Aktualności Aktualności

Powrót

Zbliża się Święto ulicy Niecałej

Zbliża się Święto ulicy Niecałej

Na początku był ścieżka, potem ulica, przy której produkowano najpiękniejsze nie tylko w Kaliszu zabawki. Do dzisiaj jej architektonicznymi ozdobami są prawosławna cerkiew i dom Parafii Ewangelicko-Augsburskiej. Niepozorna, położona blisko Parku Miejskiego ulica Niecała słynęła niegdyś z fabryki lalek i zakładu fotograficznego. Dzisiaj przypomina o złożonych dziejach miasta nad Prosną, którego historię do wojny budowali ludzie różnych wyznań i narodowości. Niecała- cień nieistniejącego już świata.

Święto ulicy Niecałej w Kaliszu, to organizowane w firmie pikniku rodzinnego spotkanie dla mieszkańców Kalisza przygotowane jest dzięki staraniom organizatora oraz pasji i determinacji wystawców i wykonawców. To zarazem największe w mieście tego typu wydarzeniem bez jakichkolwiek dotacji i dofinansowań. W tym roku wydarzenie odbędzie się po raz dziewiąty.

Hasło „Po prostu przyjdź” ma zachęcić niezdecydowanych do udziału a kreatywnych ośmielić do tradycyjnego na Święcie Ulicy przebrania się w stroje z przełomu IXX i XX wieku, tworząc niezapomnianą atmosferę.

Swój udział w imprezie zapowiedziała Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu, Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, Starostwo Powiatowe w Kaliszu, Państwowa Straż Pożarna, Straż Miejska Kalisza, Kaliskie Towarzystwo Naukowe, Nadleśnictwo Kalisz, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Kaliszu, Liceum Plastyczne w Kaliszu, Kaliskie Towarzystwo Kolarskie, Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Państwowa Szkoła Muzyczna w Kaliszu.

Oprócz lalek i zabawek zobaczymy, klasyki motoryzacji, zbiory fajek, zegarków, biżuterii i innych zabytków.

Ze swymi pracami odwiedzą nas malarze, rysownicy, fotograficy, pisarze, rękodzielnicy, rzemieślnicy, drobni artyści i wytwórcy, pracujący z kwiatami, tkaninami, papierem, szkłem i ceramiką.

Atrakcją edukacyjną będzie namiot Nadleśnictwa Kalisz, gdzie nie tylko najmłodsi dowiedzą się ciekawych rzeczy o otaczającej nas przyrodzie. Do wspólnych zdjęć zaproszą animatorzy oraz kataryniarz z Jeleniej Góry.

W klimat imprezy wpisał się mini konkurs piosenki retro z nagrodą w postaci zaproszenia na finał konkursu do Warszawy oraz prowadzony przez mistrza szachowego Macieja Sroczyńskiego „Konkurs Szachowy Święta Ulicy Niecałej”.

Uczestnicy Święta ulicy Niecałej będą mieli okazję zwiedzania kaliskiej cerkwi prawosławnej oraz salek w parafii ewangelickiej za sprawą wystawy kaliskiej biblioteki „o historii kaliskiego sportu” .

 

 


Nadleśnictwa i inne

Polecamy Polecamy