Aktualności Aktualności

Powrót

leśne "cudaki"

leśne "cudaki"

Czy można zobaczyć gruszki na wierzbie? A może „mirabelki” na dębach? Okazuję się, że można! Gruszki na wierzbie zobaczymy np. w arboretum kórnickim, natomiast o tej porze roku przy odrobinie szczęścia uda nam się zaobserwować także mirabelki na dębach! Twory przypominające „mirabelki” to dziwnie wyglądające, różnobarwne zgrubienia przybierające formę kulistych narośli.

Jak powstają te dziwne twory tzn. galasy i co w sobie skrywają?

Ich powstanie jest spowodowane działaniem roztoczy, nicieni, często także poprzez bytowanie owadów. Galasy charakteryzuje kulisty kształt, początkowo są zielone, z czasem zmieniają zabarwienie na brunatne lub czerwone. Występują najczęściej na liściach dębu, rzadziej jaworu, głogu, róży.



Co powoduje tworzenie się tak charakterystycznych tworów na liściach?Czy można zobaczyć gruszki na wierzbie? A może „mirabelki” na dębach? Okazuję się, że można! Gruszki na wierzbie zobaczymy np. w arboretum kórnickim, natomiast o  tej porze roku przy odrobinie szczęścia uda nam się zaobserwować  także mirabelki na dębach!  Twory przypominające „mirabelki” to dziwnie wyglądające, różnobarwne zgrubienia przybierające formę kulistych narośli.

Galasy- te osobliwe twory, wyrośla na liściach powodowane są najczęściej przez niepozornego owada - galasówkę dębiankę, zwaną również jagodnicą dębianką. Gatunek ten należy do najpospolitszych w środkowej Europie przedstawicieli galasówkowatych, rodziny owadów z rzędu błonkoskrzydłych. Właśnie od tworzonych na liściach galasów  wywodzi się nazwa tej rodziny.

Wielkość i kształt galasów jest bardzo charakterystyczna dla poszczególnych gatunków, dlatego mają praktyczne znaczenie dla entomologów. Niekiedy rozpoznanie gatunku mikroskopijnej larwy, o ile da się ją zauważyć, jest bardzo trudne. Wygląd galasa, którego łatwiej wypatrzyć jednoznacznie określa gatunek żerującej larwy.

W kulistych galasach rozwijają się samice, które albo jeszcze jesienią albo po przezimowaniu wewnątrz galasa, na wiosnę, składają niezapłodnione jaja do szczytowych pączków dębów. Tu tworzą się niewielkie wyrośla, z których na przełomie maja i czerwca wychodzą samice i samce. Po zapłodnieniu samice składają jaja na spodniej stronie liści dębu i tu właśnie tworzą się znane wyrośla, w których rozwijają się samice. Tym sposobem ten nieco skomplikowany cykl się zamyka.

Galasy dębowe charakteryzują się bardzo dużą zawartością garbników, stanowiących blisko połowę ich suchej masy. Są to szczególnie taniny i kwas galusowy, które zresztą mogą być z nich pozyskiwane. Wykorzystywane są do garbowania skór. W Chinach i Indiach od setek lat wykorzystywano je również w kuchni i medycynie. Galasy jada się do dziś na Krecie i w niektórych krajach Bliskiego Wschodu.

 Z dębianek otrzymuje się taninę oraz robi nalewki wykorzystywane w lecznictwie jako środek ściągający i osłaniający. Stosowane są w medycynie także jako środki farmakologiczne o działaniu przeciwbiegunkowym. Kwas garbnikowy w postaci past i maści działa ściągająco oraz odkażająco.  Przez wiele wieków wyciąg z galasów był używany do produkcji atramentu.

Galasy jesienią przebarwiają się na ciemnożółto: Potem brunatnieją i opadają razem z liśćmi, a znajdująca się wewnątrz larwa zimuje jako poczwarka i owad wylatuje wiosną:

Galas jest, więc swoistym sposobem przejawu opieki nad potomstwem. Chroni on swojego mieszkańca przed wrogami, a także przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Ciekawostką jest to, że do rozwijających się galasów często składają jaja również inne owady i taki galas jest schronieniem dla kilku różnych gatunków.

Galasy praktycznie nie mają wpływu na żywotność drzewa i  nie szkodzą mu. Wewnątrz każdego z nich żeruje mała, biała larwa.

Na liściach lipy, jawora, wiązu, czy klonu polnego, ale także śliwy, jabłoni, gruszy czy orzecha można spotkać kolorowe małe wyrośla. To efekt działania szpecieli- małych pajęczaków. Żyją one wewnątrz galasa i swoim kłującym narządem gębowym wysysają soki. Czasem przenoszą wirusy chorób roślin i wtedy bywają groźne dla roślin.

Liście z kolorowymi galasami mogą służyć do tworzenia ciekawych dekoracji i stroików. Przyjrzyjcie się galasom podczas spacerów i podziwiajcie „cuda” na liściach. Zachęcamy do czytania o cudach leśnego świata także na fb Regionalnej Dyrekcji Lasow Państwowych w Poznaniu  https://www.facebook.com/RDLPwPoznaniu/photos/a.105813910902752/214399870044155

źrodło:
www.lasy.gov.pl/pl/edukacja/blogi/blog-lesniczego

Nadleśnictwa i inne

Polecamy Polecamy