Web Content Display Web Content Display

Leśny Numer Interwencyjny

„Leśny numer interwencyjny” Nadleśnictwa Kalisz już działa!
Warto go zapisać tel. 666 864827.
 
„Leśny numer interwencyjny” Nadleśnictwa Kalisz już działa!
Warto go zapisać tel. 666 864827

Telefon służy zgłaszaniu zdarzeń nadzwyczajnych z udziałem osób lub zwierząt.

Zdarzenie nadzwyczajne to zdarzenia niespodziewane:
-nieumyślne zniszczenie stanowiska lęgowego,
-znalezienie rannego zwierzęcia,
-pożar,
-przypadki niszczenia mienia, szkodnictwo leśne będące niebezpieczne dla ludzi i zwierząt.
Jeśli ww. zdarzenia dotyczą  terenów leśnych, będących jednocześnie pod opieką kaliskich leśników to prosimy o kontakt pod numerem interwencyjnym.

Dlaczego postanowiliśmy wprowadzić numer interwencyjny?
Staramy się widzieć wiele i być tam, gdzie jesteśmy potrzebni, niestety często nie możemy być wszędzie, często osoby odwiedzające kaliskie lasy widzą więcej niż nasza kilkunasto osobowa terenowa grupa leśników. Niestety osoby te nie zawsze wiedzą, gdzie zdarzenia o charakterze nadzwyczajnym zgłosić! Z myślą o Was, o nas i o lesie powstał ten numer! - dodaje Beata Kątna specjalista służby leśnej ds. edukacji leśnej w Nadleśnictwie Kalisz.

Przed czym może uchronić w porę wykonany telefon? Np. przed niepotrzebnymi interwencjami. O leśny kidnapingu informowaliśmy już wczesną wiosną, jednak wciąż jest on sprawcą wielu leśnych, zwierzęcych nieszczęść.
 
Kradzieże,Leśnicy zaznaczają, że nie ma nic piękniejszego niż dzikie zwierzę na wolności. Zabrane z lasu może już nigdy do niego nie powrócić. Leśne mamy wiedzą co robią zostawiając potomstwo samotne, głęboko ukryte wśród leśnych zarośli. W taki sposób chronią je przed drapieżnikami! porwania.... niestety w leśnym świecie wciąż zdarzają się takie sytuacje. Kto jest ich sprawcą? w większości przypadków nieświadomie człowiek-zauważają leśnicy z Nadleśnictwa Kalisz.
 
Pamiętajcie każda jedna taka sytuacja to olbrzymia tragedia dla młodych zwierząt wyrwanych z naturalnego dla nich środowiska.

Telefony z pytaniem „Co zrobić z maleństwem znalezionym w lesie?” to codzienność wielu nadleśnictw...
Kiedy telefon jest wykonany w porę tzn. kiedy zwierzę jest jeszcze w lesie, każdy taki przypadek możemy potraktować indywidualnie.

Leśnicy, weterynarze, pracownicy ośrodków rehabilitacji starają się radzić i pomagać. Niestety, kiedy zwierzę zmieni już miejsce zameldowania na ludzką siedzibę, nie możemy już zbyt wiele zrobić. W takich sytuacjach możemy jedynie pomóc przetrwać zwierzęciu w ludzkim świecie, ale pamiętajmy to nigdy nie będzie jego świat!

Apelujemy i Wy apelujcie! Nie zabierajcie dzikich "młodych" z lasu parku to ich dom, ich środowisko naturalne. Czasami może  się wydawać, że zwierzęta (szczególnie młode) potrzebują naszej pomocy, do takiej sytuacji należy podejść mądrze i odpowiedzialnie, rozwiązania najlepiej szukać w konsultacji ze specjalistami.
 
Najczęściej samotne nie oznacza osierocone.
 
Jeśli jednak zwierzę wymaga pomocy należy skontaktować się z ośrodkiem rehabilitacji zwierząt (aktualny wykaz ośrodków rehabilitacji zwierząt w Polsce znajdziesz na stronie www.gdos.gov.pl