Asset Publisher
Zimowe grzybobranie
Późną jesienią pojawiają się już pierwsze zimowe grzyby. Najlepiej znanymi i rozpoznawanymi są boczniaki. Dzięki ich niezwykłym walorom smakowym znajdują rozmaite zastosowania w kuchni.
Boczniaki poza Antarktydą występują na wszystkich kontynentach. Zamiłowanie do tych grzybów spowodowało, że w wielu krajach prowadzona jest ich uprawa. Owocniki boczniaka dostarczają łatwo przyswajalnego białka, kwasu foliowego, aminokwasów, witamin z grupy B i soli mineralnych. Ponadto wykryto w nich obecność lowastatyny obniżającej poziom cholesterolu we krwi.
Boczniak ostrygowaty (Pleurotus ostreatus)
Pospolicie występuje w polskich lasach od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Owocniki występują na zamierających drzewach i martwym drewnie drzew liściastych, takich jak: grab, buk, wierzba, topola, klon i in. Oto kilka cech ułatwiających rozpoznanie: ich kapelusz przyrasta bokiem do podłoża, dorosły osobnik ma szary lub popielaty kapelusz o muszlowatym kształcie, miąższ grzyba ma białą barwę i kwaskowaty smak, a spód kapelusza pokryty jest blaszkami, blaszki gęste i głęboko zbiegające na trzon, w kolorze od białawego do siwego.
Zastosowanie boczniaków w kuchni
Boczniaki zyskują niesamowity smak już z odrobiną soli, podsmażone na patelni z dodatkiem masła. Jest to najprostszy sposób na ich przyrządzenie. Można smażyć je panierowane w całości, jak kotlety, albo posiekane z dodatkiem śmietany. Sprawdzą się jako samodzielne danie oraz dodatek do zup i sosów. Można je smażyć, dusić i grillować, na dodatek świetnie smakują w postaci duszonych flaczków.