Asset Publisher Asset Publisher

Apel leśników!

Wiosna budzi do życia, w lesie rodzą się młode zwierzęta, a w ludziach budzi się instynkt leśnego kidnapera.

Mimo licznych apeli o niezabieranie młodych zwierząt z ich naturalnego środowiska wciąż zdarzają się takie sytuacje. Każda to olbrzymia tragedia dla młodych zwierząt wyrwanych z ich naturalnego środowiska. Wciąż zdarzają się telefony z zapytaniem „Co zrobić z maleństwem znalezionym w lesie?” Kiedy telefon jest wykonany w porę tzn. kiedy zwierzę jest jeszcze w lesie, możemy pomóc, a raczej poradzić jak nie zaszkodzić – podkreśla Beata Kątna, specjalista ds. edukacji leśnej w Nadleśnictwie Kalisz.

Do każdego przypadku należy podejść indywidualnie, zawsze staramy się pomóc i poradzić. Trudno wyobrazić sobie sytuację, abyśmy jako leśnicy zbagatelizowali taki telefon. Niestety, kiedy zwierzę zmieni już miejsce zameldowania na ludzką zagrodę, nie możemy zbyt wiele zrobić. W takich sytuacjach możemy tylko pomóc przetrwać zwierzęciu w naszym ludzkim świecie, ale pamiętajmy nasz ludzki świat, nigdy nie będzie jego prawdziwym światem! Choć przez naszą nieroztropność ludzki świat może stać się jedynym światem, jaki zwierzę pozna! - przekonuje Beata Kątna z nadleśnictwa.

APELUJEMY I WY APELUJCIE!

· NIE BĄDŹ LEŚNYM KIDNAPEREM! Nie zabieraj dzikich „młodych” z ich naturalnego środowiska!

· WIEMY-chcesz dobrze! Czasem może wydawać się, że potrzebują naszej pomocy. Takie zachowanie może jednak wyrządzić im wielką krzywdę.

· Samotne zwierzę, nie równa się osierocone zwierzę!

Nie ma nic piękniejszego niż dzikie zwierzę na wolności. Zabrane z lasu może już nigdy do niego nie powrócić. Leśne zwierzęta nie przypadkowo pozostawiają potomstwo samotne, ukryte wśród traw, w taki sposób chronią je przed drapieżnikami!