Wydawca treści Wydawca treści

Położenie lasów Nadleśnictwa Kalisz

Grunty Nadleśnictwa Kalisz położone są w województwie wielkopolskim na terenie powiatu kaliskiego i wchodzących w jego skład 11 gmin: Blizanów, Brzeziny, Ceków Kolonia, Godziesze Wielkie, Koźminek, Lisków, Mycielin, Opatówek, Szczytniki, Żelazków i Miasto Kalisz.
Nadleśnictwo Kalisz podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Siedziba Nadleśnictwa znajduje się w oddziale 216f, w miejscowości Szałe.

Przynależność do krainy, dzielnicy przyrodniczo-leśnej i mezoregionów.
Pod względem regionalizacji przyrodniczo-leśnej (Trampler i inni 1990) opartej na właściwościach ekologiczno-fizjograficznych warunkujących potencjalne możliwości rozwoju lasów i ich wielorakich funkcji Nadleśnictwo Kalisz położone jest na terenie następujących jednostek:

  • Kraina Wielkopolsko-Pomorska (III), 

Dzielnica Niziny Wielkopolsko-Kujawskiej (III.7),
Mezoregion Doliny Konińskiej (III.7.d) - leśnictwo Kazala, część leśnictwa Orla Góra,
Dzielnica Krotoszyńska (III.8) - części leśnictw Orla Góra, Morawin i Winiary,
Dzielnica Kotliny Żmigrodzko-Grabowskiej (III.9) - leśnictwa Zajączki, Wróbel, Brzeziny, Wilcze Ługi, południowo-zachodnia część leśnictwa Winiary,

  • Kraina Mazowiecko-Podlaska (IV),

Dzielnica Równiny Warszawsko-Kutnowskiej (IV.3.)
Mezoregion Wysoczyzny Kłodawsko-Tureckiej (IV.3.a) - większość leśnictwa Morawin, środkowa część leśnictwa Winiary.

Położenie geograficzne
Nadleśnictwo Kalisz geograficznie położone jest między 18°03'39'' a 18°24'03''  długości geograficznej wschodniej oraz 51°32'16'' a 51°58'45'' szerokości geograficznej północnej.
Położenie Nadleśnictwa Kalisz według podziału Polski na regiony fizycznogeograficzne w układzie dziesiętnym (Kondracki, 2000) przedstawia się następująco:

  •     Obszar – Europa Zachodnia (1-924)
  •     Podobszar – Pozaalpejska Europa Zachodnia (1-924.3)
  •     Prowincja – Niż Środkowoeuropejski (31)
  •     Podprowincja – Niziny Środkowopolskie (318)
  •     Makroregion – Nizina Południowo-wielkopolska (318.1-2)
  •     Mezoregion – Wysoczyzna Kaliska (318.12)
  •     Mezoregion – Równina Rychwalska (318.16)
  •     Mezoregion – Wysoczyzna Turecka (318.17)
  •     Mezoregion – Kotlina Grabowska (318.21)
  •     Mezoregion – Wysoczyzna Złoczewska (318.22).


 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Kropla drąży skalę warsztaty w Leśnym Centrum Las Winiarski

Kropla drąży skalę warsztaty w Leśnym Centrum Las Winiarski

Warsztaty prosto z lasu już 29 sierpnia 2021 r.

Lubisz obcować z naturą, uczyć się nowych rzeczy? To coś dla Ciebie! Już dziś ruszają zapisy na bezpłatne warsztaty pn."Otwarty Las Winiarski – Kropla drąży skałę”.

"Kropla drąży skałę" to ostatnie wydarzenie podsumowujące cykl spotkań pn. "Otwarty Las Winiarskim". Podczas każdego wydarzenia staraliśmy się przekazać podstawy tzw. idei zrownoważonego rozwoju także w naszej leśnej codzienności. Ostatnie podsumowujące watsztaty o nazwie "Kropla drąży skałę" nawiązują do słów Owidiusza „Kropla drąży kamień nie siłą, lecz częstym spadaniem” co można tłumaczyć, że nawet niewielkie działania, regularnie powtarzane, przynoszą spektakularne efekty, które w tym przypadku odnoszą się do działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego-dodaje Beata Kątna specjalistka ds. edukacji leśnej w Nadleśnictwie Kalisz.

