Asset Publisher Asset Publisher

Kwitnąca leszczyna zwiastuje wiosnę

W Kaliskich Lasach powoli czuć wiosnę, a to za sprawą wszystkim znanej, leszczyny pospolitej.

Leszczyna pospolita (Corylus avellana L.) to pospolity krzew, który można spotkać zarówno w stanie dzikim, w lesie, jak i w przydomowym ogrodzie. Należy do rodziny brzozowatych, a więc spokrewniona jest z brzozą i olszą. Łatwa do zauważenia i rozpoznania jest właśnie na przedwiośniu, dzięki temu, że jako jedna z nielicznych w tym okresie roślin, zaczyna kwitnąć. Męskie kwiaty tzw. „kotki” pojawiają się na pędach jeszcze poprzedniej jesieni. Gdy zaczynają zmieniać kolor na żółty to niezawodny znak, że zaczyna się wiosna. W każdym z takich ok. 8 cm kwiatów może się zmieścić ok. 2 mln ziaren pyłku, które zapylą okoliczne kwiaty żeńskie. Leszczyna i wierzba, właśnie przez to, że tak wcześnie kwitną, są bazą pokarmową dla pierwszych pojawiających się owadów np. pszczoły miodnej.

Nie tylko owady korzystają z cennych właściwości leszczyny. Kilka z nich przypadły do gustu nam, ludziom. Już w starożytności była to roślina uprawna. Wykorzystuje się: kwiaty, liście, pędy i owoce.

  • Napar z kwiatów leszczyny pomaga przy zwalczaniu różnych infekcji i ma działanie przeciwzapalne.
  • Napar z liści i kory przyspiesza gojenie ran, pomaga przy leczeniu żylaków i wrzodów. Odmiany ozdobne, właśnie ze względu na piękne liście, wykorzystywane są w aranżacji ogrodów.
  • Lekkie i giętkie drewno leszczyny używa się m.in. do wyrobu obręczy do beczek, a z pędów wykonuje się laski, wędziska i tyczki. Dodatkowo węgiel drzewny powstający z tego gatunku, świetnie sprawdza się przy tworzeniu ołówków.
  • Owoc, czyli orzech laskowy, ma wiele składników odżywczych, pomaga przy leczeniu miażdżycy i zakrzepów. Uzyskiwany z orzechów laskowych olej jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i perfumeryjnym.

Warto wybrać się na spacer i odnaleźć w najbliższej okolicy ten wartościowy krzew.