Asset Publisher Asset Publisher

Najgorszy jest wiatr!

   W ostatnim czasie wiatr nie oszczędza Kaliskich Lasów,  także tych w kompleksie „Las Winiarski”, w którym na co dzień spaceruje, biega, jeździ rowerem, uprawia nordic walking wielu mieszkańców Kalisza i okolic. To prawdopodobnie nie koniec silnie wiejących wiatrów. W najbliższym czasie, ze względu na porę roku, mogą się one powtórzyć.  

   Aktualnie w Kaliskich Lasach trwa porządkowanie szkód, które wyrządził huragan Nadia. Z tego miejsca pragniemy serdecznie podziękować Strażakom, którzy w niedzielę bardzo pomogli przy usuwaniu skutków wichury. Dziękujemy także za czujność wszystkim odwiedzającym Las Winiarski. Dostajemy od Was telefony i maile, w których informujecie o złamanych, pochylonych drzewach, wiszących, odłamanych gałęziach stanowiących potencjalne zagrożenie.

   Nie pozostajemy bierni. Trzeba działać, bo najważniejsze jest bezpieczeństwo. Przed nami wiosna i cały cykl imprez zaplanowanych na terenie Lasu Winiarskiego: Formoza Challenge, Bieg Winiarski, Bieg Pamięci Młodych Bohaterów. Dlatego, żeby Wszyscy mogli czuć się bezpiecznie, podjęliśmy decyzję o kompleksowym usuwaniu zagrożeń na terenie całego „Lasu Winiarskiego”. Dokonamy tego poprzez realizację zaplanowanych wskazówek gospodarczych.

   Na załączonej mapce zaznaczono miejsca, w których planuje się wykonać zabiegi gospodarcze. Ze względu na zaistniałe okoliczności pogodowe informujemy, że od przyszłego tygodnia na terenie Lasu Winiarskiego rozpoczynamy realizację prac. Jednocześnie informujemy, że powierzchnie, na których prowadzone będą cięcia zostaną oznaczone w terenie specjalnymi tablicami. Zabiegi będą obejmowały wykonanie trzebieży późnych i rębni częściowych. Brzmi poważnie i tajemniczo, ale już piszemy o co chodzi:

  • W czasie trzebieży - „przecinki” planuje się usunąć część drzew po to, aby poprawić warunki drzewom pozostającym w lesie. W ten sposób zmniejsza się konkurencja o światło, wodę i przestrzeń życiową. Drzewa usuwane są najczęściej przygłuszone, mają nieprawidłowo wykształconą koronę lub stwarzają niebezpieczeństwo dla ludzi np. drzewa pochylone, złomy, wywroty.
  • Natomiast w czasie rębni częściowych nie dokonuje się jednorazowego wycięcia wszystkich drzew, ale dopiero po uzyskaniu zadowalającego odnowienia młodego pokolenia lasu, stopniowo usuwa się dojrzały drzewostan. W ten sposób młode drzewka uzyskują dostęp do światła i wody, dzięki czemu intensywnie przyrastają.

   Pozyskane drewno znajdzie wiele zastosowań w różnych dziedzinach, z których na co dzień wszyscy korzystamy. Posłuży do produkcji papieru, mebli, zostanie wykorzystane jako materiał opałowy.

   Na tym jednak nie koniec. Kolejnym etapem będą wiosenne odnowienia podczas, których posadzimy nowe pokolenie lasu.

   Prosimy, zachowajcie ostrożność w czasie leśnych wędrówek. Wypatrujcie tablic ostrzegawczych i stosujcie się do zawartych na nich informacji, aby nie stwarzać sytuacji niebezpiecznych. Nawet jeżeli będziecie musieli zmienić standardową trasę wędrówki, może to być dobra okazja do odkrycia nowych, ciekawych miejsc.

   Zakończenie prac planowane jest przed nadejściem wiosny, wtedy cały Las Winiarski będzie ponownie dostępny.