Wydawca treści
Lasy prywatne
Nadleśnictwo Kalisz sprawuje nadzór nad lasami niepaństwowymi.
Nadleśnictwo Kalisz sprawuje nadzór nad lasami nie stanowiącymi własności Skarbu Państwa na terenie powiatu kaliskiego w gminach: Godziesze Wielkie, Brzeziny, Szczytniki, Opatówek, Koźminek, Ceków Kolonia, Lisków, Żelazków (wieś Skarszew i Dębe), Mycielin (wieś Słuszków i Teodorów) na mocy stosownego porozumienia, podpisanego przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Kalisz ze Starostwem Powiatowym w Kaliszu.
W zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Kalisz lasy nie będące własnością Skarbu Państwa zajmują powierzchnię 4458,84 ha.
Sprawy związane z lasami niepaństwowymi prowadzi Leśniczy ds. lasów nadzorowanych – Rafał Lotka – tel. kom. 534 139 288.
Ważne!
Gradacja borecznika oraz zagrożenie pożarowe.
Na podstawie bieżącej lustracji lasu w związku z utrzymującym się zagrożeniem lasów wynikającym ze wzmożonej obecności szkodników pierwotnych – charakterystycznych dla sosny- oraz z trwającym okresem zagrożenia pożarowego, zwracamy się z prośbą do wszystkich posiadaczy lasu na terenie Nadleśnictwa Kalisz o wykonywanie obowiązku powszechnej ochrony oraz trwałości utrzymania lasu.
Cechą charakterystyczną lasów na terenie nadleśnictwa Kalisz jest rozdrobnienie i rozproszenie powierzchniowe oraz własnościowe, realizacja tego obowiązku dotyczy jednak wszystkich posiadaczy lasu -bez względu na formę ich własności - poprzez:
1. Powołując się na art.9 ust.1 pkt 2 ustawy o lasach - zapobieganiu, wykrywaniu i zwalczaniu nadmiernie pojawiających i rozprzestrzeniających się organizmów szkodliwych.
Realizacja tego obowiązku polega na stałej obserwacji swojego drzewostanu (oraz sąsiadującego z nim innej własności) stanu zdrowotnego oraz sanitarnego.
Zauważone w drzewostanie: latające motyle, jaja i larwy na igłach, korze, ściółce oraz larwy zwisające, kokony przyczepione do szpilek, gałązek lub kory drzew oraz zmiany w wyglądzie drzewostanu takie jak: zmiana zabarwienia igieł, zrzucanie igieł, ogryzanie brzegów igieł lub innych oznak zmian stanu zdrowotnego wskazuje na obecność szkodników pierwotnych ( szkodniki atakujące drzewa zdrowe ), wykazujących tendencje do występowania w formie gradacji ( występowanie masowe), takich jak: boreczniki, barczatka sosnówka, brudnica mniszka, poproch cetyniak, osnuja gwiaździsta, strzygonia choinówka.
Obecność w/w zmian należy niezwłocznie zgłosić Służbie Leśnej w Nadleśnictwie Kalisz - telefon kontaktowy: 696419763 – w celu ustalenia rzeczywistego sprawcy zaobserwowanych zmian, stopnia uszkodzeń drzew oraz podjęcia stosownych działań ograniczających zagrożenie wynikające z masowego wystąpienia szkodników w nawiązaniu również do lasów Skarbu Państwa - art.10 ust.1 pkt 1 i 2 ustawy o lasach.
2. Powołując się na art.9 ust.1 pkt 1 ustawy o lasach z dn. 28 września 1991 r. - wykonywanie zabiegów profilaktycznych i ochronnych zapobiegających powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów.
Realizacja tego obowiązku polega na:
- usuwaniu przy granicy lasu z droga publiczną oraz linii energetycznej materiałów łatwopalnych oraz udrożnienie dróg dojazdowych do lasu oraz zbiorników wodnych,
- stale dozorowanie powstałych pożarzysk do czasu całkowitego wygaśnięcia ognia,
- zabezpieczenie pożarzyska poprzez obkopanie lub oboranie,
- dogaszanie pożarzyska,
- usuwaniu z lasu śmieci.
