Aktualności
Spotkanie konsultacyjne w sprawie lasów o zwiększonej funkcji społecznej
26 września 2024 r. w siedzibie Nadleśnictwa Kalisz odbyło się spotkanie konsultacyjne w sprawie lasów o zwiększonej funkcji społecznej na terenie Nadleśnictwa Kalisz.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele samorządów terytorialnych, miejscowej prasy, zakładów usług leśnych, Lasów Państwowych, oraz osoby prywatne, przedstawiciele lokalnej społeczności.
Lasy społeczne priorytetowo traktują dostępność dla odwiedzających, bezpieczeństwo, możliwość rekreacji oraz zachowanie walorów krajobrazowych lasów, a nie pozyskiwanie drewna. Mimo to, w tych lasach nadal prowadzone są prace leśne, aby zapewnić ich trwałość i stabilność, szczególnie ważną w dobie zmian klimatycznych. Wyzwaniem jest pogodzenie wszystkich tych funkcji, co wymaga współpracy wielu interesariuszy, których oczekiwania bywają sprzeczne.
Nadrzędnym celem lasów o zwiększonej funkcji społecznej jest pełnienie funkcji krajobrazowych i rekreacyjnych dla okolicznych mieszkańców. Zgodnie z założeniami lasy społeczne nie są ani parkami podmiejskimi, ani rezerwatami niedostępnymi dla społeczeństwa. Prace w tych lasach będą prowadzone w sposób zmodyfikowany, z minimalnym udziałem zrębów.
Są to głównie lasy znajdujące się w sąsiedztwie terenów zurbanizowanych oraz intensywnie użytkowane rekreacyjnie.
W przedstawionej prezentacji nadleśnictwo, na podstawie obserwacji intensywności ruchu rekreacyjnego oraz lokalizacji miejsc koncentracji ruchu turystycznego – „Leśne Centrum Edukacyjne – Las Winiarski” oraz analizie terenu pod względem najbardziej atrakcyjnych miejsc dla miejscowej ludności wytypowało i przedstawiło lasy, w których funkcję społeczną można uznać za wiodącą. Głównym przedmiotem zainteresowania nadleśnictwa w poruszonym temacie jest „Las Winiarski”, który znajduje się w całości, w granicach Miasta Kalisza i wynosi 219 ha.
Kolejnym celem spotkania było również przedstawienie społeczeństwu dotychczasowych prac jakie historycznie nadleśnictwo wykonywało w ostatnich 40 latach na proponowanym terenie oraz poinformowanie jakie prace pozyskaniowe zamierza wykonać w kolejnych 3 latach. Planuje wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych trzebieży wczesnych i późnych oraz usunięcie drzew zagrażających (na bieżąco).
Leśnicy dostosowują prace leśne, kierując się potrzebami lasu m.in. wiekiem i kondycją zdrowotną lasu, jak również zachowaniem tych obszarów oraz ich udostępnieniem lokalnej społeczności.
Omówiono również wybrane wyzwania dla lasów jakie nadleśnictwo zaproponowało, a wiążą się one:
- z zagrożeniami od owadów (szkodniki wtórne, jemioła),
- z zagrożeniami od pożarów (wysoka „palność” nadleśnictwa, higiena lasu – działania zmierzające do utrzymania właściwego stanu zdrowotnego i sanitarnego lasu),
- bezpieczeństwem i higieną pracy osób pracujących i przebywających na terenach leśnych – w aspekcie wielu wypadków, w ostatnich dwóch latach,
- interwencjami – prośby o wycięcie drzew - drogi/domy,
- połączeniem różnorodnych funkcji lasu (przyrodniczych – ochronnych, społecznych, produkcyjnych), prowadzenie zrównoważonej gospodarki leśnej na terenie lasów o zwiększonej funkcji społecznej – Las Winiarski.
W trakcie dyskusji uczestnicy zaproponowali nowe rozwiązania dotyczące: wytyczenia nowych ścieżek rowerowych, remont już istniejących (polepszenie jakości powierzchni), ustawienie śmietników w ustalonych miejscach, a także możliwość wspólnych działań ze szkołą podstawową w Opatówku w celu bezpiecznego udostępnienia lasu dla uczniów w sąsiedztwie szkoły. Głos w dyskusji zabrali przedstawiciele Zakładów usług leśnych, którzy stwierdzili, że zaproponowane rębnie nie są zawsze dobre dla sosny oraz, że proponowane rozwiązania mogą zmniejszać pulę drewna na rynku. Głos zabrał również przedstawiciel miejscowej społeczności, który stwierdził, że widzi i rozumie potrzebę wykonania proponowanych przez nadleśnictwo prac w celu poprawy bezpieczeństwa osób tam przebywających.
Spotkanie podsumowała Agnieszka Blaźniak – zastępca nadleśniczego, która podziękowała wszystkim uczestnikom za zaangażowanie w działania na rzecz ustanowienia lasów o zwiększonej funkcji społecznej oraz zrozumienie potrzeby działania na przyszłość w proponowanych obszarach.