Podczas warsztatów opowiemy o zrównoważonym rozwoju, dlaczego warto chronić przyrodę i jak każdy z nas może to robić każdego dnia.

Mamy tylko 60 miejsc dla dorosłych i 40 dla dzieci!  Decyduje kolejność zgłoszeń! Zapisów dokonujemy wyłącznie drogą mailową, pod adresem: beata.katna@poznan.lasy.gov.pl

Aby zgłoszenie było ważne, należy w treści maila wpisać:
imię i nazwisko uczestnika/ków, jego numer telefonu oraz adres e-mail oraz preferowaną grupę.
O zakwalifikowaniu się na warsztaty lub wpisaniu na listę rezerwową, zostaną Państwo powiadomieni zwrotną informacją mailową.

 

Otwarty Las Winiarski – Kropla drąży skałę

Harmonogram godzinowy:

Harmonogram godzinowy:
Grupa I
- 12:00 - Rozpoczęcie warsztatów. Przywitanie uczestników
- 12:15 - Warsztaty „Z lasu”. Dorośli oraz dzieci pod opieką opiekunów będą mieli możliwość przygotowania „Dzikich” kosmetyków. Eko Warsztat – czyli Warsztat tworzenia ozdób (doniczki) i domków dla zapylaczy z przedmiotów pochodzących z recyklingu przeprowadzą leśnicy z Nadleśnictwa Kalisz.
- 13:30 Ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek/Gra terenowa "CSI Zagadki Nadleśnictwa Kalisz" - dedykowana dla rodzin z dziećmi.

Grupa II
- 13:15 - Rozpoczęcie warsztatów. Przywitanie uczestników,
- 13:30 - Warsztaty „Z lasu”. Dorośli oraz dzieci pod opieką opiekunów będą mieli możliwość przygotowania „Dzikich” kosmetyków. Eko Warsztat – czyli Warsztat tworzenia ozdób (doniczki) i domków dla zapylaczy z przedmiotów pochodzących z recyklingu przeprowadzą leśnicy z Nadleśnictwa Kalisz.
- 15:00 Ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek/Gra terenowa "CSI Zagadki Nadleśnictwa Kalisz" - dedykowana dla rodzin z dziećmi.


Grupa III

- 15:00 - Rozpoczęcie warsztatów. Przywitanie uczestników
- 15:15 - Warsztaty „Z lasu”. Dorośli oraz dzieci pod opieką opiekunów będą mieli możliwość przygotowania „Dzikich” kosmetyków. Eko Warsztat – czyli Warsztat tworzenia ozdób (doniczki) i domków dla zapylaczy z przedmiotów pochodzących z recyklingu przeprowadzą leśnicy z Nadleśnictwa Kalisz.
- 16:45 Ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek/Gra terenowa "CSI Zagadki Nadleśnictwa Kalisz" - dedykowana dla rodzin z dziećmi.

 

Poniżej relacja z minionego spotkania  Otwarty Las Winiarski – W lesie na sportowo i Leśne DIY!

 

 

Sądząc po reakcjach uczestników było rewelacyjnie!
Dzięki Wam, dostaliśmy olbrzymi zastrzyk energii i już szykujemy kolejne wydarzenie z cyklu Otwarty Las Winiarski, która odbędzie się 25 lipca.-zgodnie dodają leśnicy z Nadleśnictwa Kalisz
Czas na liczby! Podczas trzech wydarzenia nasze Leśne Centrum Edukacji "Las Winiarski" odwiedziło blisko  350 osób żądnych wiedzy i przyrodniczych wrażeń uczestników.


Do tej pory udało nam się wspólnie zgłębić tajniki rogainingu czyli biegów na orientację, ciekawostki z życia drzew. Niezabraklo też pracy z drewnem i smakowania przysmaków prosto ze sklepu DOBRE Z LASU.
Każde spotkanie zakończyliśmy razem przy ognisku, wszystko po to by lepiej się poznać, zrozumieć pracę leśników i i potrzeby społeczeństwa.

Wydarzenie odbywa się dzięki współfinansowaniu  CILP (Centrum Informacyjne Lasów Państwowych).