nowa Kalisz. Pełny regulamin akcji ekologicznej „Czysty Las Winiarski” znajdziemy na stronie internetowej naszego nadleśnictwa.

Udział bez wcześniejszej rejestracji jest możliwy pod warunkiem akceptacji regulaminu podczas odprawy.


Atrakcję podczas wydarzenia "CZYSTY LAS WINIARSKI"

Ponadto kaliscy leśnicy przewidują konkurs z nagrodami dla wszystkich uczestników zarówno spaceru dendrologicznego, jak również  sprzątania lasu. Dla fanów zdjęć i portali społecznościowych przewidujemy konkurs fotograficzny. Nagrodzeni zostaną autorzy najciekawszego zdjęcia z akcji ekologicznej. – dodaje Beata Kątna edukator z Nadleśnictwa Kalisz.Konkurs fotograficzny pt. „Mój Czysty Las”. Zabawa przeznaczona dla wszystkich uczestników wydarzenia oraz osób, które w najbliższym czasie samodzielnie wybiorą się na sprzątanie lasu i zmieszczą się w terminie nadsyłania zdjęć, a ten mija w piątek 23 lipca. Widzimy się w sobotę przy Leśnym Centrum edukacji „Las Winiarski” – ZAPRASZAMY!!!

Każdy z autorów może nadesłać nieograniczoną ilość fotografii. Należy je dostarczyć pocztą elektroniczną na adres beata.katna@poznan.lasy.gov.pl, w tytule wpisując Mój Czysty Las”.

Poza zdjęciami ich autorzy muszą również podać: tytuł pracy, imię i nazwisko, adres autora, telefon kontaktowy, komentarz do zdjęcia, miejsce dokonania zdjęcia oraz oświadczenie o posiadaniu praw autorskich do zdjęć i zgodę na przeniesienie praw do publikacji zdjęć na organizatorów konkursu. Wyboru najciekawszych prac dokona organizator. Zdjęcia będą publikowane na profilach społecznościowych, stronach internetowych organizatora. Autorzy wyróżnionych fotografii otrzymają nagrody!

Organizator szykuje też atrakcję towarzyszącą tj. spacer dendrologiczny, który odbędzie się w sobotę w Lesie Winiarskim – Zbieramy się między 11:00 a 11:10. Ponad godzinny spacer dedykowany jest wszystkim miłośnikom przyrody. Młodsi mogą dołączyć wraz z opiekunem – zachęca B. Kątna, która w razie pytań chętnie udzieli więcej informacji telefonicznie.

*Zebrane odpady podczas sobotniej akcji z ploggingiem  będą przekazane do utylizacji.