Wydawca treści
Lasy prywatne
Nadleśnictwo Kalisz sprawuje nadzór nad lasami niepaństwowymi.
Nadleśnictwo Kalisz sprawuje nadzór nad lasami nie stanowiącymi własności Skarbu Państwa na terenie powiatu kaliskiego w gminach: Godziesze Wielkie, Brzeziny, Szczytniki, Opatówek, Koźminek, Ceków Kolonia, Lisków, Żelazków (wieś Skarszew i Dębe), Mycielin (wieś Słuszków i Teodorów) na mocy stosownego porozumienia, podpisanego przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Kalisz ze Starostwem Powiatowym w Kaliszu.
W zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Kalisz lasy nie będące własnością Skarbu Państwa zajmują powierzchnię 4458,84 ha.
Sprawy związane z lasami niepaństwowymi prowadzi Leśniczy ds. lasów nadzorowanych – Rafał Lotka – tel. kom. 534 139 288.
Ważne!
Gradacja borecznika oraz zagrożenie pożarowe.
Na podstawie bieżącej lustracji lasu w związku z utrzymującym się zagrożeniem lasów wynikającym ze wzmożonej obecności szkodników pierwotnych – charakterystycznych dla sosny- oraz z trwającym okresem zagrożenia pożarowego, zwracamy się z prośbą do wszystkich posiadaczy lasu na terenie Nadleśnictwa Kalisz o wykonywanie obowiązku powszechnej ochrony oraz trwałości utrzymania lasu.
Cechą charakterystyczną lasów na terenie nadleśnictwa Kalisz jest rozdrobnienie i rozproszenie powierzchniowe oraz własnościowe, realizacja tego obowiązku dotyczy jednak wszystkich posiadaczy lasu -bez względu na formę ich własności - poprzez:
1. Powołując się na art.9 ust.1 pkt 2 ustawy o lasach - zapobieganiu, wykrywaniu i zwalczaniu nadmiernie pojawiających i rozprzestrzeniających się organizmów szkodliwych.
Realizacja tego obowiązku polega na stałej obserwacji swojego drzewostanu (oraz sąsiadującego z nim innej własności) stanu zdrowotnego oraz sanitarnego.
Zauważone w drzewostanie: latające motyle, jaja i larwy na igłach, korze, ściółce oraz larwy zwisające, kokony przyczepione do szpilek, gałązek lub kory drzew oraz zmiany w wyglądzie drzewostanu takie jak: zmiana zabarwienia igieł, zrzucanie igieł, ogryzanie brzegów igieł lub innych oznak zmian stanu zdrowotnego wskazuje na obecność szkodników pierwotnych ( szkodniki atakujące drzewa zdrowe ), wykazujących tendencje do występowania w formie gradacji ( występowanie masowe), takich jak: boreczniki, barczatka sosnówka, brudnica mniszka, poproch cetyniak, osnuja gwiaździsta, strzygonia choinówka.
Obecność w/w zmian należy niezwłocznie zgłosić Służbie Leśnej w Nadleśnictwie Kalisz - telefon kontaktowy: 696419763 – w celu ustalenia rzeczywistego sprawcy zaobserwowanych zmian, stopnia uszkodzeń drzew oraz podjęcia stosownych działań ograniczających zagrożenie wynikające z masowego wystąpienia szkodników w nawiązaniu również do lasów Skarbu Państwa - art.10 ust.1 pkt 1 i 2 ustawy o lasach.
2. Powołując się na art.9 ust.1 pkt 1 ustawy o lasach z dn. 28 września 1991 r. - wykonywanie zabiegów profilaktycznych i ochronnych zapobiegających powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów.
Realizacja tego obowiązku polega na:
- usuwaniu przy granicy lasu z droga publiczną oraz linii energetycznej materiałów łatwopalnych oraz udrożnienie dróg dojazdowych do lasu oraz zbiorników wodnych,
- stale dozorowanie powstałych pożarzysk do czasu całkowitego wygaśnięcia ognia,
- zabezpieczenie pożarzyska poprzez obkopanie lub oboranie,
- dogaszanie pożarzyska,
- usuwaniu z lasu śmieci.
W 2023 roku zostało uruchomione nowe działanie w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Nadleśnictwo bierze w nim czynny udział poprzez sporządzanie planów zalesień oraz potwierdzanie ich wykonania.
