Asset Publisher Asset Publisher

Dwa oblicza głogu

Głóg (Crataegus L.)

Głóg to duży krzew lub małe drzewo należący do rodziny różowatych. W Polsce występują dwa gatunki głogu – jednoszyjkowy i jego bliźniak – dwuszyjkowy. Różnią się od siebie pokrojem liści oraz cechą dającą całkowitą pewność w rozpoznaniu gatunku, czyli liczbą nasion. Głóg jednoszyjkowy jest bardzo odporny na czynniki klimatyczne i długowieczny. Ze względu na obficie występujące kwiaty wykorzystywany jest jako roślina ozdobna. Krzewy tego gatunki często pojawiają się wśród zieleni miejskiej w formie niewielkich drzewek o przycinanej koronie.

Krzew o każdej porze roku ma wiele walorów wizualnych. Zakwita w maju wydając duże, białe lub różowe, pięciopłatkowe kwiaty. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się jesienią w mięsiste, kuliste, lekko owłosione na szczycie, czerwone owoce.  Te dwa oblicza głogu stanowią o jego wyjątkowym charakterze, a dodatkowo krzew posiada ładną, dającą się łatwo formować sylwetkę. Bardzo dobrze znosi przycinanie, dlatego nadaje się na żywopłoty i szpalery. Cechą gatunku są również sztywne pędy i ostre ciernie, broniące dostępu do wnętrza krzewu, dzięki czemu tworzy zasieki nie do przebycia. Jednak żeby obficie kwitł i owocował, należy zapewnić mu słoneczne stanowisko.

Głóg pełni również niezwykle ważną funkcję biocenotyczną (ekologiczną), ponieważ stanowi pokarm dla ptaków, małych ssaków i owadów. Do amatorów „ptasiego chleba” należą między innymi: czeczotka, dzwoniec, grubodziób, jarząbek, jemiołuszka, gawron, gil, gołąb grzywacz, orzechówka, sikorka czubatka, modraszka, wilga, jer.

Nazwy ludowe głogu w Polsce: zajęcza gruszka, kolidupa, diabligruszka.

Ciekawostka:

Głóg był używany w medycynie ludowej od tysięcy lat. Jego owoce, kwiaty i liście były wykorzystywane w formie naparów, nalewek i maści. Głóg był uważany za szczególną roślinę również w starożytnej Grecji. To właśnie tam stał się symbolem nadziei. Od wielu lat w medycynie ludowej głóg był stosowany w leczeniu chorób. Właściwości głogu doceniła też tradycyjna medycyna chińska, polecając tę roślinę osobom z problemami trawiennymi, wysokim cholesterolem czy zaburzeniami krążenia. W tradycyjnej medycynie ludowej Europy owoce głogu stosowano na wszelkie choroby serca i układu krążenia. Natomiast w tradycyjnej medycynie chińskiej po dzień dzisiejszy, głóg jest wykorzystywany, jako składnik wspomagający pracę serca. Bogactwo kwasu askorbinowego zawarte w owocach głogu jest pomocne przy przeziębieniach i grypie.

Natomiast według legend głóg był uznawany za roślinę o magicznych właściwościach, chroniącą przed złymi duchami. W wielu kulturach głóg jest symbolem zdrowia i ochrony.

Polecamy książkę ”Krzewmy krzewy”, czyli przewodnik po świecie krzewów, w którym znajdziecie ciekawe informacje o 16 wybranych gatunkach spośród naszych rodzimych krzewów.