Aktualności Aktualności

Powrót

Leśne zaduszki

Leśne zaduszki

W ten szczególny dzień należy wspomnieć tych, którzy zginęli, walcząc o polskość. Nie możemy iść na cmentarz, możemy iść jednak w miejsce, gdzie wielu walcząc o polskie "jutro" poświęciło życie. Dla wielu las stał się mogiłą.

Lasy będące pod opieką kaliskich leśników były od wieków terenem niezliczonej ilości konfliktów zbrojnych. Miejsca te nierzadko naznaczone krwią pozostają w pamięci ludzkiej, dzięki pomnikom, pamiątkowym tablicą, dlatego dziś w tym miejscach warto zapalić lampkę na znak naszego szacunku dla tych, dla których las stał się miejscem spoczynki.

Las Winiarski, Las Skarszewski, leśnictwo Morawin i leśnictwo Brzeziny to niemi świadkowie wielu tragicznych wydarzeń naszej polskiej historii. Odwiedzając Nadleśnictwo Kalisz, warto wspomnieć tych, którzy za polskość zapłacili najwyższą cenę.

W czasie zaduszkowej zadumy przypominamy, że już kilka tygodni po wybuchu II Wojny Światowej i zajęciu sąsiadującego z Kaliszem Ostrowa, okupanci postanowili aresztować mieszkających tam weteranów Powstania Wielkopolskiego, nie rzadko wybitnych działaczy społecznych i politycznych.

Wśród aresztowanych znaleźli się także nauczyciele, rzemieślnicy, przedsiębiorcy, przedstawiciele przedwojennych władz samorządowych, twórcy Republiki Ostrowskiej.

Większość z nich zatrzymano 8 listopada 1939 roku i przewieziono do kaliskiego więzienia. Historia aresztowanych nie ma dobrego zakończenia. W grudniu 1939 roku oraz w styczniu i lutym 1940 roku hitlerowcy zamordowali blisko 600 aresztantów.

Świadkiem tej strasznej kaźni stał się Las Winiarski.

 

Dopiero po wyzwoleniu w 1945 roku, przystąpiono do działań mających na celu odszukanie i przeniesienie ciał w należne im miejsce. Z trudem odnaleziono zbiorowe mogiły. Udało się ekshumować 527 ciał.

Kolejnym ważnym miejscem na mapie kaliskich lasów z historycznego punktu widzenia jest leśnictwo Morawin. To tam rozgrywały się Losy 25 Dywizji Piechoty „Ziemi Kaliskiej" są to  wciąż mało poznane wydarzenia z kart historyii. Owiane tajemnicą pozostają wciąż wydarzeń z 4 września 1939 roku. To właśnie w leśnictwie Morawin, w pierwszych dniach września 1939 roku, 29 samolotów Luftwaffe zaatakowało stacjonujących w lesie polskich żołnierzy. W wyniku nalotu śmierć poniosło według różnych źródeł od 19 do 39 żołnierzy. Największe straty poniósł Batalion „Ostrów”, ponieważ nalot zastał ich podczas wydawania posiłków. Niemcy natomiast mieli utracić aż siedem samolotów, co brzmi sensacyjnie! Jeśli te doniesienia się potwierdzą, będzie to prawdopodobnie największy sukces polskiej armii w całej kampanii wrześniowej!

Dziś wspomnijmy tych, którzy zginęli walcząc o polskość! Uczcijmy ich walkę dla Polski i dla przyszłych pokoleń.
Miejsca pamięci jakie leśnicy odwiedzają w ten szczególny czas:
- tablica upamiętniająca poległych w 1939 r. żołnierzy polskich leśnictwo. Morawin, sąsiedztwo oddz. 126a;
- obelisk z tablicą 25 nazwisk polskich żołnierzy poległych w walkach we wrześniu 1939 r. leśnictwo Morawin, oddz. 129d;mpp
- betonowy grobowiec, miejsce pochówku 125 obywateli polskich rozstrzelanych przez hitlerowców w październiku 1941 r. leśnictwo Morawin, oddz.162b;
- krzyż z tablicą upamiętniający miejsce, gdzie Kozacy zabili ok. 40 rannych powstańców i opiekujących się nimi okolicznych mieszkańców w czasie powstania styczniowego (1863 r.) leśnictwo Morawin, oddz. 139d;
- murowany nagrobek upamiętniający miejsce pochówku 56 żołnierzy Armii Krajowej rozstrzelanych 19.01.1945 r. leśnictwo. Winiary, oddz. 179k;
- murowany nagrobek z tablicą upamiętniającą miejsce pochówku 150 obywateli polskich rozstrzelanych w latach 1939-1940 leśnictwo. Winiary, oddz. 208b;
- obelisk ofiar II wojny światowej leśnictwo Brzeziny, oddz. 360j;
- tysiącletnie cmentarzysko/uroczysko Zadowice, leśnictwo. Winiary oddz. 236a,c. Uroczysko Zadowice – tysiącletnie cmentarzysko jest największym w całości zbadanym tego rodzaju obiektem zabytkowym na obszarze całej Wielkopolski, a nawet centralnej Polski. Stanowisko zawierała ponad 900 pochówków należących do ludności dwóch kultur archeologicznych: wschodnio pomorskiej (zamieszkujące dzisiejsze tereny w okresie od V do II w. p.n.e.) i przeworskiej, która była kontynuacją wschodnio pomorskiej i trwała do połowy V wieku n.e. Stanowisko z tak odległego okresu historycznego jest obfitym źródłem informacji o wielu dziedzinach życia ówczesnych mieszkańców tych ziem.
 

 


Nadleśnictwa i inne

Polecamy Polecamy