Asset Publisher
Wysiew żołędzi na Szkółce Leśnej Zajączki
Siew nasion ma na celu nie tylko wprowadzenie nasion do gleby, lecz także stworzenie im warunków sprzyjających kiełkowaniu i ukazywaniu się wschodów. O dobrych wynikach siewu decydują odpowiednie warunki atmosferyczne, jakość wysiewanych nasion oraz sposób wykonania siewu.
Metody i termin wysiewu
Metoda siewu decyduje o rozmieszczeniu nasion na powierzchni. W szkółkach leśnych stosuje się dwie metody siewu nasion: siew pełny i częściowy. Siew pełny polega na równomiernym rozmieszczeniu nasion na całej obsiewanej powierzchni. Siew częściowy prowadzony jest na pasach o różnej szerokości. Wysiew żołędzi wykonuje w dobrze przygotowaną glebę.
Zasady Hodowli Lasu zalecają wysiew:
55 kilogramów żołędzi na 1 ar w przypadku dębu bezszypułkowego,
60 kilogramów żołędzi na 1 ar w przypadku dębu szypułkowego.
Siew można wykonać ręcznie lub przy wykorzystaniu specjalnego siewnika do nasion grubych. Przed wysiewem, nasiona należy zabezpieczyć środkiem chemicznym zapobiegającym rozwojowi chorób grzybowych. Do tego celu używa się specjalistycznych zapraw do nasion.
Żołędzie dębu szypułkowego i bezszypułkowego wysiewa się w szkółce wiosną, przechowując nasiona przez zimę w chłodni. Możliwy jest również wysiew po jesiennym zbiorze żołędzi. Jednakże w przypadku siewu jesiennego, powierzchnię siewu należy zabezpieczyć przed mrozem i ptakami.