Aktualności Aktualności

Powrót

Plogging w kaliskich lasach

Plogging w kaliskich lasach

Wystarczyło w sumie kilka godzin w sobotni poranek, żeby w pobliżu Leśnego Centrum Edukacji „Las Winiarski” zebrać kilkadziesiąt kg odpadów. W akcji Nadleśnictwa Kalisz zatytułowanej „Czysty Las Winiarski” wzięło udział blisko 70 uczestników.

Miłośnicy lasów, w szczególności Lasu Winiarskiego  zebrali się w sobotni poranek na parkingu leśnym przy ul. Gajowej 1, aby razem posprzątać las. Na akcji pojawił się także, wiceprezydent Kalisza Grzegorz Kulawinek.

 

Na sobotę zaproszenie do sprzątania podczas swobodnego biegu, czyli w zasadzie spaceru (tzw. plogging) trafiło przede wszystkim do przedstawicieli grupy Kalisia Nordic Team i seniorów ze Stowarzyszenia Pod Lasem, nie zabrakło także wolontariuszy z Inicjatywy dla Opatówka, którzy nie zawiedli i licznie stawili się na miejscu zbiórki – na parkingu przy Gajowej 1.

Po krótkiej odprawie i przedstawieniu idei ploggingu pn. „Czysty Las Winiarski”, wszyscy ruszyli do lasu. Wystarczyło kilka minut, a większość zbieraczy miała już pierwsze śmieci w workach. A to był dopiero początek ploggingu w Lesie Winiarskim.

Po sprzątaniu na wszystkich czekał piknik z ogniskiem i ciepłą zupą, która miała pomoc w regeneracji sił.

Seniorzy, którzy licznie stawili się w sobotę zgodnie stwierdzili, że mają czas i ochotę udzielać się w takich akcjach, zależy im na czystości środowiska, więc mogą i chcą sprzątać po tych, którzy nie poczuwają się odpowiedzialności. Pani Teresa Maciejewska dodaje -Oddźwięk medialny sprzątania zawsze może być taki, że na kogoś to wpłynie i na drugi raz już nie wyrzuci niczego w lesie. I to będzie nasz sukces – podkreśla seniorka, założycielka Stowarzyszenia Pod Lasem.

Czym jest plogging? Wyjaśnia Beata Kątna z nadleśnictwa Kalisz: - To dyscyplina sportu, która łączy przyjemne z pożytecznym, czyli bieganie ze sprzątaniem. Ten sposób spędzania wolnego czasu, jest popularny głównie w Skandynawii, ale już znalazł wielu entuzjastów na całym świecie. O ploggersach zrobiło się głośno w różnych częściach świata, za sprawą mediów społecznościowych – wzmianki o ploggingu pojawiły się w Berlinie, Paryżu, Moskwie i m.in. Nowym Jorku, teraz także idea zawitała do Kalisza.

Jak powstała idea ploggingu? - Geneza tej dyscypliny zrodziła się z miłości do piękna i środowiska. Na świecie zaczęło się od tego, że osoby trenujące bieganie w terenach leśnych, parkach i miastach, miały dość śmieci porozrzucanych po trawnikach, parkach, ulicach i lasach. Biegacze postanowili oprócz chęci do biegania mieć przy sobie również worki na śmieci, aby w razie potrzeby móc posprzątać tam gdzie inni naśmiecili, dając tym samym dobry przykład społeczeństwu - wyjaśnia Beata Kątna.

Organizatorka imprezy cieszy się zwłaszcza z udziału dzieci w akcji. - One już wiedzą, że nie można śmiecić w lesie - podkreśla.
Nadleśnictwo dziękuje wszystkim za zaangażowanie w akcji! Stowarzyszenie „Pod lasem”, Klub sportowy Kalisia Nordic Team, Urzędowi Miejskiemu w Kaliszu dziękujemy za wsparcie działania.

Pokaż, jak zbierałeś śmieci!

Przypominamy, że do trwa konkurs fotograficzny  związany z ploggingiem. Zabawa ma charakter otwarty i skierowana jest do uczestników sobotniej  akcji oraz wszystkich chętnych, którzy samodzielnie wybiorą się (lub już się wybrały) na sprzątanie lasu.


Nadleśnictwa i inne

Polecamy Polecamy