Aktualności Aktualności

Powrót

Jednostka Strzelecka 4141 sprzątnęła wszechobecne w lesie Winiarskim śmieci

Jednostka Strzelecka 4141 sprzątnęła wszechobecne w lesie Winiarskim śmieci

W miniony czwartek, 28 stycznia Jednostka Strzelecka 4141 przy współpracy z Nadleśnictwem Kalisz, Lasów Państwowych i Wypożyczalni samochodów CarNet Polska zorganizowała akcję “Czysty Las”. Podczas leśnego spaceru zebrano kilkanaście worków śmiecić, pozostawionych przez ludzi.

Akcja Jednostki Strzeleckiej 4141 miała na celu uprzątnięcie wszechobecnych śmieci w lesie Winiarskim. Dzięki współpracy strzelców i Nadleśnictwa Kalisz udało się zebrać niezliczoną ilość odpadków czyniąc tym samym las czystszym, bezpieczniejszym zarówno dla ludzi, jak i dzikich zwierząt.

-Taka aktywność szczególnie wśród młodzieży bardzo cieszy, tymbardziej, że problem odpadów porzucanych w kaliskich lasach wciąż się nasila, dodaje Beata Kątna specjalista ds. edukacji leśnej w Nadleśnictwie Kalisz. Przypominamy, że za zaśmiecanie lasów grozi kara do 500 zł! Za nielegalne działanie uważa się także podrzucanie odpadów z gospodarstw domowych, odpadów przemysłowych, remontowych do koszy znajdujących się na terenie miejsc postojowych, jak również do kontenerów, służących na potrzeby bieżącego gospodarki leśnej. Ten proceder szczególnie w okresie pandemii stał się bardzo popularny wśród części mieszkańców Kalisza i okolic. Na szczęście coraz częściej udaje nam się zidentyfikować sprawców takiego działania, wszystko dzięki kamerom monitoringu i fotopułapkom - dodają miejscowi leśnicy. 

Zapraszamy do obejrzenia filmu, w jaki sposób nie należy pozbywać się odpadów z remontu.

 

 Nie jest tajemnicą, że problem z odpadami, generowanymi przez rozwijające się społeczeństwo sięga już zamierzchłych czasów. Nie jest niczym zaskakującym, że już nasi przodkowie sprzed 8-9 tysięcy lat produkowali śmieci. Z pojemnikami na odpady powinniśmy być jako społeczeństwo dobrze zaznajomieni. Czy tak rzeczywiście jest? Czy umiemy korzystać z dostępnych nam koszy na śmieci? We wspomnianych już zamierzchłych czasach człowiek myślał podobnie, jak dziś tzn. z domu dla dobra zdrowia mieszkańców należało wywieść lub wynieś odpady.

Co się z nimi dzieje, kiedy już opuszczą progi naszego gospodarstwa domowego? To obchodzi niestety tylko niewielu. Problem polega na tym, że im bardziej rozwinięta cywilizacja, tym większe generowanie odpadów. Dawniej zdecydowana większość śmieci była odpadami organicznymi szybko rozkładającymi się i w mniejszym stopniu szkodzącymi środowisku. Co znajdowało się w śmieciach naszych przodków? Resztki jedzenia, odchody, popiół z ognisk, zepsuta żywność, uszkodzona broń lub narzędzia. Problematyczne śmieci, jakodpady budowlane oraz spożywcze bardzo często były po prostu wywożone poza granicę osad czy też miast. Dawniej śmieci zbierano do różnego rodzaju naczyń, a następnie wywożono i zakopywano poza murami miast. Tak działo się najczęściej, choć nie zawsze.

Rozwój miast i społeczeństw sprawił, że uregulowania dotyczące odpadów stały się konieczne. Które państwo jako pierwsze postawiło na uregulowania prawne w kwestii śmieci? Były to ATENY w 320 roku p.n.e. Przepis wskazywał, że śmieci mają być wywożone przynajmniej w odległości jednej mili od miasta. Odpady dla wielu średniowiecznych miast stały się poważnym problemem (z wiarygodnego źródła francuskiego, pochodzącego z XIV wieku możemy się dowiedzieć, że za murami Paryża powstała góra odpadów wysokością odpowiadająca bramie wjazdowej do miasta).

Jak w tym samym czasie było w Polsce? W Warszawie powstała tzw. Góra Gnojowa, która została utworzona przez Warszawiaków pozbywających się nieczystości. Niewiele później w odpowiedzi na sytuację powołano straż sanitarną, dbającą o czystość w mieście. Podsumowując, w 1540 rok zauważamy problem rosnącej "góry" odpadów. Przez kolejne lata wciąż staramy się go rozwiązać. Niestety w 2020 roku w naszym społeczeństwie nadal istnieje nadmierna konsumpcja i nierozwiązany "śmieciowy" problem. Rewolucja przemysłowa w XIX wieku przyspiesza zbliżający się wielkimi krokami śmieciowy armagedon. Rodzi się idea kosza na śmieci! Anglicy prawnie zmuszani są do umieszczania śmieci w przydomowych pojemnikach!

Współcześnie mamy dziesiątki typów, przeróżnych typów koszy, śmietników, od eleganckich biurowych po toporne wandalo oporne. Są naszymi codziennymi towarzyszami życie. Dziś bez kosza życie wydaję się niemożliwe, a jednak mimo setek lat wciąż nie nauczyliśmy się z nich korzystać.

-🚮jeśli wyrzucamy coś obok kosza, to nie jest równoznaczne z odpowiednim wykorzystaniem śmietnika,

-🚮jeśli kosz jest przepełniony to najlepiej i najmądrzej poszukać innego kosza na śmieci,

-🚮Najlepiej dla lasu, jeśli SWOJE ŚMIECI zabierzemy ze sobą i w domu odpowiednio je posegregujemy.

Las nie produkuję śmieci. Większość z nas podróżujących do lasu samochodami pozostawia je na miejscach postoju pojazdów, gdzie znajdują się także kosze na odpady. Należy jednak zdawać sobię sprawę, że odpady z takich koszy NIE SĄ SEGREGOWANE! Jak mówią sami leśnicy -Pełne kosze są już po jednym dniu! Resztki jedzenia, pozostawione w lesie są niebezpieczne dla zwierząt! Jedzenie z fast food-ów nie jest zdrowe nawet dla nas, a co dopiero dla zwierząt!


Nadleśnictwa i inne

Polecamy Polecamy