Wydawca treści Wydawca treści

WFOŚiGW Poznań 2021

"Rozwój infrastruktury edukacyjnej na terenie Nadleśnictwa Kalisz"

Przedsięwzięcie umożliwi rozszerzenie oferty edukacyjnej LCE " Las Winiarski" poprzez prowadzenie zajęć i akcji edukacyjnych w plenerze. Zakres temtów poruszanych dzięki nowo powstałej infrastrukturze w ramach projektu to m. in.: ochrona powietrza, ochrona powierzchni ziemi, ochrona gleby, problematyka dzikich wysypisk śmieci, konieczność zwiększania bioróżnorodności, racjonalna gospodarka wodna, obieg wody w przyrodzie, ochrona ekosystemów wodnych, zmiany klimatyczne.

Na nowo powstałej ściezce edukacyjnej przedstawiono obieg wody w przyrodzie poprzez instalacje edukacyjne przybliżające ten proces w bardzo przyswajalny sposób.  Znajduje się na niej także skwer edukacyjny wyposażony w mini zieloną klasę (stoły z grami nablatowymi) podnoszący umiejętności z zakresu segregacji odpadów.

Więcej informacji na temat możliwości dofinansowania z WFOŚiGW zapraszamy do odwiedzenia strony http://wfosgw.poznan.pl/

 


WFOŚiGW Poznań

 

„Rozwój Ośrodków Edukacji Leśnej na terenie Nadleśnictw Koło, Karczma Borowa, Kalisz oraz Grodziec” dofinansowanego ze środków

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
w Poznaniu.

 

 

Nadleśnictwo Kalisz w ramach prowadzonej edukacju leśnej w roku 2017 dzięki wsparciu finansowemu z WFOŚiGW w Poznaniu zrealizowało zadanie pn.: Rozwój ośrodków edukacjim leśnej na terenie nadleśnictw Koło, Karczma Borowa, Kalisz oraz Grodziec".

W ramach Przedsięwzięcia zakupiono:

  1. Grę interaktywną „Wiedza kołem się toczy” w wersji z książką i kluczem wiedzy. Gra ta ma zastosowanie zarówno w sali jak i w plenerze. Merytorycznie obejmuje osiem kategorii:

- Tajemnice roślin,

- Tajemnice zwierząt,

- Ochrona przyrody,

- Przyroda dla ścisłych Głów,

- Przyroda dla humanistów,

- Z ekologią na Ty,

- Ptasie wieści,

- Praca leśnika.

Każda z kategorii zawiera 50 pytań i odpowiedzi. Pytania i odpowiedzi umieszczone są na „kluczu do wiedzy”. Każda kategoria ma przypisany kolor, który jest spójny z kołem.

 

  1. Labirynt Wiedzy w wersji z torbą i nadrukiem oraz tablicą edukacyjną
    o następujących tematach:

- Znajdziesz mnie w dzień czy w nocy?,

- Co ze mnie wyrośnie?,

- Czyj to trop?,

- Jaki to grzyb?,

- Znajdź moją mamę,

- Ptasi zegar,

- Zegar kwiatowy.

„Labirynt wiedzy” to tablice, które łączą w sobie elementy interaktywne oraz edukacyjne. Gra polega na dopasowaniu elementów w pary np. tropy do zwierząt leśnych, „dzieci” do ich „mam’, „domy” do ich właścicieli itp.

Edukacja leśna od kilkunastu lat jest jednym z najważniejszych działań leśników w Polsce. Nadleśnictwo Kalisz, że względu na duże zaludnienie obszaru, na którym gospodaruje, jest szczególnie zaangażowane w tę działalność. Prowadzone przez nas zajęcia odbywają się w lesie i w szkołach, ale przede wszystkim
w specjalnie stworzonym z tą myślą Leśnym Ośrodku Edukacyjnym „Las Winiarski”, który znajduje się w granicach stutysięcznego Kalisza. Jest to miejsce, w którym można poznać otaczające nas rośliny i zwierzęta oraz dowiedzieć się, jak funkcjonuje las oraz gospodarka leśna. Zajęcia prowadzone są zarówno w warunkach kameralnych – w specjalnie do tego przygotowanej sali zlokalizowanej w budynku leśniczówki, jak i na ścieżce przyrodniczej biegnącej w pobliskim lesie.

