Wydawca treści
Lasy prywatne
Nadleśnictwo Kalisz sprawuje nadzór nad lasami niepaństwowymi.
Nadleśnictwo Kalisz sprawuje nadzór nad lasami nie stanowiącymi własności Skarbu Państwa na terenie powiatu kaliskiego w gminach: Godziesze Wielkie, Brzeziny, Szczytniki, Opatówek, Koźminek, Ceków Kolonia, Lisków, Żelazków (wieś Skarszew i Dębe), Mycielin (wieś Słuszków i Teodorów) na mocy stosownego porozumienia, podpisanego przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Kalisz ze Starostwem Powiatowym w Kaliszu.
W zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Kalisz lasy nie będące własnością Skarbu Państwa zajmują powierzchnię 4458,84 ha.
Sprawy związane z lasami niepaństwowymi prowadzi Leśniczy ds. lasów nadzorowanych – Rafał Lotka – tel. kom. 534 139 288.
Ważne!
Gradacja borecznika oraz zagrożenie pożarowe.
Na podstawie bieżącej lustracji lasu w związku z utrzymującym się zagrożeniem lasów wynikającym ze wzmożonej obecności szkodników pierwotnych – charakterystycznych dla sosny- oraz z trwającym okresem zagrożenia pożarowego, zwracamy się z prośbą do wszystkich posiadaczy lasu na terenie Nadleśnictwa Kalisz o wykonywanie obowiązku powszechnej ochrony oraz trwałości utrzymania lasu.
Cechą charakterystyczną lasów na terenie nadleśnictwa Kalisz jest rozdrobnienie i rozproszenie powierzchniowe oraz własnościowe, realizacja tego obowiązku dotyczy jednak wszystkich posiadaczy lasu -bez względu na formę ich własności - poprzez:
1. Powołując się na art.9 ust.1 pkt 2 ustawy o lasach - zapobieganiu, wykrywaniu i zwalczaniu nadmiernie pojawiających i rozprzestrzeniających się organizmów szkodliwych.
Realizacja tego obowiązku polega na stałej obserwacji swojego drzewostanu (oraz sąsiadującego z nim innej własności) stanu zdrowotnego oraz sanitarnego.
Zauważone w drzewostanie: latające motyle, jaja i larwy na igłach, korze, ściółce oraz larwy zwisające, kokony przyczepione do szpilek, gałązek lub kory drzew oraz zmiany w wyglądzie drzewostanu takie jak: zmiana zabarwienia igieł, zrzucanie igieł, ogryzanie brzegów igieł lub innych oznak zmian stanu zdrowotnego wskazuje na obecność szkodników pierwotnych ( szkodniki atakujące drzewa zdrowe ), wykazujących tendencje do występowania w formie gradacji ( występowanie masowe), takich jak: boreczniki, barczatka sosnówka, brudnica mniszka, poproch cetyniak, osnuja gwiaździsta, strzygonia choinówka.
Obecność w/w zmian należy niezwłocznie zgłosić Służbie Leśnej w Nadleśnictwie Kalisz - telefon kontaktowy: 696419763 – w celu ustalenia rzeczywistego sprawcy zaobserwowanych zmian, stopnia uszkodzeń drzew oraz podjęcia stosownych działań ograniczających zagrożenie wynikające z masowego wystąpienia szkodników w nawiązaniu również do lasów Skarbu Państwa - art.10 ust.1 pkt 1 i 2 ustawy o lasach.
2. Powołując się na art.9 ust.1 pkt 1 ustawy o lasach z dn. 28 września 1991 r. - wykonywanie zabiegów profilaktycznych i ochronnych zapobiegających powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów.
Realizacja tego obowiązku polega na:
- usuwaniu przy granicy lasu z droga publiczną oraz linii energetycznej materiałów łatwopalnych oraz udrożnienie dróg dojazdowych do lasu oraz zbiorników wodnych,
- stale dozorowanie powstałych pożarzysk do czasu całkowitego wygaśnięcia ognia,
- zabezpieczenie pożarzyska poprzez obkopanie lub oboranie,
- dogaszanie pożarzyska,
- usuwaniu z lasu śmieci.
