Aktualności Aktualności

Poczytaj z dzieckiem „Wielkopolskie ekobajki”

O przygodach niesfornego lisa, pomocnej sroki, małej syrenki, zagubionego w dwóch światach chłopca czy plastikowych dam dworu dowiemy się z cyklu bajek zatytułowanych „Wielkopolskie Ekobajki”. Seria pięciu bogato ilustrowanych opowiastek powstała w oparciu o bieżące problemy związane z ochroną środowiska i przypomina o potrzebie podnoszenia świadomości ekologicznej społeczeństwa. Pomysłodawcą wydawnictwa była Fundacja „Inicjatywa dla Opatówka”, która od wielu lat współpracuje z Nadleśnictwem Kalisz.

Projekt „Wielkopolskie Ekobajki” został stworzony w odpowiedzi na powracające problemy związane z dbaniem o otaczające nas środowisko. Autorem bajek jest wielkopolski bajarz, Łukasz Bernady, który stworzył interesujące opowieści, odpowiadające na ważne dla nas zagadnienia ekologiczne. Celem ich było zwrócenie uwagi na fakt, że musimy dbać o otaczającą nas przyrodę w taki sposób, aby służyła nie tylko nam, ale nieuszczuplona również przyszłym pokoleniom. Pomysłodawcy wydawnictwa położyli duży nacisk na kształtowanie pozytywnych postaw proekologicznych i wskazali działania jakie możemy podejmować samodzielnie, aby dbać o środowisko naturalne.

Cykl pięciu bajek powstał przy współpracy z bajarzem panem Łukaszem Bernadym i został bogato zilustrowany przez panią Małgorzatę Flis specjalizującą się w ilustrowaniu publikacji dla najmłodszych – poinformował Mateusz Walczak prezes Zarządu Fundacji „Inicjatywa dla Opatówka”. Każda bajka opisuje inne zagadnienie, pokazuje inną bolączkę środowiskową.

Pierwsza pt.: „O tym, jak sroka pomogła lisowi wydostać się ze szklanej pułapki” porusza nieustający problem zaśmiecania lasu przez ludzi. Pokazano w niej, że wyrzucone śmieci mają negatywny wpływ na środowisko – na żyjące w lesie zwierzęta i rośliny. A ludzkie negatywne w tym zakresie działania nierzadko kończą się tragedią.

Drugą z kolei bajką jest opowieścią „O tym, dlaczego rusałka Fala stała się zwykłą dziewczyną”. Zwrócono w niej uwagę na problem wynikający z niewłaściwego gospodarowania wodami. Pokazano, że bez wody nie ma życia i dlatego musimy działać rozsądnie.

Kolejna ekobajka zatytułowana „O tym, dlaczego nie wycięto drzew na ulicy Cienistej” przenosi nas w świat przeszłości. Pokazuje, że nasze obecne działania mogą wpływać na naszą przyszłe losy. Opisuje złożony problem zadrzewień i skwerków zieleni w miastach. Uświadamia nas, że drzewa – naturalna klimatyzacja i płuca miasta – są ważne, ale nie mogą stwarzać zagrożenia i być niebezpieczne dla ludzi.

Przedostatnia, nosząca tytuł: „O tym, jak śmieci urządziły sobie zabawę”, porusza problem konieczności segregowania śmieci. W książeczce tej w przezabawny sposób pokazano, że część odpadów możemy wykorzystać ponownie. Na zakończenie „ekoopowiastki” podsumowano, że zwykłe śmieci to taki skarb!

Ostatnia, piąta książeczka związana jest z bardzo ważnym, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, problemem – problemem czystego powietrza. Opisano w niej „O tym, jak student i mieszkańcy miasteczka pokonali smog” – zwracając w ten sposób uwagę na fakt, że my wszyscy możemy postępować podobnie. Takie działania spowodują, że będzie nam się mieszkać i oddychać lepiej – szczególnie w dużych miastach.

Rozwinięciem tematu każdej bajki jest wywiad-rozmowa wideo nagrana z ekspertem zajmującym się danym zagadnieniem – dodał Mateusz Walczak. Z tego też względu przy tworzeniu pierwszej książeczki poruszającej problematykę śmieci wyrzucanych dla lasu poproszono o pomoc Nadleśnictwo Kalisz. Wywiad odbył się w Leśnym Centrum Edukacyjnym „Las Winiarski”, a z prezesem Zarządu Fundacji rozmawiała Joanna Zalejska-Niczyporuk – rzecznik prasowy Nadleśnictwa Kalisz.

Zachęcamy do jego obejrzenia wchodząc w poniższy link.

Joanna Zalejska-Niczyporuk