W 2023 roku zostało uruchomione nowe działanie w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Nadleśnictwo bierze w nim czynny udział poprzez sporządzanie planów zalesień oraz potwierdzanie ich wykonania.
Zgodnie z art. 35 ust. 5 ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach Nadleśnictwo, na wniosek właścicieli gruntów przeznaczonych do zalesienia w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, sporządza plany zalesień i potwierdza ich wykonanie.
Zasady przyznania pomocy i wymogi jakie trzeba spełnić by wziąć udział w ww. programie określa: Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 kwietnia 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w ramach wsparcia inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych oraz w formie premii z tytułu zalesień, zadrzewień lub systemów rolno-leśnych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, oraz Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 marca zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w ramach wsparcia inwestycji leśnych lub zadrzewieniowej oraz w formie premii z tytułu zalesień , zadrzewień lub systemów rolno- leśnych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 - 2027.
Wnioski o sporządzeniu Planów Zalesienie należy składać wraz z wymaganymi dokumentami na podstawie w/w obowiązujących Rozporządzeń.
Najnowsze aktualności
Obserwatorzy przyrody na tropie – Jaszczurka zwinka
Obserwatorzy przyrody na tropie – Jaszczurka zwinka
Nauki zdalna to doskonały czas na naukę przyrody poprzez obserwację przyrody.
Mało kto wie, że w naszym kraju występują aż 4 gatunki jaszczurek. Dziś przyjrzymy się bliżej jaszczurce zwince.
Jaszczurka zwinka swoją nazwę zawdzięcza przede wszystkim swojej szybkości i zwinności. Jest jedną z najliczniej występujących jaszczurek w Polsce, tuż za nią plasuje się jaszczurka żyworódka i padalec, w niektórych regionach kraju nazywany również miedzianką. Do najrzadszych jaszczurek należy jaszczurka zielona, jest tak rzadko obserwowana, że mało kto wierzy w jej występowanie na terenie naszego kraju.
Zwinka w ciągu swojego dość długie życia (10-12 lat) może osiągać nawet do 25 cm i 40-70 g. W naturze jednak rzadko możemy obserwować tak duże osobniki, dzieje się tak ze względu na licznych wrogów, jakich posiada. Zwinna jaszczurka musi być wciąż gotowa na ucieczkę, czyha na nią wiele niebezpieczeństw z lądu, a nawet z powietrza. Do wrogów numer jeden zwinki możemy zaliczyć bez wątpienia gniewosza plamistego, czyli naszego rodzimego węża, równie niebezpieczni okazują się nasi sympatyczni milusińscy, koty uwielbiają dla zabawy polować na te zwinne gady.
Jaszczurka zwinka podobnie jak pozostałe gady jest najaktywniejsza w godzinach popołudniowych. Tę porę dnia również wskazujemy jako najlepszą do obserwacji naszych rodzimych gadów. Warto odpowiednio przemyśleć miejsce planowanej obserwacji gadów, najlepsze pod kątem obserwacji jaszczurek są odkryte polany, zarastające skraje lasów, oraz ogródki skalne w pobliżu siedzib ludzkich. Wspaniałą podpowiedzią dla obserwatorów jaszczurek jest występowanie nagich ślimaków, tam, gdzie jest ich pod dostatkiem, możemy mieć pewność, że znajdziemy również jaszczurkę zwinkę.
Na koniec chcieliśmy tylko dodać, że wszystkie gady są w Polsce pod ochroną, nie należy stresować niepotrzebnie tych zwierząt, ponieważ w momencie zagrożenia ratują się odrzuceniem ogona, napastnik ma zadowolić się wijącym fragmentem ciała i tym samym pozwolić jaszczurce bezpiecznie oddalić się od niebezpieczeństwa. Uszkodzony ogon regeneruje się, niestety nie zawsze prawidłowo.