Od wielu lat staramy się poszerzać grono przyjaciół lasu – prowadzimy edukację leśną dla dzieci, młodzieży, dla tych wszystkich, którzy chcą poznawać las. Na terenie miasta Kalisza znajduje się 44 przedszkoli, 25 szkół podstawowych,
15 szkół gimnazjalnych i 14 szkół ponadgimnazjalnych, co stanowi znaczącą liczbę potencjalnych odbiorców edukacji leśnej. Staramy się zawsze, aby prowadzona przez nas edukacja była dostosowana do poziomu percepcji, zainteresowań
i oczekiwań konkretnego odbiorcy. W trakcie spotkań edukacyjnych staramy się uczyć odpowiednich zachowań, przybliżamy naukę o lesie. Różnorodność form przekazywania wiedzy na zajęciach sprawia, że wiele osób
a szczególnie dzieci bardzo chętnie w nich uczestniczą.

Zakupione gry są doskonałym narzędziem dydaktycznym, ponieważ stanowią „pigułkę wiedzy” z obszernych płaszczyzn merytorycznych w zakresie edukacji przyrodniczo – leśnej. Są one ciekawym uzupełnieniem zaplecza LCE „Las Winiarski”. Gry można używać zarówno, jako narzędzie poznawcze jak i weryfikację poznanych wcześniej zagadnień. Poprzez zabawę dzieci jak i osoby dorosłe łatwiej mogą przyswoić wiedzę i aktywniej uczestnik w zajęciach w LCE „Las Winiarski”.

Więcej informacji na temat możliwości dofinansowania z WFOŚiGW zapraszamy do odwiedzenia strony http://wfosgw.poznan.pl/


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Uratowany bielik odleciał ku wolności

Uratowany bielik odleciał ku wolności

Dzięki wspólnym wysiłkom leśników z Nadleśnictwa Włoszakowice, pracowników Stacji Badawczej PZŁ w Czempiniu oraz ornitologów z Komitetu Ochrony Orłów odnaleziony niespełna dwa tygodnie temu bielik odleciał ku wolności. To najlepszy gest jaki możemy zrobić dla przyrody, zwłaszcza dziś kiedy obchodzimy Światowy Dzień Ziemi.

Leśnicy z Nadleśnictwa Włoszakowice na swoim terenie znaleźli osłabionego bielika, który nie potrafił wzbić się w powietrze i zachowywał się nienaturalnie. Dzięki pomocy ornitologów z Komitetu Ochrony Orłów ptak został odłowiony i odwieziony do Stacji Badawczej PZŁ w Czempiniu.

Tam przez 10 dni pod czujnym okiem Henryka Mąki, specjalisty od ptaków drapieżnych, dochodził do siebie. Okazało się, że ptak był otruty.

 Fotografia przedstawia podawanie witamin bielikowi. Fot. M. Krokowska-Paluszak (RDLP w Poznaniu).

- Bezpośredni kontakt z człowiekiem dla ptaków, ale i dla każdego dziko żyjącego zwierzęcia, jest niebywałym stresem. Dlatego niezmiernie ważne jest to, aby nasza pomoc opierała się przede wszystkim na wiedzy, a nasze działania żeby były szybkie, zdecydowane i skutecznie – mówi Henryk Mąka ze Stacji Badawczej PZŁ w Czempiniu.

Na szczęście w tym przypadku zastosowana terapia witaminowa pomogła i ptak szybko wrócił do zdrowia.

Zanim jednak bielik wzbił się w powietrze, został zaobrączkowany przez dr hab.Tadeusza Mizerę z UP w Poznaniu obrączką Stacji Ornitologicznej PAN w Gdańsku AX3754 oraz czarną obrączką obserwacyjną P945. Dzięki temu miłośnicy ptaków będą mogli śledzić jego dalsze losy.

 Fotografia przedstawia obrączkowanie bielika. Fot. M. Krokowska-Paluszak (RDLP w Poznaniu).

- Stosunkowo rzadko zdarza się, że udaje nam się wrócić skrzywdzone przez człowieka ptaki szponiaste naturze. Tym razem dzięki szybkiej reakcji i dobrej współpracy ornitologów z Komitetu Ochrony Orłów oraz pracowników Nadleśnictwa Włoszakowice i oczywiście nieocenionej pomocy Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Czempiniu rehabilitacja zakończyła się szczęśliwie. Ptak dostał szansę życia w naturze. Miejmy nadzieję, że z niej skorzysta. – przyznaje dr hab.Tadeusz Mizera.

