Asset Publisher Asset Publisher

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Na końskim grzbiecie!

Na końskim grzbiecie!

Na terenie leśnictwa Morawin odbyły się zawody jeździeckie. Zwycięzcom gratulujemy!

W dniach 19-20.06.2021 w Gospodarstwie Agroturystycznym Stajnia Krzyżówki, po długiej pandemicznej przerwie, odbyły się zawody jeździeckie z elementami TREC. Organizatorka Zofia Bień zaplanowała zawody w odmienionej, pozaregulaminowej  formie, propagującej dyscyplinę TREC zwłaszcza wśród adeptów tej pięknej dyscypliny. Zamiast tradycyjnych trzech faz, odbyła się jedynie faza biegu terenowego, z rozmieszczonymi na trasie przeszkodami Trec-owymi. Zmiany podyktowane były zarówno bezpieczeństwem pandemicznym, jak również chęcią przyciągnięcia, łatwiejszą formą rozgrywek, osób które nie miały jeszcze okazji spróbować swoich sił w TREC-u. Pomysł sprawdził się wyśmienicie. W sobotę, na trudniejszej trasie rywalizowało ze sobą dziesięcioro doświadczonych zawodników. Jednakże w  niedzielę, w łatwiejszych rozgrywkach,  pojawiły się aż dwadzieścia cztery osoby, spragnione przygód w tej niezwykłej dyscyplinie.

Wyniki sobotnich zawodów prezentują się następująco:

1 miejsce- Grzegorz Grodzicki na koniu Kamphoras Legacy

2miejsce- Sara Lindberg na koniu Cent

3 miejsce- Marta Bień na koniu Królewicz

3 miejsce- Tobiasz Janczak na koniu Drachma

 

Sobotnią dekorację zawodników zaszczycili swoimi osobami Pani Iwona Michniewicz - Burmistrz Gminy Koźminek oraz Pan Mateusz Przyjazny - Prezes Kaliskiego Oddziału PTTK

W drugim dniu zawodów wśród juniorów triumfowali:

1 miejsce- Amelia Stasiak na koniu Mewa

2 miejsce- Oliwia Nawrocka na koniu Polinezja

3 miejsce- Olga Ciszewska również na Polinezji

 

Wśród seniorów także byli debiutanci, którzy zajęli poniższe lokaty:

1 miejsce- Adam Bień na koniu Bona

2 miejsce- Aleksandra Witczak na koniu Królewicz

3 miejsce- Weronika Wiewióra na koniu Drachma

 

Sponsorami zawodów byli:

Urząd Miejski Gminy Koźminek

Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej

Zakład Usługowo-handlowy "PIG-SIN"

Gmina Spółdzielnia Samopomoc Chłopska Koźminek

Partnerzy: 

OSP Krzyżówki-Młynisko

Nadleśnictwo Kalisz

PTTK Kalisz

Patronat medialny:

Calisia.pl

 

Organizatorzy Gospodarstwo Agroturystyczne "Stajnia Krzyżówki" oraz

Wielkopolski Klub Turystyki Konnej PTTK Kalisz z całego serca wszystkim bardzo dziękują!

 

Przepiękna upalna pogoda, wspaniała atmosfera i rozczulająca gościnność państwa Bień pozostawiły niezapomniane wrażenia, zarówno w doświadczonych i jak świeżo zakochanych w TREC-u sercach. Spotkanie przyjaciół po tak długiej i trudnej przerwie, wycisnęło niejedną łzę oraz wzmocniło pragnienie jak najszybszego spotkania w podobnym gronie na kolejnych, tak wspaniałych zawodach.

Do zobaczenia podczas kolejnej TREC-owej przygody !

Maciej Szymanik