Asset Publisher Asset Publisher

instynkt leśnego kidnapera

Wiosna budzi do życia, w lesie rodzą się młode zwierzęta, a w ludziach budzi się instynkt leśnego kidnapera. Wiosna to czas kiedy przyroda zachęca do coraz częstszych wędrówek po leśnych ostępach lub miejskich parkach. Podczas takich spacerów przy odrobinie szczęścia może uda nam się spotkać młode zwierzę. Jak się w takiej sytuacji zachować?

Jeśli spotkaliśmy na naszej drodze pisklę przebywające poza gniazdem, w naszej głowie rodzi się wiele pytań. To oczywiste, że tego typu spotkania zawsze budzą wiele wątpliwości. Czy młode, aby na pewno jest bezpieczne? Czy nie jest osierocone? Czy należy mu w jakiś sposób pomóc?

W pierwszym odruchu większość ludzi kierując się empatią stara się pomóc „młodemu”, niestety często dzieje się tak w sytuacjach, gdy zwierzę tej pomocy zupełnie nie potrzebuję. Bardzo rzadko zdarza się, że pisklę wypada z gniazda
i pozbawione ludzkiej pomocy zostaje skazane na śmierć. Spotykane przez nas młode pisklaki to najczęściej tzw. podloty czyli pisklęta, które już opuściły gniazdo, aczkolwiek dopiero uczą się latać i stawiają pierwsze kroki w samodzielnym życiu. Podloty nie są całkowicie samodzielne, pozostają pod troskliwą opieką rodziców.
Niewłaściwie zinterpretowane zachowanie pisklaków, najczęściej kończy się wyrwaniem ich z naturalnego dla nich środowiska. Należy wiedzieć, że każda próba wychowu młodych ptaków w domu jest niezwykle ciężka i nielegalna.

Jeśli odnosimy wrażenie, że najbliższa okolica jest niebezpieczna dla młodego podlota, ponadto obawiamy się, że może on zostać schwytany przez kota lub innego drapieżnika, najlepszym wyjściem z sytuacji będzie podsadzenie pisklaka na wyższe punkty np. gałąź czy płot. Dzięki temu będzie mniej narażone na atak drapieżnika.

Mimo licznych apeli o niezabieranie młodych zwierząt z ich naturalnego środowiska, wciąż zdarzają się jednak takie sytuacje. Każda jedna to olbrzymia tragedia dla młodych zwierząt wyrwanych z ich naturalnego środowiska. Wciąż odbieramy telefony z pytaniem „Co zrobić z maleństwem znalezionym w lesie?” Kiedy telefon jest wykonany w porę tzn. kiedy zwierzę jest jeszcze w lesie możemy pomóc, a raczej poradzić jak nie zaszkodzić – podkreśla Beata Kątna, specjalista ds. edukacji leśnej w Nadleśnictwie Kalisz.

Do każdego przypadku należy podejść indywidualnie, jako leśnicy zawsze staramy się pomóc
i poradzić. Nie wyobrażamy sobie sytuacji abyśmy zbagatelizowali tego typu telefon. Niestety, kiedy zwierzę zmieni już miejsce zameldowania na ludzką zagrodę, nie możemy zbyt wiele zrobić.
W takich sytuacjach możemy tylko pomóc przetrwać zwierzęciu w naszym ludzkim świecie, ale pamiętajmy nasz ludzki świat, nigdy nie będzie jego prawdziwym światem! Choć przez naszą nieroztropność, ludzki świat może stać się jedynym światem jaki zwierzę pozna! - przekonuje Beata Kątna.

 

LISTA OŚRODKÓW REHABILITACJI ZWIERZĄT ZAJMUJĄCA SIĘ PTAKAMI W WIELKOPOLSCE:

  • Nadleśnictwo Grodziec ul. Leśna 50, 62-580 Grodziec, tel.: 63 24-85-027,
  • Polski Związek Łowiecki Stacja Badawcza ul. Sokolnicza 12, 64-020 Czempiń, tel.: 61 28-26-563,
  • Ptasi Azyl – Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej w Poznaniu ul. Szydłowskiej 43, 60-656 Poznań, email: ucmw@up.poznan.pl,tel.: 61 84 666 84,
  • Ośrodek rehabilitacji zwierząt w Kleszczynie Kleszczyna 3, 77-400 Złotów,
  • Kaliskie Stowarzyszenie Pomocy dla Zwierząt "Help Animals" Niedźwiedź 77, 63-500 Ostrzeszów,