Aktualności
Wiosna symbol odrodzenia i nowego życia
Nastał moment prawdziwej eksplozji wegetacji. Z każdym dniem widać zmianę. Jest to okres odznaczający się wzrostem nasłonecznienia i temperatury powietrza oraz spadkiem sumy opadów atmosferycznych.
21 marca, pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, charakteryzuje popularny szczególnie wśród dzieci – zwyczaj topienia Marzanny. W kulturze słowiańskiej Marzanna była boginią zimy i śmierci, a nasi przodkowie niszczyli ją, by w ten osób pożegnać najmniej urodziwą porę roku.
Kiedy tak właściwie zaczyna się wiosna?
Astronomiczna wiosna rozpocznie się w tym roku 20 marca (równonoc wiosenna) i trwać będzie do przesilenia letniego przypadającego na 21 czerwca, które rozpoczyna lato. Natomiast termiczne pory roku, które kształtowane są przez średnią dobową temperaturę powietrza określają wiosnę w przedziałach temperaturowych od 5℃ do 15℃. Jeśli spojrzeć na kalendarzowe pory roku, to wiosna rozpocznie się w tym roku 21 marca.
W ujęciu termicznych pór roku fenologiczna pełnia wiosny odpowiada termicznej wiośnie w okresie pełni wegetacji, ze średnimi temperaturami dobowymi zbliżającymi się do progu termicznego lata tj. 15°C. Pełnia wiosny to zwykle przełom maja i czerwca.
Przyroda budzi się do życia….
Ptaki swoim śpiewem ubogacają tę porę. Przylatują pierwsze skowronki, zięby, szpaki, pliszki, kopciuszki. Najbardziej kojarzącymi się z nadchodzącą wiosną ptakami są żurawie i bociany, które wracają ze swoich zimowych wędrówek.
Symbolem nastania wiosny w lasach jest kwitnący jarząb pospolity (Sorbus aucuparia) a na okrajkach żarnowiec miotlasty (Sarothamnus scoparius). Spośród roślin zielnych, nastanie pełni wiosny sygnalizują: jaskier ostry (Ranunculus acris L.), chaber bławatek (Centaurea cyanus L.), dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans L.) i gajowiec żółty (Galeobdolon luteum Huds.).
Bardzo często przyjmuje się, że porę tę wyznaczają lilak pospolity (Syringa vulgaris L.) i kasztanowiec pospolity (Aesculus hippocastanum L.). Choć rzeczywiście kwitną one w tym okresie, to jednak nie są to rodzime rośliny, a tylko lokalnie zadomowione. Obydwie przybyły na nasze tereny za sprawą działalności ludzkiej z Półwyspu Bałkańskiego, gdzie znajdują się ich stanowiska naturalne.