Asset Publisher
Jak pszczoły radzą sobie zimą?
To proste przyświeca im hasło „W kłębie siła, a królowa jest tylko jedna!” Pojedyncze pszczoły nie są w stanie przetrwać niskich temperatur. Pszczoły to owady, które są aktywne powyżej 12 st. Celsjusza. Osamotnienie pszczół późną jesienią i zimą oznacza dla nich śmierć, dlatego pszczoły stawiają na tzw. kłąb zimowy! Czyli sposób na przetrwanie i utrzymanie prawidłowej temperatury w okresie tak zwanej zimowli. Okres ten trwa najczęściej od października do lutego, ale wiąże się ściśle z temperaturą, jaka panuję na zewnątrz ula.
Dlaczego pszczoły tworzą kłąb? Dzieje się tak, ponieważ dzięki temu łatwiej im, oszczędzając energię, ogrzać siebie nawzajem – a przede wszystkim matkę pszczelą, potocznie nazywaną „królową”. Od „królowej” zależy, czy rodzina pszczela będzie mogła się rozwijać od wiosny. Źle ogrzana matka nie zniesie jaj, przez co na wiosnę nie wylęgną się młode pszczoły zdolne do zapylania wiosennych kwiatów. Matka pszczela znajduję się w centrum kłębu, gdzie temperatura musi być utrzymywana w okolicach 25 stopni. Niezależnie od tego, jaką temperaturę mamy na zewnątrz, w ulu temperatura musi być stała, wszystko po to, rodzina dobrze przezimowała ten trudny i wymagający czas.
Jakie zasady panują w kłębie? Hop siup…zamiana pszczół to pokrótce reguła, jaka przyświeca kłębowi zimowemu. Na czym polega? Pszczoły w centrum kłębu zimowego są najbardziej ogrzane, natomiast pszczoły będące na zewnętrznej stronie kłębu narażone są na szybszą utratę ciepła. Zasada „hop siup zamiana pszczół” zachodzi w momencie, kiedy zewnętrzne pszczoły marzną. Zmarznięte owady przesuwają się bliżej centrum, natomiast ich miejsce zajmują „ogrzane” pszczoły.....i tak w kółko Można tę zasadę określić też zasadą solidarności.
Często zadawane pytania dotyczące zimowania pszczół:
-Czy pszczoły zapadają w sen zimowy? Otóż pszczoły w tym okresie nie zapadają w letarg jak większość owadów. Zachowują aktywność życiową, choć, aby przetrwać zimę, aktywność ta jest w znacznym stopniu ograniczona. Pszczoły nie gromadzą w swoim ciele wystarczającej ilości tłuszczu i innych substancji, by mogły przetrwać długą zimę w stanie letargu.
-Czy pszczoły zimą pracują? W zimie pszczoły nie są tak aktywne, jak przez pozostałą część roku. Nie śpią, nie zapadają w letarg, jedynie zwalniają swój metabolizm, mimo wszystko cały czas pracują. Zimowym zmartwieniem i główną pracą jest wytwarzanie ciepła, dzięki czemu kłąb może przetrwać do wiosny.
-Czym żywią się pszczoły w trakcie najchłodniejszej pory roku? Zebranym nektarem, który został przerobiony w miód oraz pierzgę - czyli naturalną substancją bogatą w antybiotyki, która powstała z mieszaniny pyłku kwiatowego ze śliną i miodem, które w ulu fermentują w obecności bakterii kwasu mlekowego. Pszczoły w tym okresie jedzą mniej o około 20-30%.
Zima to wymagający okres dla pszczół, ale i wielu innych zwierząt, ograniczających swoją aktywność zimą np. nietoperzy czy jeży.
W tym czasie należy im się szczególny spokój i troska.