Asset Publisher Asset Publisher

Lasy Morawina uchylają rąbka tajemnicy!

Czy dzięki pracy i pasji zapaleńców lasy Morawina zdradziły swoje wojenne tajemnice?

Kaliskie Stowarzyszenie Poszukiwaczy Śladów Historii „Denar” po raz trzeci gościło ekipę telewizyjną „Poszukiwaczy Historii” wraz ze znanym duetem Olafem Popkiewiczem i Sebastianem Witkowskim. Poszukiwacze historii wspólnie próbowali odnaleźć samoloty Luftwaffe, które miały zostać strącone na terenie leśnictwa Morawin (Gmina Ceków), we wrześniu 1939 roku w lesie.

Losy 25 Dywizji Piechoty Ziemi Kaliskiej" wchodzącej w skład Armii Poznań i wciąż mało poznanych wydarzeń historycznych z 4 wrzesnia 1939 roku, to te wydarzenia pasjonaci historii próbowali  rozwikłać podczas minionego weekendu w lasach Nadleśnictwa Kalisz.

To właśnie tam w pierwszych dniach września 1939 roku, 29 samolotów Luftwaffe zaatakowało stacjonujących w lesie polskich żołnierzy.

- W wyniku nalotu śmierć poniosło według różnych źródeł od 19 do 39 żołnierzy. Największe straty poniósł Batalion „Ostrów”, ponieważ nalot zastał ich podczas wydawania posiłków. Niemcy natomiast mieli utracić aż siedem samolotów, co brzmi wręcz sensacyjnie! Jeżeli się to potwierdzi, będzie to prawdopodobnie największy sukces polskie armii w całej kampanii wrześniowej - wyjaśnia Przemysław Kurowiak ze Stowarzyszenia Denar Kalisz.

Znany w regionie miłośnik historii, nie chce jednak zdradzić, co udało się odkryć kalisko-warszawskiej ekipie.
- Powiem tylko, że badania wyszły bardzo obiecująco. Z oczywistych względów nie pochwalimy się szczegółami przed premierą odcinka, który będzie można obejrzeć w Polsat Play pod koniec maja, dodaje przedstawiciel Stowarzyszenia Denar" Przemysław Kurowiak.

Światła reflektorów i saperska akcja to pokłosie wniosku, jaki wpłynął do Nadleśnictwa Kalisz. Pismo dotyczyło udostępnienia gruntów leśnych do działań polegających na poszukiwaniu zabytków i innych przedmiotów za pomocą urządzeń elektronicznych i technicznych związanych z naruszaniem gleby, nie musimy chyba dodawać, jak bardzo ucieszyło nas, że może już wkrótce dowiemy się więcej o tajemnicach, jakie skrywają kaliskie lasy, którymi się jako leśnicy opiekujemy.

Cieszy, że na terenie Kalisza mamy takich pasjonatów historii. Stowarzyszenie "Denar" specjalizuje się w poznawaniu, badaniu oraz propagowaniu lokalnej historii. Tym razem członkowie stowarzyszenia postawili sobie za cel odnalezienie śladów nalotu lotnictwa Luftwaffe na batalion Ostrów"stacjonujący w lasach Morawina. W miniony weekend nie zabrakło twórców programu "Poszukiwacze Historii", czyli zapalonych poszukiwaczy i miłośników historii, Olafa Popkiewicza oraz Sebastiana Witkowskiego, ponoć ten duet jest w stanie wykopać z ziemi, zapomniane skarby! - dodaje Beata Kątna, edukator leśny w Nadleśnictwie Kalisz.