Asset Publisher
Konsultacje społeczne dotyczące Lasu Winiarskiego
W związku z opracowaniem nowego Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Kalisz zorganizowane zostały konsultacje społeczne, dotyczące omówienia projektowanych w Planie Urządzenia Lasu zadań z zakresu gospodarki leśnej w kompleksie leśnym Las Winiarski. Uczestniczyli w nich zarówno przedstawiciele Wykonawcy planu urządzenia lasu tj. Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Poznaniu, jak i przedstawiciele strony społecznej tj.: Prezydenta Miasta Kalisza, Rady Osiedla Winiary, Stowarzyszenia Lokalnej grupy Działania „Długosz królewski”, Akademii Muzycznej w Poznaniu, Nadleśnictwa Babki i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.
Las Winiarski zajmuje obszar ok 220 ha i jest intensywnie użytkowany przez mieszkańców Kalisza w celach turystyczno-rekreacyjnych, w którym dodatkowo funkcjonuje Leśne Centrum Edukacyjne „Las Winiarski”
W czasie spotkania przedstawiono charakterystykę Lasu Winiarskiego (m. in. składy gatunkowe i strukturę wiekową drzewostanów), na podstawie której planuje się zabiegi gospodarcze na danym obszarze. Wyjaśniono również na czym poszczególne zabiegi polegają i jaką rolę pełnią na kolejnych etapach wzrostu i rozwoju drzewostanów.
Zabiegami gospodarczymi, które zaproponowano wstępnie do wykonywania na terenie Lasu Winiarskiego są rębnie IV d i V b, czyli takie, w których dojrzały drzewostan jest stopniowo usuwany, po to by odsłaniać młode pokolenie lasu oraz inicjować odnowienia naturalne. Dodatkowo na terenie Lasu Winiarskiego planowane jest wykonywanie trzebieży – czyli cięć pielęgnacyjnych, mających za zadanie poprawę stabilności drzewostanów m. in. przez usuwanie drzew chorych i suchych. Poza tym usuwane będą pojedyncze drzewa lub grupy drzew stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia osób odwiedzających Las Winiarski.
Proponowane rozwiązania zostały wstępnie zaakceptowane przez zaproszonych gości, pozostawiono im czas na dalsze konsultacje z mieszkańcami i wniesienie ewentualnych uwag.