Asset Publisher Asset Publisher

Bezpieczne wakacje

 

Lasy mają wpływ na zróżnicowanie krajobrazu, wygląd środowiska naturalnego, upiększają nasze otoczenie.  Pozwalają kształtować i uwrażliwiać dzieci i młodzież na przyrodę, uczą szacunku wobec naturalnej flory i fauny. Lasy są łatwo dostępne, dlatego też często stają się miejscem relaksu i aktywnego wypoczynku dla wielu z nas. Pamiętajmy jednak, że to również miejsce, w którym żyje wiele zwierząt
i roślin dla których las jest domem.

Niestety często ruch turystyczny na obszarach leśnych wiąże się z licznymi zagrożeniami dla środowiska, które prowadzą do nieodwracalnych szkód
w ekosystemach. Niszczenie drzew i krzewów, zrywanie kwiatów  - bez względu na to, czy są one chronione, czy nie – zbieranie grzybów i ziół, nawet na terenach podlegającej ścisłej ochronie,  poszerzanie szlaków i wydeptywanie dzikich ścieżek, płoszenie zwierzyny, rozpalanie ognia poza wyznaczonymi miejscami czy pozostawianie po sobie śmieci, to tylko niektóre przykłady negatywnego wpływu turystyki na środowisko leśne.

W związku z tym, że w lesie  jesteśmy gośćmi, pamiętajmy o dobrych manierach, tak jak wtedy, gdy idziemy w gościnę do przyjaciół. Dzięki przestrzeganiu zasad korzystania z lasu, które reguluje ustawa o lasach z dnia 28 września 1991 r. nasz wypoczynek i życie mieszkańców lasu będą przyjemniejsze.

Wybierając się na leśne wędrowanie pamiętajmy również o swoim bezpieczeństwie. Aby każda wycieczka do lasu była dobrze wspominana należy mieć:

- Odpowiednie obuwie, najlepiej z usztywnieniem na kostkę, pomoże to uniknąć przykrych i bolesnych wypadków podczas pokonywania nierówności terenu.

- Ubranie, najlepiej wybrać odzież przewiewną, ale z długimi nogawkami i rękawami. Pomoże ona nie tylko uniknąć skaleczeń i zadrapań, ale również ochroni nas przez komarami i kleszczami.

- Plecak z napojem i prowiantem, szczególnie gdy planujemy dłuższą wędrówkę.

- Telefon komórkowy będzie pomocny, gdy zdarzy się wypadek i będzie trzeba wezwać pomoc.

Wędrując po lesie możemy spotkać dzikie zwierzęta. Jeśli do takiego spotkania dojdzie, najlepiej cicho i spokojnie zejść im z drogi. Zwierzęta bywają niebezpieczne wtedy, gdy bronią swoich dzieci. Należy również pamiętać o tym, że napotkane w lesie, z pozoru samotne, młode dzika czy sarny na pewno znajduje się pod czujnym okiem rodzica i pod żadnym pozorem nie należy zbliżać się do niego czy też brać go na ręce. Zapach pozostawiony przez człowieka może sprawić, że rodzic nie będzie chciał dłużej zajmować się nim. Najczęściej jednak zdrowe, leśne zwierzęta same unikają spotkania z ludźmi, a w lesie musimy unikać tylko tych, które nas się nie boją. Pod żadnym pozorem nie należy dotykać sarny, lisa, zająca, jeża  czy wiewiórki, mogą być zakażone wścieklizną.

Wędrując po lesie zawsze musimy liczyć się z obecnością komarów, kleszczy, gzów, os i szerszeni. Zdecydowanie najgroźniejsze z tej grupy są kleszcze.
Po powrocie do domu z każdej wycieczki z lasu należy dokładnie obejrzeć całe ciało, szczególnie zwracając uwagę na miejsca, gdzie skóra jest najcieńsza. Jeśli w ciało wbije się nam kleszcz należy usunąć go jak najszybciej, a miejsce po ukąszeniu zdezynfekować. Jeśli pojawi się rumień, należy konieczne skontaktować się z lekarzem. Aby uniknąć spotkania z kleszczem należy odpowiednio się ubrać i użyć odstraszających środków.

Może zdarzyć się, że podczas leśnej wędrówki, zauważymy pożar lasu.

Co wtedy robić?

-  Pomyśl gdzie jesteś, by podać prawdziwą lokalizację pożaru.

- Zadzwoń do straży pożarnej pod numery 998 lub 112 i możliwie najdokładniej powiedz gdzie się pali.

- Jeśli znasz numer do Nadleśnictwa powiadom również nas o pożarze.

- Nie próbuj gasić ognia na własną rękę bo przez przypadek możesz go jeszcze mocniej rozniecić.

- Niezwłocznie udaj się w bezpieczne miejsce, poza teren leśny i pod żadnym pozorem nie wchodź do lasu.

 - Ostrzeż inne osoby o grożącym niebezpieczeństwie jeśli widzisz, że nieświadomie kierują się w stronę pożaru.