Zgodnie z art. 35 ust. 5 ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach Nadleśnictwo, na wniosek właścicieli gruntów przeznaczonych do zalesienia w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, sporządza plany zalesień i potwierdza ich wykonanie.
Zasady przyznania pomocy i wymogi jakie trzeba spełnić by wziąć udział w ww. programie określa: Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 kwietnia 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w ramach wsparcia inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych oraz w formie premii z tytułu zalesień, zadrzewień lub systemów rolno-leśnych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, oraz Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 marca zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w ramach wsparcia inwestycji leśnych lub zadrzewieniowej oraz w formie premii z tytułu zalesień , zadrzewień lub systemów rolno- leśnych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 - 2027.
Wnioski o sporządzeniu Planów Zalesienie należy składać wraz z wymaganymi dokumentami na podstawie w/w obowiązujących Rozporządzeń.
Najnowsze aktualności
Wyniki konkursu "Wiosna bez płomieni"
Wyniki konkursu "Wiosna bez płomieni"
Konkurs plastyczny pod hasłem "Wiosna bez płomieni" adresowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Nadleśnictwa Kalisz i Powiatu Kaliskiego. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na szkodliwość wiosennego wypalania traw.
10 czerwca 2020 r. w siedzibie Nadleśnictwa Kalisz odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Wiosna bez płomieni". W finale konkursu brały udział prace wytypowane w wewnętrznym etapie konkursu w każdej ze szkół. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią covid-19, regulamin zostal zmieniony tak, aby umożliwić w największym stopniu udział dzieci i młodzieży w konkursie.
Wyniki konkursu w poszczególnych kategoria wiekowych:
Nagrodzone prace Kategoria dla uczniów klas I-III:
I miejsce – Natalia Molka klasa Ic Szkoła Podstawowa w Brzezinach
II miejsce Agata Ciesielska II klasa Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Tłokini Wielkiej
III miejsce – Zofia Olek klasa I Szkoła Podstawowa w Ciepielewie
Wyróżnienie – Joanna Kaczmarek klasa II Szkoła Podstawowa w Ciepielewie
Wyróżnienie – Zofia Nowicka klasa I Szkoła Podstawowa w Ciepielewie
Wyróżnienie – Oskar Kryjon klasa I Szkoła Podstawowa w Kajsku
Wyróżnienie – Adam Kurczewski klasa II Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Godzieszach
Wyróżnienie – Szymon Wałęsa klasa I Szkoła Podstawowa w Rajsku
Wyróżnienie – Gabriela Zaorska klasa Ib Szkoła Podstawowa nr. 2 w Kaliszu
Nagrodzone prace Kategoria dla uczniów klas IV-VI:
I miejsce – Jagoda Oliwiecka klasa V Szkoła Podstawowa nr 18 w Kaliszu
II miejsce – Marta Machelak klasa V Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Tłokini Wielkiej
II miejsce – Szymon Miklas klasa VI Szkoła Podstawowa w Ciepielewie
III miejsce – Justyna Ciesielska klasa V Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Tłokini Wielkiej
Wyróżnienie – Oskar Kubiak klasa VI Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wielkopolskim
Wyróżnienie – Natalia Wąsik klasa VI Szkoła Podstawowa w Brzezinach
Wyróżnienie – Klaudia Kaczmarek klasa VI Szkoła Podstawowa w Ciepielewie
Nagrodzone prace Kategoria dla uczniów klas VII-VIII:
Wyróżnienie – Patrycja Kraszewska klasa VII Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Tłokinie Wielkiej
Nagrodzone prace Kategoria dla szkół średnich:
I miejsce Milena Kurczewska klasa II Liceum im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu
II miejsce Adrian Młynek Zespół Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku
Kategoria film edukacyjny:
I miejsce - Szymon Miklasa klasa VI Szkoła Podstawowa w Ciepielewie
Laureatom gratulujemy!
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, ich rodzicom i nauczycielom!
Ze względu na obecną sytuację związaną z pandemią nagrody i dyplomy zostaną dostarczone do szkół, w zależności od możliwości placówek oświatowych podczas apeli z okazji zakończenia roku szkolnego bądź przy osobistym odbiorze dyplomów.