W 2023 roku zostało uruchomione nowe działanie w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Nadleśnictwo bierze w nim czynny udział poprzez sporządzanie planów zalesień oraz potwierdzanie ich wykonania.
Zgodnie z art. 35 ust. 5 ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach Nadleśnictwo, na wniosek właścicieli gruntów przeznaczonych do zalesienia w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, sporządza plany zalesień i potwierdza ich wykonanie.
Zasady przyznania pomocy i wymogi jakie trzeba spełnić by wziąć udział w ww. programie określa: Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 kwietnia 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w ramach wsparcia inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych oraz w formie premii z tytułu zalesień, zadrzewień lub systemów rolno-leśnych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, oraz Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 marca zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w ramach wsparcia inwestycji leśnych lub zadrzewieniowej oraz w formie premii z tytułu zalesień , zadrzewień lub systemów rolno- leśnych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 - 2027.
Wnioski o sporządzeniu Planów Zalesienie należy składać wraz z wymaganymi dokumentami na podstawie w/w obowiązujących Rozporządzeń.
Najnowsze aktualności
Zapraszamy na plogging – sprzątanie połączone z biegiem!
Zapraszamy na plogging – sprzątanie połączone z biegiem!
Czym jest ,,Plogging”? To akcja łącząca przyjemne z pożytecznym, czyli aktywność fizyczna ze zbieraniem odpadów. To jednocześnie propagowanie zdrowego trybu życia, aktywności fizycznej oraz promocja działań proekologicznych. Akcja ma uświadomić społeczeństwu, że wszyscy możemy dołożyć swoją "cegiełkę", aby las był czysty. Ważne, że podczas ploggingu bieg odgrywa rolę symboliczną, dlatego praktycznie każdy może spróbować swoich sił. Zaproszenie do działania przyjęli już kaliscy kijkarze i kaliscy seniorzy.
W najbliższą sobotę Nadleśnictwo Kalisz zaprasza na akcję „Czysty Las Winiarski”. Zaprzyjaźnione organizację Stowarzyszenie „Pod Lasem” Kalisia Nordic Team - Kalisz oraz pozostałe zainteresowane osoby mogą połączyć swoje siły dla „Czystego Lasu Winiarskiego”, czyli swobodnego biegu, połączonego ze sprzątaniem lasu. Nie obędzie się bez niespodzianek! Nadleśnictwo Kalisz szykuję atrakcję edukacyjne w postaci spaceru dendrologicznego, chętnych zapraszamy w sobote o 11:00 do LCE "Las Winiarski" ul Gajowa 1.
Czym jest ,,Plogging”? To akcja polegająca na bieganiu i zbieraniu odpadów. To jednocześnie propagowanie zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej, promocja zachowań proekologicznych oraz dbanie o czystość lasów. Zaproszenie do akcji przyjęli już kaliscy kijkarze.
Wydarzenie podzielone jest na trzy części: sprzątanie Lasu Winiarskiego, spacer dendrologiczny i eko piknik.
"Czysty Las Winiarski" zaczynamy w sobotę 17 lipca na Osiedlu Winiarskim o godzinie 9:00, następnie zapraszamy na spacer ekologiczny z Beatą Kątną, leśniczką, specjalistką ds. edukacji leśnej. Na spacer w Lesie Winiarskim zapraszamy miłośników przyrody. Podczas spotkania poruszymy temat roli drzew, nauczymy się jak je rozpoznawać i dowiemy się jakie moce drzemią w polskich drzewach. Na spacerze oczywiście nie zabraknie ciekawostek z życia lasu! Mamy nadzieje, że nasza atrakcja spacer dendrologiczny będzie interesujący zarówno dla młodszych, jak i dla starszych uczestników.
