Regulamin ścieżki edukacyjnej w Nadleśnictwie Kalisz

Regulamin Korzystania ze ścieżki edukacyjnej w Nadleśnictwie Kalisz

1. Korzystanie ze ścieżki edukacyjnej w Nadleśnictwie Kalisz odbywa się na własną odpowiedzialność.

2. Podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych (burz i silnych wiatrów) odwiedzający powinni dla własnego bezpieczeństwa opuścić ścieżkę edukacyjną.

3. Nadleśnictwo Kalisz nie odpowiada za ukąszenia oraz inne nieprzewidziane zdarzenia wynikłe na skutek spotkania ze zwierzętami.

4. Wszelkie uwagi i nieprawidłowości oraz dostrzeżone uszkodzenia infrastruktury, mogące mieć wpływ na bezpieczeństwo prosimy niezwłocznie zgłaszać do biura Nadleśnictwa Kalisz

tel. 62 766 44 40 lub e-mail: kalisz@poznan.lasy.gov.pl

5. Osobom korzystającym ze ścieżki edukacyjnej w Nadleśnictwie Kalisz zabrania się:

1) niszczenia drzew, krzewów, oraz innych roślin,

2) jazdy pojazdami mechanicznymi i konnymi,

3) zaśmiecania terenu,

4) wyrzucania odpadów domowych, komunalnych i innych do koszy służących na potrzeby ścieżki edukacyjnej,

5) rozpalania ognisk i korzystania z otwartego ognia na terenie ścieżki,

6) zakłócania spokoju, chwytania i płoszenia zwierząt,

7) puszczanie zwierząt domowych luzem.

6. W przypadku grup zorganizowanych osoba odpowiedzialna za grupę (organizator wycieczki) przebywa z uczestnikami cały czas, organizator zobowiązany jest do zapoznania uczestników z regulaminem, oraz ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczestników, w szczególności:

1) za zapoznanie uczestników z zagrożeniami (alergie, ukąszenia), rozpoznaniem czy nie ma przeciwwskazań do uczestnictwa w zajęciach;

2) za zapewnienie, aby użytkownicy posiadali odpowiednią odzież, obuwie do korzystania ze ścieżki;

3) zapewnienia środków do udzielenia pierwszej pomocy;

4) odpowiada za pozostawienie porządku po zwiedzaniu.

7. Opiekunowie grup są odpowiedzialni za zachowanie swoich podopiecznych.

8. Dzieci mogą przebywać na terenie ścieżki wyłącznie pod opieką rodziców bądź opiekunów, którzy ponoszą za nie pełną odpowiedzialność.

9. Za wszelkie uszkodzenia pełną odpowiedzialność materialna ponosi osoba, która wyrządziła szkodę lub jej prawni opiekunowie.

10. W trakcie pobytu na ścieżce, w momencie dużej wilgotności powietrza, opadów deszczu bądź śniegu, prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, ponieważ elementy konstrukcji drewnianej mogą być śliskie.

11. Należy pamiętać, że na ścieżce edukacyjnej mogą pojawiać się przeszkody powstałe w sposób naturalny, bez wiedzy administracji leśnej, jak np. złomy, wywroty, leżące gałęzie. Wszelkiego rodzaju zdarzenia, które zagrażają ruchowi, należy zgłosić w biurze Nadleśnictwa Kalisz pod nr tel. 62 766 44 40 lub e-mail: kalisz@poznan.lasy.gov.pl

12. Nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie wypadki i zdarzenia spowodowane nieprzestrzeganiem niniejszego regulaminu ścieżki, jak i ogólnych zasad BHP.

13. Nadleśnictwo Kalisz nie ponosi odpowiedzialności za szkody będące wynikiem zdarzenia o charakterze siły wyższej.

14. Każdy użytkownik ścieżki edukacyjnej w Nadleśnictwie Kalisz zobowiązany jest do przestrzegania niniejszego regulaminu.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu

Według ustawy o ochronie przyrody obszar chronionego krajobrazu obejmuje tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

W obszarze terytorialnego zasięgu działania Nadleśnictwa Kalisz znajdują się dwa obszary chronionego krajobrazu.

 

Obszar chronionego krajobrazu "Dolina rzeki Swędrni"

Obszar powołany został Rozporządzeniem nr 68 Wojewody Kaliskiego z dnia 20 grudnia 1991 roku w sprawie ustalenia obszaru chronionego krajobrazu "Dolina rzeki Swędrni" (Dz. Urz. Woj. Kal. Nr 17, poz. 161). Obszar o ogólnej powierzchni 5000 ha cechuje się istotnymi wartościami przyrodniczymi: rzeźba terenu, zbiorniki wodne, szata roślinna i walory estetyczno-widokowe krajobrazu, mającymi aktualne i potencjalne znaczenie dla regulacji warunków środowiska i zabezpieczenia możliwości realizacji funkcji rekreacyjnej. Powierzchnia ogólna gruntów Nadleśnictwa na obszarze chronionego krajobrazu wynosi 1345,84 ha, w tym: powierzchnia leśna - 1274,94 ha i powierzchnia nieleśna - 40,45 ha. Dolina Swędrni powstała w okresie zlodowacenia środkowopolskiego, stąd jej atrakcyjne walory naturalnego krajobrazu meandrującej rzeki ze stromymi zejściami i łąkami łęgowymi. Stwierdzono tu 714 gatunków roślin, w tym 19 chronionych, m. in.:    grzybień północny   ,   grążel żółty  ,  rosiczka okrągłolistna ,  k  alina koralowa , kocanki piaskowe, lilia złotog łów czy konwalia majowa. Udział zbiorowisk leśnych jest tu niewielki - około 27%. W faunie obszaru stwierdzono występowanie ptaków uznanych w skali Europy za ginące: czajka, błotniak stawowy, zimorodek, perkozek, cyranka czy płaskonos. Największe zagrożenie dla zbiorowisk tak ściśle związanych z oddziaływaniem wody upatruje się w obniżaniu poziomu wód gruntowych.  

 

Obszar chronionego krajobrazu "Dolina rzeki Prosny"

Obszar powołany został Rozporządzeniem nr 65 Wojewody Kaliskiego z dnia 20 grudnia 1996 roku w sprawie ustalenia obszaru chronionego krajobrazu "Dolina rzeki Prosny" (Dz. Urz. Woj. Kal. z 1997 r. Nr 1, poz. 1). Całkowita powierzchnia obszaru wynosi 94400 ha i częściowo leży w granicach Nadleśnictwa Kalisz. Obejmuje Dolinę Prosny oraz Kotlinę Grabowską i Wzgórza Chełmce. Obszar powołano w celu ochrony wartości przyrodniczych, kulturowych oraz zasobów wodnych i walorów rekreacyjnych. Do najcenniejszych elementów obszaru należą różnorodność zbiorowisk, stanowiska gatunków chronionych, pomniki przyrody, zabytki architektury, miejsca atrakcyjne turystycznie i krajobrazowo. Powierzchnia ogólna gruntów Nadleśnictwa na obszarze chronionego krajobrazu wynosi 5341,40 ha, w tym: powierzchnia leśna - 5078,32 ha i powierzchnia nieleśna - 141,08 ha.