Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki przyrody

Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.

Na terenie Nadleśnictwa Kalisz znajduje się osiem pomników przyrody. 

  • Pierwszy z nich  to pomnik grupowy złożony z 69 sztuk okazałych dębów szypułkowych w wieku średnio 160 lat, o przeciętnych parametrach: średnica pnia 298 cm, wysokość 24 m. Dęby te rosną w leśnictwie Winiary w oddziałach 186d,i oraz 187j wzdłuż granicy z łąkami na skarpie dawnego koryta rzeki Swędrni.
  • Drugi pomnik zlokalizowany jest w leśnictwie Winiary w oddziale 221c. Jest to dąb szypułkowy w wieku około 210 lat, obwodzie 377 cm, pierśnicy 120 cm i wysokości około 27 m.
  • Trzeci pomnik również rośnie na terenie leśnictwa Winiary, w oddziale 228j. Jest to dąb szypułkowy w wieku około 220 lat, obwodzie 384 cm, pierśnicy 122 cm i wysokości około 27 m.
  • Czwarty pomnik znajduje się w leśnictwie Morawin, w oddziale 140g. Jest to dąb szypułkowy o imieniu "Bartek".
  • Piąty pomnik rośnie na terenie leśnictwa Brzeziny, w oddziale 345a. Jest to dąb szypułkowy o imieniu "Aleksander" w wieku około 215 lat, obwodzie 403 cm i wysokości około 25 m.

  • Kolejne trzy  pomniki zlokalizowany jest na terenie leśnictwa Wróbel. Dwa z nich rosną w oddziale 335f. Są to dęby szypułkowe w wieku około 220 lat, ich obwody wynoszą: 400 cm - "Karol" i 505 cm - "Andrzej", a wysokość 30 m. Kolejny zlokalizowany w oddziale 335 g to również dąb szypułkowy - "Maciej" w wieku ok. 285 lat, obwodzie 372 cm i wysokości 30 m.

Znacznie więcej pomników (w tym 1 grupa ośmiu głazów narzutowych) zaewidencjonowana została w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Kalisz: w powiecie kaliskim i samym mieście Kalisz.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Palce lizać! Dzika kuchnia w Kaliszu!

Palce lizać! Dzika kuchnia w Kaliszu!

Już teraz zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu Otwarty Las Winiarski 29 sierpnia 2021 r. Wspólnie zakończymy wakacje w leśnym klimacie!

Miłośnicy natury, gotowania, przebywania na świeżym powietrze już poraz trzeci spotkali się w Leśnym Centrum Edukacji "Las Winiarski" by wspólnie, rodzinnie świętować niedzielne popołudnie.

Dzięki Wam, dostaliśmy olbrzymi zastrzyk energii i już szykujemy kolejne wydarzenie z cyklu Otwarty Las Winiarski 29 sierpnia, którym zakończymy tegoroczne wakacje!-zgodnie dodają leśnicy z Nadleśnictwa Kalisz

Uczestnicy warsztatów pod okiem Szefa  Andrzeja Adamusa "Kuchni na dziko" mogli zapoznać się z nowymi smakami i technikami kulinarnymi

Bezpłatne warsztaty kulinarne pn."Otwarty Las Winiarski – Dzikie Jadło” cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśrod mieszkańców Kalisza i okolic. Nierzadko całe rodziny pod czujnym okiem profesjonalnego szefa kuchni przygotowały wyśmienite "dzikie" potrawy z produktów pochodzących z lasu. W menu były m.in. burgery z jelenia i dzika, curry z sarny, dzika sałata, ziemniaki z ogniska i leśna lemoniada z wrotyczy, krwawnika, żurawiny, borówki i mięty, którą przygotowali najmłodsi kucharze.

Podczas warsztatów niezabraklo rozmów o właściwościach odżywczych i walorach smakowych dziczyzny, jak również i innych naturalnych produktów pochodzących z lasu i od lokalnych producentów. Wszystko po to by zwrocić uwagę uczestników na to, że każdy z nas ma plyw na ograniczenie produkcji odpadów, emisję CO2, a każdy produkt powinniśmy kupować z myślą o długości tzw. łańcucha dostaw.  

Po smacznej degustacji uczestnicy mieli okazję wziąć udział w warsztatach "Zero Waste", podczas których zarówno młodsi, jak i starsi uczestnicy, własnoręcznie przy użyciu jedynie nożyczek, farb i liści tworzyli ekologiczne, modne i poręczne torby z zużytych t-shirtów.

 

Na koniec niedzielnych warsztatów pod okiem specjalisty ds. edukacji leśnej Beaty Kątnej uczestnicy przemierzali arboretum przy ulicy Gajowej 1, by zmierzyc się z grą terenową "Lesne CSI Zagadki Nadleśnictwa Kalisz - Czyli co gryzie las". Wspólnie próbowaliśmy rozwiklać zagadki związane z jemiołą, leśnymi płotami, odpadami i zasadami bezpiecznego przebywania w lesie. 


Warto wiedzieć, że:

-mięso jest na szczycie piramidy żywieniowej i nie trzeba go jeść codziennie,

-ważne jest aby wybierać żywność, która powstaje lokalnie i nie pochodzi z masowej produkcji,

-mięso dzikich zwierząt jest pozbawione większości sztucznych substancji chemicznych szkodliwych dla zdrowia,

-polowania w Polsce odbywają się w ramach planowej gospodarki łowieckiej, która polega na kontrolowaniu populacji dzikich zwierząt, zapewniające zachowanie gatunku, jego zdrowotność i zmniejszające ilość szkód w rolnictwie i leśnictwie.  

Wydarzenie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Centrum Informacyjnemu Lasów Państwowych.