Po obrączkowaniu i przygotowaniu do transportu nasz pacjent udał się w krótką podróż z Czempinia do Nadleśnictwa Włoszakowice, gdzie został wypuszczony w pobliżu miejsca odnalezienia.

- To niebywały widok i niesamowite emocje móc towarzyszyć w takim przedsięwzięciu. To jedno z najważniejszych zadań przyrodników, leśników i ekologów – pomoc zwierzętom, które tego potrzebują i obserwacja, jak wracają w miejsca swojego naturalnego występowania. Warto  otym pamiętać zwłaszcza w takim dniu, jak dziś, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. – dodaje dr inż. Małgorzata Krokowska-Paluszak rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu.

 Fotografia przedstawia wypuszczanie bielika. Fot. Leszek Urbański (Nadleśnictwo Włoszakowice).

Na początku XX w. bielik był w Polsce na krawędzi wymarcia. Jednak, dzięki niezwykłe efektywnym działaniom ochronnym na przestrzeni ostatnich 100 lat jego populacja wzrosła 25-krotnie, w tym dwukrotnie w ciągu obecnego stulecia. W przypadku orła bielika znakomicie sprawdza się ochrona strefowa. Aktualnie w lasach administrowanych przez RDLP w Poznaniu gniazduje 50 par bielików. To doskonały przykład na to jak współpraca pomiędzy naukowcami, leśnikami i członkami Komitetu Ochrony Orłów, przy odpowiednich regulacjach prawnych, może przynieść wymierne korzyści.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu gniazduje aż  50 par bielików, posiadających  95 gniazd. Wszystkie gniazda posiadają wyznaczone strefy ochrony. To prawie 3,5 tysiące hektarów lasów pod ścisłym ochronnym nadzorem, gwarantującym bielikom bezpieczeństwo.

Bielik był pierwszym wśród gatunków ptaków szponiastych, którego otoczono ochroną w Polsce. Nastąpiło to już w latach 20. minionego wieku. Był to również pierwszy gatunek, dla którego w latach 70. utworzono strefy ochronne. Wprowadzenie ochrony gatunkowej, zakaz stosowania DDT i ochrony gniazd, połączone z podniesieniem świadomości społecznej spowodowały, iż bielik ma się obecnie bardzo dobrze. Jego liczebność w kraju szacuje się na około 1500 par.

Polska posiada po Norwegii i europejskiej części Rosji trzecią pod względem wielkości populację lęgową bielika na kontynencie.

Bielik to gatunek związany ze środowiskiem wodnym, a nawet morskim. Tam zdobywa pokarm, polując przede wszystkim na ryby. Pełni przy tym bardzo ważną role sanitarną, gdyż wyłapuje ryby chore bądź śnięte. Jego przysmakiem są również ptaki wodne, a zwłaszcza łyski. Zdarza się często, że para bielików współpracuje w polowaniu, zmuszając ptaki wodne do ciągłego nurkowania. Wyczerpane przebywaniem pod wodą ofiary stają się wówczas łatwym do schwytania łupem.

Czy wiesz, że:

1) Bielik (Haliaeetus albicilla) to duży ptak z rzędu szponiastych, który w ostatnim dziesięcioleciu, dzięki wspólnym wysiłkom członków Komitetu Ochrony Orłów  i leśników,
jest w rozkwicie liczebności.

2) Do polepszenia sytuacji bielika przyczyniła się ochrona strefowa. Drzewo z gniazdem zabezpieczone jest w pierwszej kolejności strefą ochrony całorocznej - w promieniu do 200 m od gniazda - w której bez specjalnego zezwolenia zabronione jest wykonywanie jakichkolwiek prac w okresie całego roku.

3) Zakłada gniazdo najczęściej na starych ponad 100-letnich sosnach. Jest gatunkiem silnie związanym ze środowiskiem leśnym położonych w pobliżu jezior i stawów rybnych.

4) W Polsce objęty jest ścisłą ochroną gatunkową, w tym ochroną "strefową", wpisany jest do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt oraz do Załącznika nr 1 do "Dyrektywy ptasiej" Unii Europejskiej.