Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

666 864827.

Dodatkowe informacje


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Kropla drąży skalę warsztaty w Leśnym Centrum Las Winiarski

Kropla drąży skalę warsztaty w Leśnym Centrum Las Winiarski

Warsztaty prosto z lasu już 29 sierpnia 2021 r.

Lubisz obcować z naturą, uczyć się nowych rzeczy? To coś dla Ciebie! Już dziś ruszają zapisy na bezpłatne warsztaty e pn."Otwarty Las Winiarski – Kropla drąży skałę”.

"Kropla drąży skałę" to ostatnie wydarzenie podsumowujące cykl spotkań pn. "Otwarty Las Winiarskim". Podczas każdego wydarzenia staraliśmy się przekazać podstawy tzw. idei zrownoważonego rozwoju także w naszej leśnej codzienności. Ostatnie podsumowujące watsztaty o nazwie "Kropla drąży skałę" nawiązują do słów Owidiusza „Kropla drąży kamień nie siłą, lecz częstym spadaniem” co można tłumaczyć, że nawet niewielkie działania, regularnie powtarzane, przynoszą spektakularne efekty, które w tym przypadku odnoszą się do działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego-dodaje Beata Kątna specjalistka ds. edukacji leśnej w Nadleśnictwie Kalisz.

Podczas warsztatów opowiemy o zrównoważonym rozwoju, dlaczego warto chronić przyrodę i jak każy znasz może to robić każdego dnia.

Mamy tylko 60 miejsc dla dorosłych i 40 dla dzieci!  Decyduje kolejność zgłoszeń! Zapisów dokonujemy wyłącznie drogą mailową, pod adresem: beata.katna@poznan.lasy.gov.pl

Aby zgłoszenie było ważne, należy w treści maila wpisać:
imię i nazwisko uczestnika/ków, jego numer telefonu oraz adres e-mail oraz preferowaną grupę.
O zakwalifikowaniu się na warsztaty lub wpisaniu na listę rezerwową, zostaną Państwo powiadomieni zwrotną informacją mailową.

 

Otwarty Las Winiarski – Kropla drąży skałę

Harmonogram godzinowy:

Harmonogram godzinowy:
Grupa I
- 12:00 - Rozpoczęcie warsztatów. Przywitanie uczestników
- 12:15 - Warsztaty „Z lasu”. Dorośli oraz dzieci pod opieką opiekunów będą mieli możliwość przygotowania „Dzikich” kosmetyków. Eko Warsztat – czyli Warsztat tworzenia ozdób (doniczki) i domków dla zapylaczy z przedmiotów pochodzących z recyklingu przeprowadzą leśnicy z Nadleśnictwa Kalisz.
- 13:30 Ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek/Gra terenowa "CSI Zagadki Nadleśnictwa Kalisz" - dedykowana dla rodzin z dziećmi.

Grupa II
- 13:15 - Rozpoczęcie warsztatów. Przywitanie uczestników,
- 13:30 - Warsztaty „Z lasu”. Dorośli oraz dzieci pod opieką opiekunów będą mieli możliwość przygotowania „Dzikich” kosmetyków. Eko Warsztat – czyli Warsztat tworzenia ozdób (doniczki) i domków dla zapylaczy z przedmiotów pochodzących z recyklingu przeprowadzą leśnicy z Nadleśnictwa Kalisz.
- 15:00 Ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek/Gra terenowa "CSI Zagadki Nadleśnictwa Kalisz" - dedykowana dla rodzin z dziećmi.


Grupa III

- 15:00 - Rozpoczęcie warsztatów. Przywitanie uczestników
- 15:15 - Warsztaty „Z lasu”. Dorośli oraz dzieci pod opieką opiekunów będą mieli możliwość przygotowania „Dzikich” kosmetyków. Eko Warsztat – czyli Warsztat tworzenia ozdób (doniczki) i domków dla zapylaczy z przedmiotów pochodzących z recyklingu przeprowadzą leśnicy z Nadleśnictwa Kalisz.
- 16:45 Ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek/Gra terenowa "CSI Zagadki Nadleśnictwa Kalisz" - dedykowana dla rodzin z dziećmi.

 

Poniżej relacja z minionego spotkania  Otwarty Las Winiarski – W lesie na sportowo i Leśne DIY!

 

 

Sądząc po reakcjach uczestników było rewelacyjnie!
Dzięki Wam, dostaliśmy olbrzymi zastrzyk energii i już szykujemy kolejne wydarzenie z cyklu Otwarty Las Winiarski, która odbędzie się 25 lipca.-zgodnie dodają leśnicy z Nadleśnictwa Kalisz
Czas na liczby! Podczas trzech wydarzenia nasze Leśne Centrum Edukacji "Las Winiarski" odwiedziło blisko  350 osób żądnych wiedzy i przyrodniczych wrażeń uczestników.


Do tej pory udało nam się wspólnie zgłębić tajniki rogainingu czyli biegów na orientację, ciekawostki z życia drzew. Niezabraklo też pracy z drewnem i smakowania przysmaków prosto ze sklepu DOBRE Z LASU.
Każde spotkanie zakończyliśmy razem przy ognisku, wszystko po to by lepiej się poznać, zrozumieć pracę leśników i i potrzeby społeczeństwa.

Wydarzenie odbywa się dzięki współfinansowaniu  CILP (Centrum Informacyjne Lasów Państwowych).