Na koniec Nadleśnictwo Kalisz zaprasza wszystkich uczestników na eko piknik w Leśnym Centrum Edukacji "Las Winiarski" podsumowujący sobotni plogging (godzina 13:00).Uczestnicy niedzielnej akcji proszeni są o zabranie własnych sztućców i kubków termicznych tak, aby nie generować produkcji śmieci podczas pikniku kończącego sprzątanie. Kawę, herbatę oraz wodę zapewnia organizator.
Do akcji "Czysty Las Winiarski" można dołączyć w dowolnej chwili między godziną 9:00 a 11:00 (wiata edukacyjna przy ul. Gajowa 1 Kalisz) i pobrać worki oraz rękawiczki. Sprzątaniem objęty będzie teren o powierzchni ok. 200 ha. Leśnicy proszą o pozostawianie pełnych worków wzdłuż dróg leśnych.
– Bawimy się indywidualnie lub drużynowo. Osoby nieletnie powinny być członkami zespołów, w których będzie też odpowiedzialny za nich opiekun. Nie ustalamy limitów liczby członków drużyn. Na naszej stronie internetowej znajduje się formularz, który trzeba wypełnić i wysłać na adres mailowy – beata.katna@poznan.lasy.gov.pl lub dostarczyć wypełniony do naszego biura – mówi Beata Kątna z Nadleśnictwa Nowa Kalisz. Pełny regulamin akcji ekologicznej „Czysty Las Winiarski” znajdziemy na stronie internetowej naszego nadleśnictwa.
Udział bez wcześniejszej rejestracji jest możliwy pod warunkiem akceptacji regulaminu podczas odprawy.
Atrakcję podczas wydarzenia "CZYSTY LAS WINIARSKI"
Ponadto kaliscy leśnicy przewidują konkurs z nagrodami dla wszystkich uczestników zarówno spaceru dendrologicznego, jak również sprzątania lasu. Dla fanów zdjęć i portali społecznościowych przewidujemy konkurs fotograficzny. Nagrodzeni zostaną autorzy najciekawszego zdjęcia z akcji ekologicznej. – dodaje Beata Kątna edukator z Nadleśnictwa Kalisz.Konkurs fotograficzny pt. „Mój Czysty Las”. Zabawa przeznaczona dla wszystkich uczestników wydarzenia oraz osób, które w najbliższym czasie samodzielnie wybiorą się na sprzątanie lasu i zmieszczą się w terminie nadsyłania zdjęć, a ten mija w piątek 23 lipca. Widzimy się w sobotę przy Leśnym Centrum edukacji „Las Winiarski” – ZAPRASZAMY!!!
Każdy z autorów może nadesłać nieograniczoną ilość fotografii. Należy je dostarczyć pocztą elektroniczną na adres beata.katna@poznan.lasy.gov.pl, w tytule wpisując „Mój Czysty Las”.
Poza zdjęciami ich autorzy muszą również podać: tytuł pracy, imię i nazwisko, adres autora, telefon kontaktowy, komentarz do zdjęcia, miejsce dokonania zdjęcia oraz oświadczenie o posiadaniu praw autorskich do zdjęć i zgodę na przeniesienie praw do publikacji zdjęć na organizatorów konkursu. Wyboru najciekawszych prac dokona organizator. Zdjęcia będą publikowane na profilach społecznościowych, stronach internetowych organizatora. Autorzy wyróżnionych fotografii otrzymają nagrody!
Organizator szykuje też atrakcję towarzyszącą tj. spacer dendrologiczny, który odbędzie się w sobotę w Lesie Winiarskim – Zbieramy się między 11:00 a 11:10. Ponad godzinny spacer dedykowany jest wszystkim miłośnikom przyrody. Młodsi mogą dołączyć wraz z opiekunem – zachęca B. Kątna, która w razie pytań chętnie udzieli więcej informacji telefonicznie.
*Zebrane odpady podczas sobotniej akcji z ploggingiem będą przekazane do utylizacji.