Asset Publisher Asset Publisher

Zimowy Las

Podczas srogich zim, warunki atmosferyczne w postaci śniegu i mrozu, odciskają swoje znamię na krajobrazie i przyrodzie. Śnieg i mróz nadają kształt środowisku przyrodniczemu. Jeśli zabrakłoby dłuższych okresów zimna, świat wokół nas czekałyby szeroko idące zmiany.

Śnieg i niskie temperatury są niezbędne dla zachowania równowagi w przyrodzie. Co więcej niektóre gatunki roślin bez śniegu nie mają szansy przetrwać, ponieważ śnieg stanowi warstwę izolującą od znacznych przymrozków.

Bory, czyli lasy z przewagą gatunków iglastych, nie zmieniają się zimą tak bardzo jak lasy liściaste. Ponieważ drzewa (z wyjątkiem modrzewia) zachowują zimą swoje igły. Zmowy las iglasty, a zwłaszcza gęste młode sosny i świerki oraz występujące w warstwie podszytu krzewy jałowca oferują pokarm i kryjówki dla zwierząt. Najkorzystniejsze warunki dla zwierząt panują w sosnowych i świerkowych młodnikach, których zagęszczenie dobrze chroni przed wiatrem. W runie występuje wiele gatunków zimozielonych: krzewinki, takie jak borówka czerwona czy wrzosy, a także widłaki, mchy i porosty.